ՀԱՅ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱԶՄԱԶԱՎԱԿ ԸՆՏԱՆԻՔԻ ՄՈԴԵԼԻՑ ԱՆՑՈՒՄ Է<br /> ԿԱՏԱՐԵԼ ՆՈՒՅՆԻՍԿ ՊԱՐԶ ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ ՉԱՊԱՀՈՎՈՂ ՄՈԴԵԼԻ,-<br /> ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ԱՂՎԱՆ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԸ<br />
ՀԱՅ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱԶՄԱԶԱՎԱԿ ԸՆՏԱՆԻՔԻ ՄՈԴԵԼԻՑ ԱՆՑՈՒՄ Է
ԿԱՏԱՐԵԼ ՆՈՒՅՆԻՍԿ ՊԱՐԶ ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ ՉԱՊԱՀՈՎՈՂ ՄՈԴԵԼԻ,-
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ԱՂՎԱՆ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԸ
• 28-02-2007 17:04:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Թեեւ վերջին տարիներին Հայաստանում արձանագրվել են դրական փոքր տեղաշարժեր, այնուամենայնիվ առաջացել են սոցիալ-ժողովրդագրական բնույթի ծանր մարտահրավերներ, մասնավորապես, բնակչության ծերացում, միգրացիայի բացասական հաշվեկշիռ, ավանդական ընտանիքների քայքայում, ազգային արժեքների խաթարում: Այս մասին «ՀՀ պետական ժողովրդագրական քաղաքականության հայեցակարգ»-ի նախագծի փետրվարի 28-ի քննարկման ժամանակ հայտնեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Աղվան Վարդանյանը: Ըստ նրա, հայ հասարակությունը, սերնդափոխության մեկ ցիկլից էլ պակաս ժամանակահատվածում, բազմազավակ ընտանիքի մոդելից անցում է կատարել նույնիսկ պարզ վերարտադրություն չապահովող` 1-2 երեխայով, ընտանիքի մոդելի: Ա.Վարդանյանը նշեց, որ երկրի ժողովրդագրական իրավիճակի ինքնակարգավորումը իրատեսական չէ. դրան հասնելու միակ ուղին ակտիվ, նպատակային ու հետեւողական պետական միջամտությունն է: Նախարարը հայտնեց, որ այդ նպատակով նախարարությունում մշակվել է «ՀՀ պետական ժողովրդագրական հայեցակարգ», որը առաջիկայում կներկայացվի ՀՀ կառավարության հաստատմանը: Ա.Վարդանյանի խոսքերով, հայեցակարգում ամրագրված մոտեցումների ներդրման համար առաջարկվում է կիրառել ռազմավարություն, ըստ որի առաջնային պետք է համարվի ընտանիքի վերարտադրության ապահովումը, ընտանիքի ամրացումը, ազգային արժեքների համակարգի վերականգնումը: ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանի դիտարկմամբ, ժողովրդագրական խնդիրները, տարբեր արտահայտումներով, այսօր առկա են շատ երկրներում: Որոշ երկրներում դրանք դրսեւորվում են ազգաբնակչության գերաճի եւ դրանից բխող տարածքային եւ կենսաապահովման խնդիրների տեսքով, իսկ մյուսներում` հակառակը: Ըստ նրա, Հայաստան պատկանում է երկրորդ խմբի երկրների թվին:

ARMENIAN SOCIETY PASSES FROM MODEL OF FAMILY HAVING MANY<br /> CHILDREN TO MODEL NOT SECURING EVEN SIMPLE REPRODUCTION, AGHVAN<br /> VARDANIAN STATES<br />
ARMENIAN SOCIETY PASSES FROM MODEL OF FAMILY HAVING MANY
CHILDREN TO MODEL NOT SECURING EVEN SIMPLE REPRODUCTION, AGHVAN
VARDANIAN STATES
• 28-02-2007 17:04:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, FEBRUARY 28, NOYAN TAPAN. Though small positive movements were fixed in Armenia during the recent years, however, serious challenges of the social-demographic character, particularly, aging of the population, negative balance of migration, degradation of traditional families, destruction of national values arose. Aghvan Vardanian, the RA Minister of Labour and Social Issues stated about it at the February 28 discussion of the draft "On RA State Demographic Policy Conception." In his words, during a period of time even less than one cycle of generaion change, the Armenian society passes from the model of family having many children to the model of family, with 1-2 children, not securing even simple reproduction. A.Vardanian mentioned that self-regulation of the country's demographic situation is not realistic: the only way to reach it is active, purposeful and consistent state interference. The Minister stated that for that purpose the "RA State Demographic Conception" was worked out at the Ministry which will be soon presented to the RA Government's affirmation. In A.Vardanian's words, it is proposed to use strategy for introduction of approaches fixed in the conception, according to which, security of family reproduction, strengthening of family, restoration of the system of national values must be considered primary. According to the observation of Garik Hayrapetian, the UN Population Fund representative, demographic problems, with different expressions, today exist in many countries. Those are displayed in some countries in the way of the population's overgrowth and territorial and vital security problems arising of it, and in other countries is the opposite. In his words, Armenia belongs to the number of countries of the second group.