ՄԻՆՉԵՎ 2011 ԹՎԱԿԱՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԳՅՈՒՂՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ<br /> ԱՊԱՀՈՎՎԱԾ ԿԼԻՆԵՆ ԱՌԱՋԻՆ ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՑՈՐԵՆԻ ՍԵՐՄԱՑՈՒՅՈՎ<br />
ՄԻՆՉԵՎ 2011 ԹՎԱԿԱՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԳՅՈՒՂՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
ԱՊԱՀՈՎՎԱԾ ԿԼԻՆԵՆ ԱՌԱՋԻՆ ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՑՈՐԵՆԻ ՍԵՐՄԱՑՈՒՅՈՎ
• 31-07-2007 20:40:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության եւ «Արմենիան թեքնոլոջի գրուպ» (ATG) հիմնադրամի նախաձեռնությամբ 2007-2011թթ.-ին կիրականացվի Հայաստանի սերմնաբուծության զարգացման ծրագիրը, որի նպատակը հանրապետության բոլոր գյուղացիական տնտեսությունների առաջին վերարատադրության ցորենի սերմացուի պահանջարկը բավարարելն է: Այս մասին «ՆՈՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ Գյուղնախարարության Երկրագործության վարչության պետ Գագիկ Մանուչարյանը: Ըստ նրա, ծրագրի շրջանականերում առաջիկա 2 տարիներին արտերկրից Հայաստան կներկրվի բարձր վերարտադրության «Սուպեր էլիտար» տեսակի ցորենի սերմացու, որի վերարտադրությունը կկազմակերպվի Շիրակի մարզի «Գյումրիի սելեկցիոն կայան»-ի, Սյունիքի մարզի «Սերմարտադրողների միության», Արմավիրի մարզի «Երկրագործության եւ բույսերի պաշտպանության գիտական կենտրոն»-ի եւ ATG-ի ցանքատարածություններում: Նշվեց, որ «Սուպեր էլիտար» եւ «Էլիտար» տեսակներից ստացված առաջին կարգի սերմացուն անջրդի պայմաններում կարող է ապահովել մեկ հեկտարից 9-10 տոննա բերքատվություն` ներկայումս Հայաստանում շրջանառվող 15-20-րդ վերարտադրության ցորենի 4-5 տոննայի դիմաց:

ДО 2011 ГОДА КРЕСТЬЯНСКИЕ ХОЗЯЙСТВА АРМЕНИИ БУДУТ ОБЕСПЕ-<br /> ЧЕНЫ СЕМЕНАМИ ЗЕРНА ПЕРВОГО ВОСПРОИЗВОДСТВА<br />
ДО 2011 ГОДА КРЕСТЬЯНСКИЕ ХОЗЯЙСТВА АРМЕНИИ БУДУТ ОБЕСПЕ-
ЧЕНЫ СЕМЕНАМИ ЗЕРНА ПЕРВОГО ВОСПРОИЗВОДСТВА
• 31-07-2007 20:40:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 31 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. По инициативе Министерства сельского хозяйства РА и фонда "Армениан технолоджи груп" (ATG) в 2007 - 2011 гг. будет осуществляться программа развития семеноводства Армении, цель которой состоит в удовлетворении спроса крестьянских хозяйств Армении в семенах пшеницы первого воспроизводства. Об этом в беседе с корреспондентом "НОЯН ТА- ПАН" сообщил начальник Управления земледелия Министерства сельского хозяйства РА Гагик Манучарян. По его словам, в рамках программы в ближайшие два года из-за рубежа в Армению будут доставлены семена пшеницы сорта "Супер Элитный" высокого воспроизводства, воспроизводство которого будет организовано на посевных площадях "Гюмрийской селекционной станции" Ширакской области, "Союза производителей семян" Сюникской области, "Научного центра земледелия и защиты растений" и ATG. Было отмечено, что полученные из сортов "Супер Элитный" и "Элитный" первосортные семена в условиях недостатка орошения могут обеспечить урожайность в 9-10 тонн с гектара против 4-5 тонн пшеницы 15-20- кратного воспроизводства, применяемых ныне в Армении.