ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՈՉ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ<br /> ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵՆ ՄԻ ՇԱՐՔ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՈՉ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ
ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵՆ ՄԻ ՇԱՐՔ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ
• 03-05-2007 18:13:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ կառավարության մայիսի 3-ի նիստում հավանություն է տրվել ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության, դրա կենսունակության պաշտպանության հայեցակարգից բխող միջոցառումների ժամանակացույցին: Նիստում նշվել է, որ միջոցառումների իրականացումը կնպաստի ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրների համակարգմանն ու կանոնակարգմանը, ազգային մշակույթի ոչ նյութական ձեւերի հանդեպ հարգանքի մթնոլորտի ձեւավորմանը, դրանց օրինաչափ զարգացմանը, համապատասխան օրենսդրական դաշտի ձեւավորմանը, ինզպես նաեւ պայմաններ կստեղծի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության համար: Ինչպես նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, վերջին տարիներին շատ քիչ ուշադրություն է դարձվում ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը, որը պետք է պահպանվի նույքան, որքան նյութական ժառանգությունը: Ըստ նրա, հայեցակարգով սահմանվել են թվով 27 միջոցառումներ, որոնք ուղղված են ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանը եւ պաշտպանվածությանը: Մասնավորապես, մինչեւ տարեվերջ կմշակվի համապատասխան օրենք, ինչպես նաեւ կգույքագրվի ոչ նյութական ժառանգությունը, կհրատարակվեն համապատասխան կրթական ձեռնարկներ եւ կստեղծվի տեղեկատվական շտեմարան: Բացի այդ, դրամշնորհրներ կտրամադրվեն անհատ արհեստագործներին, կստեղծվեն ժողովրդական արհեստագործական կենտրոններ: Հ.Պողոսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ նշված միջոցառումների իրականացման համար 2008թ.-ին լրացուցիչ կտրամադրվի 30 մլն դրամ (մոտ 83 հազար ԱՄՆ դոլար), 2009թ.-ին` 52 մլն, 2010թ.-ին` 60 մլն դրամ:

A NUMBER OF EVENTS TO BE HELD FOR PURPOSE OF PRESERVING<br /> NON-MATERIAL CULTURAL HERITAGE OF ARMENIA<br />
A NUMBER OF EVENTS TO BE HELD FOR PURPOSE OF PRESERVING
NON-MATERIAL CULTURAL HERITAGE OF ARMENIA
• 03-05-2007 18:13:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, MAY 3, NOYAN TAPAN. The schedule of events proceeding from preservation of non-material cultural heritage, protection of its viability was approved at the May 3 sitting of RA government. It was mentioned that holding of the events will contribute to coordination and regulation of problems related to the sphere, formation of non-material forms of culture, their regular development, formation of the respective legislative field, as well as will create conditions for preservation of non-material cultural heritage. As RA Minister of Culture and Youth Affairs Hasmik Poghosian informed journalists after the sitting, little attention is paid to non-material cultural heritage in the recent years. Non-material cultural heritage should be preserved as much as material heritage. In her words, 27 events were established by the conception. These events will be aimed at preservation and protectiveness of non-material cultural heritage. In particular, the respective law will be worked out by the end of the year, as well as non-material heritage will be inventoried, the respective manuals will be published and the respective information base will be created. Besides, grants will be provided to individual handicraftsmen, people's handicraft centers will be created. H. Poghosian also said that for implementation of the above mentioned events 30 mln drams (nearly 83 thousand USD) will be additionally provided in 2008, 52 mln in 2009, 60 mln drams in 2010.