ԱՅՍ ՏԱՐՎԱ ՀՈՒՆՎԱՐ-ՓԵՏՐՎԱՐԻՆ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ ԱՄԻՍՆԵՐԻ<br /> ՀԱՄԵՄԱՏ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ 12,57-%ՈՎ ԱՃԵԼ Է ԳՐԱՆՑՎԱԾ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ<br /> ԹԻՎԸ<br />
ԱՅՍ ՏԱՐՎԱ ՀՈՒՆՎԱՐ-ՓԵՏՐՎԱՐԻՆ ՆԱԽՈՐԴ ՏԱՐՎԱ ՆՈՒՅՆ ԱՄԻՍՆԵՐԻ
ՀԱՄԵՄԱՏ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ 12,57-%ՈՎ ԱՃԵԼ Է ԳՐԱՆՑՎԱԾ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
ԹԻՎԸ
• 19-03-2007 17:58:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2007թ.-ի հունվար-փետրվարին Երեւանում գրանցվել է 659 հանցագործություն, ինչը 73 դեպքով կամ 12,5%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Հայտնելով այս մասին մարտի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը, ոստիկանության Երեւան քաղաքի վարչության պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Ներսես Նազարյանը պարզաբանեց, որ հանցագործությունների թվի աճը պայմանավորված է «լատենտային հանցագործությունների հայտնաբերման եւ կատարված հանցագործությունների առավել լիարժեք գրանցման հետեւողական քաղաքականությամբ»: Այս տարվա առաջին երկու ամսում Երեւանում կատարվել է 6 դիտավորյալ սպանություն` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 5-ի դիմաց: Սպանություններից 4-ը արդեն բացահայտվել են: Վնասազերծվել է 15 հանցավոր խումբ` 42 անձով: Արդեն բացահայտվել է նրանց կողմից կատարված 63 հանցագործության դեպք: 41%-ով նվազում է նկատվել խուլիգանության եւ 33%-ով կողոպուտների դեպքերով: Ն.Նազարյանը որպես դրական միտում նշեց նաեւ այն, որ 40%-ով պակասել է հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունների քանակը: Ոստիկանության մարմինների կողմից առգրավվել եւ հանձնվել է բնակչության մոտ ապօրինաբար պահվող 18 միավոր հրազեն, այդ թվում 2 ինքնաձիգ, 9 ատրճանակ, 3 նռնակ եւ տարբեր տրամաչափի շուրջ 300 փամփուշտներ: Թմրամիջոցների դեմ պայքարի ցուցանիշների 24 դեպքով կամ 80%-ով աճը, ըստ Ն.Նազարյանի, անցած տարի սկսված դրական տեղաշարժերի շարունակությունն է: Համարյա կրկնակի աճել են թմրավաճառների հայտնաբերման փաստերը: 2007թ.-ի առաջին 2 ամիսներին առգրավվել են 760 գրամ տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ: Անհանգստացնող է բնակարանային գողությունների աճը` 24 դեպքով կամ 52%-ով: Դրանց մեջ գերակշռում են պատուհանից ներս մտնելու միջոցով գողությունները` 34, փականը կոտրելու միջոցով գողությունները` 16, հարմարեցված բանալիների միջոցով գողությունները` 12, բաց դռներից ներս մտնելու միջոցով գողությունները` 8: Ընթացիկ տարվա 2 ամիսներին դիտարկվել է ավտոառեւանգումների աճի միտում` գրանցվել է նման 28 դեպք, որից 9-ը դեռեւս չեն բացահայտվել, 19 ավտոմեքենա հայտնաբերվել են թալանված վիճակում: 23 դեպքում առեւանգումները կատարվել են շենքերի բակերից, 5-ը` փողոցներից: Դրանցից 22-ը կատարվել են գիշերային ժամերի: Այս տարի գրանցված գործերի բացահայտումը աճել է եւ կազմել է 83,9%` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 83,1%-ի դիմաց: Ծանր դեպքերի բացահայտումը կազմել է 71,7%` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 71,4%-ի դիմաց, առանձնապաես ծանր գործերով բացահայտումը կազմել է 60%:

В ЯНВАРЕ-ФЕВРАЛЕ ЭТОГО ГОДА, ПО СРАВНЕНИЮ С ТЕМИ ЖЕ<br /> МЕСЯЦАМИ ПРОШЛОГО ГОДА, В ЕРЕВАНЕ НА 12,5 ПРОЦЕНТОВ ВЫРОСЛО<br /> ЧИСЛО ЗАРЕГИСТРИРОВАННЫХ ПРЕСТУПЛЕНИЙ<br />
В ЯНВАРЕ-ФЕВРАЛЕ ЭТОГО ГОДА, ПО СРАВНЕНИЮ С ТЕМИ ЖЕ
МЕСЯЦАМИ ПРОШЛОГО ГОДА, В ЕРЕВАНЕ НА 12,5 ПРОЦЕНТОВ ВЫРОСЛО
ЧИСЛО ЗАРЕГИСТРИРОВАННЫХ ПРЕСТУПЛЕНИЙ
• 19-03-2007 17:58:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 19 МАРТА, НОЯН ТАПАН. В январе - феврале этого года в Ереване было зарегистрировано 659 преступлений, что на 74 случая или на 12,5% больше показателя того же периода прошлого года. Сообщая об этом на встрече с журналистами 19 марта, начальник Ереванского городского управления Полиции, генрал-майор Полиции Нерсес Назарян разъяснил, что рост числа преступлений обусловлен более последовательной политикой регистрации выявленных и совершенных латентных преступлений". В первые два месяца этого года в Ереване совершено 6 предумышленных убийств - против 5 за тот же период прошлого года. 4 из этих убийств уже раскрыты. Были обезврежены 15 преступных группировок, в которых состояло 42 человека. Уже выявлено 63 случая совершения ими различных преступлений. На 41% снизилось число преступлений, связанных с хулиганством и на 33% - случаев грабежей. Н.Назарян в качестве положительной тенденции отметил также то, что на 40% сократилось количество преступлений, совершенных с применением огнестрельного оружия. Органами Полиции было конфисковано 18 единиц оружия, незаконно хранящегося у населения, в том числе, 2 автомата, 9 пистолетов, 3 гранаты и около 300 патронов различного клибра. Рост на 24 случая или на 80% показателя борьбы против наркотиков, по словам Н.Назаряна, является продолжением начавшихся в прошлом году положительных сдвигов. Почти вдвое выросли случаи выявления наркоторговцев. За 2 месяца 2007 года были конфискованы различные наркотики в размере 760 граммов. Тревожен также факт роста квартирных краж - на 24 случая или 52%. Среди них преобладают кражи путем проникновения в квартиру через окно - 34 случая, посредством взлома замка - 16, путем подбора ключей - 12, посредством проникновения в квартиру через открытые двери - 8. За 2 месяца текущего года была отмечена тенденция увеличения числа автомобильных краж - зарегистрировано 28 подобных случаев, 9 из которых не были раскрыты, 19 автомобилей были найдены в разграбленном состоянии. В 23 случаях кражи совершались со дворов, 5 - с улиц. В этом году раскрываемость зарегистрированных случаев составила 83,9% против 83,1% в тот же период прошлого года. Раскрытие тяжелых случаев составила 71,7% - против 71,4% за тот же период прошлого года, раскрываемость по особо тяжким преступлениям составила 60%.