ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՈՉ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ<br /> ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵՆ ՄԻ ՇԱՐՔ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՈՉ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ
ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵՆ ՄԻ ՇԱՐՔ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ
• 03-05-2007 18:13:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ կառավարության մայիսի 3-ի նիստում հավանություն է տրվել ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության, դրա կենսունակության պաշտպանության հայեցակարգից բխող միջոցառումների ժամանակացույցին: Նիստում նշվել է, որ միջոցառումների իրականացումը կնպաստի ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրների համակարգմանն ու կանոնակարգմանը, ազգային մշակույթի ոչ նյութական ձեւերի հանդեպ հարգանքի մթնոլորտի ձեւավորմանը, դրանց օրինաչափ զարգացմանը, համապատասխան օրենսդրական դաշտի ձեւավորմանը, ինզպես նաեւ պայմաններ կստեղծի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության համար: Ինչպես նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, վերջին տարիներին շատ քիչ ուշադրություն է դարձվում ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը, որը պետք է պահպանվի նույքան, որքան նյութական ժառանգությունը: Ըստ նրա, հայեցակարգով սահմանվել են թվով 27 միջոցառումներ, որոնք ուղղված են ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանը եւ պաշտպանվածությանը: Մասնավորապես, մինչեւ տարեվերջ կմշակվի համապատասխան օրենք, ինչպես նաեւ կգույքագրվի ոչ նյութական ժառանգությունը, կհրատարակվեն համապատասխան կրթական ձեռնարկներ եւ կստեղծվի տեղեկատվական շտեմարան: Բացի այդ, դրամշնորհրներ կտրամադրվեն անհատ արհեստագործներին, կստեղծվեն ժողովրդական արհեստագործական կենտրոններ: Հ.Պողոսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ նշված միջոցառումների իրականացման համար 2008թ.-ին լրացուցիչ կտրամադրվի 30 մլն դրամ (մոտ 83 հազար ԱՄՆ դոլար), 2009թ.-ին` 52 մլն, 2010թ.-ին` 60 մլն դրամ:

С ЦЕЛЬЮ СОХРАНЕНИЯ НЕМАТЕРИАЛЬНОГО КУЛЬТУРНОГО НАСЛЕДИЯ<br /> АРМЕНИИ БУДЕТ ОСУЩЕСТВЛЕН РЯД МЕРОПРИЯТИЙ<br />
С ЦЕЛЬЮ СОХРАНЕНИЯ НЕМАТЕРИАЛЬНОГО КУЛЬТУРНОГО НАСЛЕДИЯ
АРМЕНИИ БУДЕТ ОСУЩЕСТВЛЕН РЯД МЕРОПРИЯТИЙ
• 03-05-2007 18:13:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 3 МАЯ, НОЯН ТАПАН. На заседании правительства РА 3 мая был утвержден график мероприятий, вытекающих из концепции сохранения нематериального культурного наследия, защиты жизнеспособности последней. На заседании отмечалось, что осуществление мероприятий будет способствовать систематизации и регламентации касающихся этой сферы проблем, формирования атмосферы уважения к нематериальным формам национальной культуры, их закономерного развития, формирования соответствующего законодательного поля, а также создаст условия для сохранения нематериального культурного наследия. Как сообщила журналистам после заседания министр культуры и по делам молодежи РА Асмик Погосян, в последние годы очень мало внимания уделяется нематериальному культурному наследию, которое должно сохраняться также, как и материальное наследие. По его словам, концепция определила 27 мероприятий, которые направлены на сохранение и защиту нематериальных культурных ценностей. В частности, до конца года будет разработан соответствующий закон, а также будет инвентаризировано нематериальное культурное наследие, будут изданы соответствующие образовательные пособия и создана информационная база. Кроме того, будут предоставляться гранты отдельным ремесленникам, созданы центры народных ремесел. Асмик Погосян сообщила также, что на осуществление указанных мероприятий в 2008 году будет дополнительно выделено 30 млн драмов (около 83 тысяч долларов), в 2009 - 52 млн, в 2010 - 60 млн драмов.