ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 12-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿՄԵԿՆԱՐԿԻ «ԱՐՄՄՈՆՈ» 5-ՐԴ<br /> ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՇԵՔՍՊԻՐՅԱՆ ԹԱՏԵՐԱԿԱՆ ՓԱՌԱՏՈՆԸ<br />
ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 12-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿՄԵԿՆԱՐԿԻ «ԱՐՄՄՈՆՈ» 5-ՐԴ
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՇԵՔՍՊԻՐՅԱՆ ԹԱՏԵՐԱԿԱՆ ՓԱՌԱՏՈՆԸ
• 07-09-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում Թբիլիսիի Շոթա Ռուսթավելու անվան պետական ազգային թատրոնի «Տրակտատ թաշկինակի մասին» ներկացումով (բեմադրող ռեժիսոր Հակոբ Ղազանչյան) կմեկնարկի Մոնոներկայացումների 5-րդ «Արմմոնո» միջազգային շեքսպիրյան թատերական փառատոնը: Սեպտեմբերի 12-18-ին անցկացվելիք փառատոնին մասնակցելու են հրավիրված հայտնի թատերական փառատոնների տնօրեններ եւ հիմնադիրներ, դերասաններ եւ թատերական գործիչներ մի շարք երկրներից, այդ թվում Ավստրալիայից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, Իրանից: Ինչպես սեպտեմբերի 7-ի ասուլիսում հայտնեց փառատոնի նախագահ, Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Հակոբ Ղազանչյանը, 5-րդ անգամ անցկացվող փառատոնը ոչ միայն կայացած է, այլեւ իր տեղն է զբաղեցնում միջազգային մյուս թատերական փառատոների շարքում: Նշվեց, որ փառատոնի շրջանակներում հայ հանդիսատեսին հնարավորություն կտրվի դիտել մի շարք հետաքրքիր ներկայացումներ: Դրանցից մեկը` Կիեւի Իվան Ֆրանկոյի անվան ազգային թատրոնի « ... Լինել» ներկայացումը, նվիրված է հայ մեծանուն դերասանուհի Սիրանույշի ծննդյան 150-ամյակին: Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստուհի Լարիսա Կադիրովայի կատարմամբ մոնոներկայացումը բեմադրել է Հակոբ Ղազանչյանը: Ըստ Հ.Ղազանչյանի, բազմաթիվ հայ դերասաններ եւ ռեժիսորներ, նախորդ տարիներին մասնակցելով «Արմմոնո»-ին, հրավիրվել են այլ փառատոների եւ վերադարձել մրցանակներով: «Ես կարծում եմ, որ այս հնարավորությունը այսօր շատ կարեւոր է հայ դերասանին եւ ռեժիսորին հյուրախաղերի մեկնելու եւ դրսում ճանաչելի դառնալու առումով»,- համոզված է նա:

12 СЕНТЯБРЯ В ЕРЕВАНЕ НАЧНЕТСЯ 5-ЫЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ ШЕКСП-<br /> ИРОВСКИЙ ТЕАТРАЛЬНЫЙ ФЕСТИВАЛЬ "АРММОНО"<br /> " />
12 СЕНТЯБРЯ В ЕРЕВАНЕ НАЧНЕТСЯ 5-ЫЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ ШЕКСП-
ИРОВСКИЙ ТЕАТРАЛЬНЫЙ ФЕСТИВАЛЬ "АРММОНО"
• 07-09-2007 19:00:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 7 СЕНТЯБРЯ , НОЯН ТАПАН. В ереванском театре юного зрителя спектаклем Тбилисского Государственного национального театра имени Шота Руставели "Трактат о платке" (режиссер-постановщик Акоп Казанчян) начнется 5-ый Международный шекспировский театральный фестиваль "Арммоно". В фестивале, который будет проходить с 12 по 18 сентября, примут участие директоры и учредители известных таетральный фестивалей, актеры и театральные деятели из ряда стран, в том числе, из Австралии, России, Украины, Грузии, Ирана. Как сообщил на пресс-конференции 7 сентября председатель фестиваля, художественный руководитель Театра юного зрителя Акоп Казанчян, проводимый в 5-ый раз фестиваль не только уже состоялся, но и занял свое место в ряду других международных театральных фестивалей. Было отмечено, что в рамках фестиваля армянскому зрителю будет предоставлена возможность посмотреть ряд интересных спектаклей. Один из них - спектакль Киевского Национального театра имени Ивана Франко "... Быть", посвящен 150-летию со дня рождения известной армянской актрисы Сирануйш. Моноспектакль в исполнении народной артистки Украины Ларисы Кадыровой поставил Акоп Казанчян. По словам Акопа Казанчяна, многие армянские артисты и режиссеры, участвуя в прошлые годы в фестивалях "Арммоно", были приглашены и на другие фестивали и возвращались оттуда с наградами. "Я думаю, что эта возможность сегодня очень важна для армянских артистов и режиссеров в плане выезда на гастроли и получения известности за пределами нашей страны", - уверен он.