ԱՅՍ ՏԱՐՎԱ ՀՈՒՆՎԱՐ-ՓԵՏՐՎԱՐԻՆ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ ԱՄԻՍՆԵՐԻ<br /> ՀԱՄԵՄԱՏ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ 12,57-%ՈՎ ԱՃԵԼ Է ԳՐԱՆՑՎԱԾ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ<br /> ԹԻՎԸ<br />
ԱՅՍ ՏԱՐՎԱ ՀՈՒՆՎԱՐ-ՓԵՏՐՎԱՐԻՆ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ ԱՄԻՍՆԵՐԻ
ՀԱՄԵՄԱՏ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ 12,57-%ՈՎ ԱՃԵԼ Է ԳՐԱՆՑՎԱԾ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
ԹԻՎԸ
• 19-03-2007 17:58:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2007թ.-ի հունվար-փետրվարին Երեւանում գրանցվել է 659 հանցագործություն, ինչը 73 դեպքով կամ 12,5%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Հայտնելով այս մասին մարտի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը, ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչության պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Ներսես Նազարյանը պարզաբանեց, որ հանցագործությունների թվի աճը պայմանավորված է «լատենտային հանցագործությունների հայտնաբերման եւ կատարված հանցագործությունների առավել լիարժեք գրանցման հետեւողական քաղաքականությամբ»: Այս տարվա առաջին երկու ամսում Երեւանում կատարվել է 6 դիտավորյալ սպանություն` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 5-ի դիմաց: Սպանություններից 4-ը արդեն բացահայտվել են: Վնասազերծվել է 15 հանցավոր խումբ` 42 անձով: Արդեն բացահայտվել է նրանց կողմից կատարված 63 հանցագործության դեպք: 41%-ով նվազում է նկատվել խուլիգանության եւ 33%-ով կողոպուտների դեպքերով: Ն.Նազարյանը որպես դրական միտում նշեց նաեւ այն, որ 40%-ով պակասել է հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունների քանակը: Ոստիկանության մարմինների կողմից առգրավվել եւ հանձնվել է բնակչության մոտ ապօրինաբար պահվող 18 միավոր հրազեն, այդ թվում 2 ինքնաձիգ, 9 ատրճանակ, 3 նռնակ եւ տարբեր տրամաչափի շուրջ 300 փամփուշտներ: Թմրամիջոցների դեմ պայքարի ցուցանիշների 24 դեպքով կամ 80%-ով աճը, ըստ Ն.Նազարյանի, անցած տարի սկսված դրական տեղաշարժերի շարունակությունն է: Համարյա կրկնակի աճել են թմրավաճառների հայտնաբերման փաստերը: 2007թ.-ի առաջին 2 ամիսներին առգրավվել են 760 գրամ տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ: Անհանգստացնող է բնակարանային գողությունների աճը` 24 դեպքով կամ 52%-ով: Դրանց մեջ գերակշռում են պատուհանից ներս մտնելու միջոցով գողությունները` 34, փականը կոտրելու միջոցով գողությունները` 16, հարմարեցված բանալիների միջոցով գողությունները` 12, բաց դռներից ներս մտնելու միջոցով գողությունները` 8: Ընթացիկ տարվա 2 ամիսներին դիտարկվել է ավտոառեւանգումների աճի միտում` գրանցվել է նման 28 դեպք, որից 9-ը դեռեւս չեն բացահայտվել, 19 ավտոմեքենա հայտնաբերվել են թալանված վիճակում: 23 դեպքում առեւանգումները կատարվել են շենքերի բակերից, 5-ը` փողոցներից: Դրանցից 22-ը կատարվել են գիշերային ժամերի: Այս տարի գրանցված գործերի բացահայտումը աճել է եւ կազմել է 83,9%` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 83,1%-ի դիմաց: Ծանր դեպքերի բացահայտումը կազմել է 71,7%` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 71,4%-ի դիմաց, առանձնապաես ծանր գործերով բացահայտումը կազմել է 60%:

NUMBER OF REGISTERED CRIMES GROWS BY 12.5% IN<br /> JANUARY-FEBRUARY THIS YEAR IN YEREVAN AS COMPARED WITH SAME<br /> MONTHS OF PREVIOUS YEAR<br />
NUMBER OF REGISTERED CRIMES GROWS BY 12.5% IN
JANUARY-FEBRUARY THIS YEAR IN YEREVAN AS COMPARED WITH SAME
MONTHS OF PREVIOUS YEAR
• 19-03-2007 17:58:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MARCH 19, NOYAN TAPAN. 659 crimes have been registered in 2007 January-February in Yerevan, which is more by 73 cases or 12.5% as compared with the same index of the previous year. Reporting this at the March 19 meeting with journalists, Police Major-General Nerses Nalbandian, Head of Yerevan Police Department, explained that the growth of the number of crimes is conditioned by "consistent policy of disclosing latent crimes and more complete registration of committed crimes." Six aforethought murders have been committed in the first two months in Yerevan against five murders committed in the same period of the previous year. Four out of the crimes have been already disclosed. 15 criminal groups with 42 persons have been rendered harmless. 63 cases of crimes committed by them have been already disclosed. Cases of hooliganism have decreased by 41% and cases of robbery by 33%. As a positive tendency N. Nazarian also mentioned the fact that the number of crimes committed with fire-arms has decreased by 40%. 18 units of fire-arms illegally kept by people have been confiscated by Police, including 2 sub-machine-guns, 9 pistols, 3 grenades and over 300 bullets of various calibres. In N. Nazarian's words, the growth of indices in fighting narcotism by 24 or 80% is the continuation of the improvement that started last year. Cases of revealing drug sellers have grown almost twice. 700 g various types of drugs have been confiscated in the first two months of 2007. The growth of cases of apartment thefts is alarming: they have grown by 24 cases or by 52%. Thefts committed by penetrating into an apartment through the window prevail among them - 34, the number of thefts committed by breaking the lock is 16, thefts through an adjusted key 12, thefts by entering an apartment from through open doors 8. A growth of tendency of car hijacking has been registered in the first two months of current year. 28 cases of car hijacking have been registered, 9 out of them have not been disclosed yet, 19 cars were robbed. In 23 cases hijacking was committed in yards of houses, 5 from streets. 22 out of them were committed at night. Disclosure of registered cases has grown this year and made 83.9% as compared with 83.1% in the same period of the previous year. Disclosure of grave cases made 71.7% as compared with 71.4% in the same period of the previous year, disclosure of especially grave cases made 60%.