ՀԱՅ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱԶՄԱԶԱՎԱԿ ԸՆՏԱՆԻՔԻ ՄՈԴԵԼԻՑ ԱՆՑՈՒՄ Է<br /> ԿԱՏԱՐԵԼ ՆՈՒՅՆԻՍԿ ՊԱՐԶ ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ ՉԱՊԱՀՈՎՈՂ ՄՈԴԵԼԻ,-<br /> ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ԱՂՎԱՆ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԸ<br />
ՀԱՅ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱԶՄԱԶԱՎԱԿ ԸՆՏԱՆԻՔԻ ՄՈԴԵԼԻՑ ԱՆՑՈՒՄ Է
ԿԱՏԱՐԵԼ ՆՈՒՅՆԻՍԿ ՊԱՐԶ ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ ՉԱՊԱՀՈՎՈՂ ՄՈԴԵԼԻ,-
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ԱՂՎԱՆ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԸ
• 28-02-2007 17:04:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Թեեւ վերջին տարիներին Հայաստանում արձանագրվել են դրական փոքր տեղաշարժեր, այնուամենայնիվ առաջացել են սոցիալ-ժողովրդագրական բնույթի ծանր մարտահրավերներ, մասնավորապես, բնակչության ծերացում, միգրացիայի բացասական հաշվեկշիռ, ավանդական ընտանիքների քայքայում, ազգային արժեքների խաթարում: Այս մասին «ՀՀ պետական ժողովրդագրական քաղաքականության հայեցակարգ»-ի նախագծի փետրվարի 28-ի քննարկման ժամանակ հայտնեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Աղվան Վարդանյանը: Ըստ նրա, հայ հասարակությունը, սերնդափոխության մեկ ցիկլից էլ պակաս ժամանակահատվածում, բազմազավակ ընտանիքի մոդելից անցում է կատարել նույնիսկ պարզ վերարտադրություն չապահովող` 1-2 երեխայով, ընտանիքի մոդելի: Ա.Վարդանյանը նշեց, որ երկրի ժողովրդագրական իրավիճակի ինքնակարգավորումը իրատեսական չէ. դրան հասնելու միակ ուղին ակտիվ, նպատակային ու հետեւողական պետական միջամտությունն է: Նախարարը հայտնեց, որ այդ նպատակով նախարարությունում մշակվել է «ՀՀ պետական ժողովրդագրական հայեցակարգ», որը առաջիկայում կներկայացվի ՀՀ կառավարության հաստատմանը: Ա.Վարդանյանի խոսքերով, հայեցակարգում ամրագրված մոտեցումների ներդրման համար առաջարկվում է կիրառել ռազմավարություն, ըստ որի առաջնային պետք է համարվի ընտանիքի վերարտադրության ապահովումը, ընտանիքի ամրացումը, ազգային արժեքների համակարգի վերականգնումը: ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանի դիտարկմամբ, ժողովրդագրական խնդիրները, տարբեր արտահայտումներով, այսօր առկա են շատ երկրներում: Որոշ երկրներում դրանք դրսեւորվում են ազգաբնակչության գերաճի եւ դրանից բխող տարածքային եւ կենսաապահովման խնդիրների տեսքով, իսկ մյուսներում` հակառակը: Ըստ նրա, Հայաստան պատկանում է երկրորդ խմբի երկրների թվին:

АРМЯНСКАЯ ОБЩЕСТВЕННОСТЬ СОВЕРШАЕТ ПЕРЕХОД ОТ МОДЕЛИ<br /> МНОГОДЕТНОЙ СЕМЬИ К МОДЕЛИ, НЕ ОБЕСПЕЧИВАЮЩЕЙ ДАЖЕ ПРОСТУЮ<br /> РЕПРОДУКЦИЮ, - ЗАЯВЛЯЕТ АГВАН ВАРДАНЯН<br />
• 28-02-2007 17:04:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 28 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. Хотя в последние годы в Армении зарегистрированы небольшие позитивные сдвиги, тем не менее, возникли тяжелые проблемы социально-демографического характера, в частности, старение населения, отрицательный баланс миграции, разрушение традиционных семей, искажение национальных ценностей. Об этом во время обсуждения проекта "Концепция государственной демографической политики РА" сообщил министр труда и социальных вопросов РА Агван Варданян. По его словам, армянская общественность в период даже меньший, чем один цикл смены поколений, от модели многодетной семьи совершила переход к модели, не обеспечивающей даже простую репродукцию - с 1-2 детьми. Агван Варданян отметил, что саморегуляция демографической ситуации страны нереалистична: единственным путем достижения этого является активное, целевое и последовательное государственное вмешательство. Министр сообщил, что с этой целью в Министерстве разработана "Государственная демографическая концепция РА", которая в ближайшем будущем будет представлена на утверждение правительства РА. По словам А.Варданяна, для внедрения закрепленных в концепции подходов предлагается применить стратегию, согласно которой первоочередным должно считаться обеспечение репродукции семьи, укрепление семьи, восстановление системы национальных ценностей. По наблюдениям представителя Фонда населения ООН Гарика Айрапетяна, демографические проблемы, в различных проявлениях, существуют сегодня во многих странах. В некоторых странах они проявляются в виде сверхроста населения и вытекающих из этого территориальных проблем и проблем жизнеобеспечения, в других - наоборот. По его словам, Армения принадлежит к числу стран второй группы.