ՀՅՈՒՍԻՍԱՅԻՆ ԲԵՎԵՌՈՒՄ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ՍԿՍՎԵԼ Է<br /> ԲԱՏԻՍԿԱՖՆԵՐԻ ՍՈՒԶՈՒՄԸ ՍԱՌՈՒՑՅԱԼ ՕՎԿԻԱՆՈՍԻ ՀԱՏԱԿԸ<br />
ՀՅՈՒՍԻՍԱՅԻՆ ԲԵՎԵՌՈՒՄ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ՍԿՍՎԵԼ Է
ԲԱՏԻՍԿԱՖՆԵՐԻ ՍՈՒԶՈՒՄԸ ՍԱՌՈՒՑՅԱԼ ՕՎԿԻԱՆՈՍԻ ՀԱՏԱԿԸ
• 02-08-2007 18:10:00   | Ռուսաստան  |  Միջազգային
ՄՈՍԿՎԱ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ռուս եւ արտասահմանյան հետազոտողները օգոստոսի 2-ին պատմության մեջ առաջին անգամ ձեռնամուխ են եղել երկու «Միր» խորջրյա բնակելի ապարատների սուզմանը Հյուսիսային սառուցյալ օվկիանոսի հատակը, հաղորդում է «Նովոստի» գործակալությունը: «Միր-1»-ը եւ «Միր-2»-ը բարեհաջող հասել են Սառուցյալ օվկիանոսի հատակին, առաջին բատիսկաֆը գտնվում է 4261 մետր խորության վրա, երկրորդը` 4302 մետր: Մի «Միր» ապարատը ղեկավարում է պրոֆեսոր, օվկիանոսագետ Անատոլի Սագալեւիչը: Անձնակազմում է Բեւեռախույզների ընկերակցության նախագահ, Խորհրդային Միության հերոս Արթուր Չիլինգարովը: Երկրորդ բատիսկաֆի անձնակազմը միջազգային է: Բացի նավապետից, որը ռուսաստանցի Եվգենի Չեռնյաեւից, նրա մեջ մտնում են ավստրալացի հետազոտող Մայք Մակդաուելը եւ շվեդ Ֆրեդերիկ Պաուլսենը, որն արժանացել է Ռուսաստանի պատվավոր բեւեռախույզի կոչման: Նա միլիոնատեր է եւ այս ճամփորդության համար վճարել է 3 մլն. դոլար: Սուզման ժամանակամիջոցում գիտնականները ծրագրում են օվկիանոսի հատակից վերցնել հողի եւ կենդանական աշխարհի նմուշներ: Դա թույլ կտա առաջին անգամ մանրակրկիտ ուսումնասիրել Երկրագնդի ամենահյուսիսային օվկիանոսի մերձբեւեռային շրջանի հատակի կառուցվածքը: Դրանից բացի, օվկիանոսի հատակին կթողնվի տիտանե պարկուճ Ռուսաստանի դրոշով: Արշավախմբի աշխատանքը, գիտնականները հույս ունեն, որ թույլ կտա ճշտել Նովոսիբիրսկի կղզիներից մինչեւ բեւեռ ձգվող շրջանի ռուսական ծանծաղուտի սահմանները: Նշենք, որ ռուսական արշավախմբի խնդիրներից մեկն է ապացուցել, որ Լոմոնոսովի եւ Մենդելեեւի ստորջրյա լեռնաշղթաները, որոնք ձգվում են դեպի Գրենլանդիա, կարող են լինել ռուսական մայրցամաքային ծանծաղուտի շարունակությունը: Եթե դրանում հաջողվի համոզել նաեւ ՄԱԿ-ի պաշտոնյաներին, ապա երկիրը իրավունք կստանա մշակելու նավթի եւ գազի հսկայական հանքավայրերը Մուրմանսկ-Չուկոտկա-Հյուսիսային բեւեռ եռանկյունում:

НА СЕВЕРНОМ ПОЛЮСЕ НАЧАЛОСЬ ПЕРВОЕ В ИСТОРИИ ПОГРУЖЕНИЕ<br /> БАТИСКАФОВ НА ДНО ЛЕДОВИТОГО ОКЕАНА<br />
НА СЕВЕРНОМ ПОЛЮСЕ НАЧАЛОСЬ ПЕРВОЕ В ИСТОРИИ ПОГРУЖЕНИЕ
БАТИСКАФОВ НА ДНО ЛЕДОВИТОГО ОКЕАНА
• 02-08-2007 18:10:00   | Ռուսաստան  |  Международные новости
МОСКВА, 2 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. Российские и зарубежные исследователи 2 августа приступили к первому в истории погружению двух глубоководных обитаемых аппаратов "Мир" на дно Северного Ледовитого океана, передает РИА "Новости". "Мир-1" и "Мир-2" благополучно достигли дна Ледовитого океана, первый батискаф находится на глубине 4261 метров, а второй - на глубине 4302 метров. Один аппарат "Мир" пилотирует профессор-океанолог Анатолий Сагалевич. В составе экипажа - президент Ассоциации полярников, Герой Советского Союза Артур Чилингаров. Экипаж второго батискафа - международный. Кроме пилота, россиянина Евгения Черняева, в него вошли австралийский исследователь Майк Макдауэлл и швед Фредерик Паулсен, удостоенный звания Почетного полярника России. Он миллионер и заплатил за это путешествие 3 млн долларов. Во время погружения ученые планируют взять пробы грунта и образцы животного мира со дна океана. Это позволит впервые детально изучить строение дна в приполюсном районе самого северного на Земле океана. Кроме того, на дне будет оставлена титановая капсула с российским флагом. Работа экспедиции, как надеются ученые, позволит уточнить границы российского шельфа в районе, простирающемся от Новосибирских островов до полюса. Отметим, одна из задач российской экспедиции - доказать, что подводные хребты Ломоносова и Менделеева, которые тянутся к Гренландии, могут являться продолжением российского континентального шельфа. Если в этом удастся убедить еще и чиновников ООН, то страна получит право на разработку колоссальных месторождений нефти и газа на треугольнике Мурманск-Чукотка-Северный Полюс.