ՏԱՎԻԱՆԻ ԵՂԲԱՅՐՆԵՐԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀԱՐՑԻՆ ՎԵՐԱԲԵՐՈՂ ՖԻԼՄԸ ՄԻ ՔԱՆԻ<br /> ՕՐՈՒՄ ԱՐԵՑ ԱՅՆ, ԻՆՉ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԳՈՐԾԻՉՆԵՐՆ ԱՆՈՒՄ ԵՆ ՏԱՐԻՆԵՐՈՎ,-<br /> ԸՆԴԳԾՈՒՄ ԵՆ ԿԻՆՈԳԵՏՆԵՐԸ<br />
ՏԱՎԻԱՆԻ ԵՂԲԱՅՐՆԵՐԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՀԱՐՑԻՆ ՎԵՐԱԲԵՐՈՂ ՖԻԼՄԸ ՄԻ ՔԱՆԻ
ՕՐՈՒՄ ԱՐԵՑ ԱՅՆ, ԻՆՉ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԳՈՐԾԻՉՆԵՐՆ ԱՆՈՒՄ ԵՆ ՏԱՐԻՆԵՐՈՎ,-
ԸՆԴԳԾՈՒՄ ԵՆ ԿԻՆՈԳԵՏՆԵՐԸ
• 20-02-2007 17:55:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: 2007 թվականի հուլիսի 9-14-ը Երեւանում կայանալիք «Ոսկե ծիրան» միջազգային 4-րդ կինոփառատոնը կմեկնարկի իտալացի Տավիանի եղբայրների «Արտույտների ագարակը» ֆիլմով, որը մեծ աղմուկ է առաջացրել Բեռլինի միջազգային փառատոնի օրերին: Այս մասին փետրվարի 20-ին մամլո ասուլիսում հայտարարեց «Ոսկե ծիրան» փառատոնի տնօրեն, ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը, որը ներկա է գտնվել Բեռլինի փառատոնին: Նրա խոսքերով, փառատոնի սկզբից մինչեւ վերջ այս տարի անընդհատ խոսվել եւ քննարկվել է Հայկական հարցը` ինչպես կինոյի միջոցով, այնպես էլ բաց քննարկումների եւ երկխոսությունների ձեւով: Հ.Խաչատրայանը համոզմունք հայտնեց, որ այս փառատոնը եւս մեկ անգամ հաստատեց այն փաստը, որ մշակութային զենքը ամենակարող է. «այն, ինչ քաղաքական գործիչները անում են տարիներով, կինոլեզվի արվեստի միջոցով տրվեց հանրությանը մի քանի օրերի ընթացքում»: Ինչպես նշեց Բեռլինյան փառատոնին ներկա գտնված «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությույանը, «Արտույտների ագարակը» ֆիլմի հեղինակները ֆիլմի ցուցադրաման համար հատուկ էին ընտրել Բեռլինի փառատոնը, քանի որ այդ քաղաքում բնակվում է մեծաթիվ թուքական համայնք: «Մենք տեսել ենք իտալական ֆաշիզմը, եւ մենք ներողություն ենք խնդրել մեր եղբայրների փոխարեն»,- ասել են Տավիանի եղբայրները: Նրա խոսքերով, կինոնկարի պրեմիերայից մեկ օր առաջ այն ցուցադրվել է փառատոնին մասնակցող աշխարհի շատ երկրների լրատվամիջոցների համար. «Դա պարզապես ցնցող էր: Բոլորը հուզվել էին: Ներկա էին մեծ թվով թուրք լրագրողներ: Ես ֆիլմի ցուցադրությունից հետո դուրս եկա դահլիճից: Ինձ մոտեցավ Թուրքիայի կինոքննադատների եւ կինոլրագրողների ասոցիացաիայի նախագահ Աթիլա Դորայը: Նա գրկեց ինձ եւ ասաց. «Ես ներողություն եմ խնդրում»: Հարություն Խաչատրյանի նաեւ տեղեկացրեց, որ Բեռլինի փառատոնի տնօրեն Փիթեր Կոսլիկը` ներկայացնելով կինոնկարը նշեց, որ «մենք` գերմանացիներս, կարողացանք դատապարտել ֆաշիզմը: Եկել է այն պահը, երբ արդեն թուրքերը նույնպես պետք է ներողություն խնդրեն հայերից»: «Ամենաազդեցիկն ինձ համար այն էր, որ իմ ցավի մասին, իմ սրտի պատմության մասին խոսվում էր մեկ այլ լեզվով` իտալերենով: Սա թերեւս արվեստի այն բարձրակետն է, ուր համամարդկային գաղփարները ջնջում են բոլոր սահմանները»,- ընդգծեց Ս.Հարությունյանը:

КАСАЮЩИЙСЯ АРМЯНСКОГО ВОПРОСА ФИЛЬМ БРАТЬЕВ ТАВИАНИ ЗА<br /> НЕСКОЛЬКО ЛЕТ СДЕЛАЛ ТО, ЧТО ПОЛИТИЧЕСКИЕ ДЕЯТЕЛИ ДЕЛАЮТ<br /> ГОДАМИ,- ПОДЧЕРКИВАЮТ КИНОВЕДЫ <br />
КАСАЮЩИЙСЯ АРМЯНСКОГО ВОПРОСА ФИЛЬМ БРАТЬЕВ ТАВИАНИ ЗА
НЕСКОЛЬКО ЛЕТ СДЕЛАЛ ТО, ЧТО ПОЛИТИЧЕСКИЕ ДЕЯТЕЛИ ДЕЛАЮТ
ГОДАМИ,- ПОДЧЕРКИВАЮТ КИНОВЕДЫ
• 20-02-2007 17:55:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 20 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 4-ый Международный кинофестиваль "Золотой абрикос", который будет проходить в Ереване с 9 по 14 июля, начнется с показа фильма итальянских режиссеров - братьев Тавиани, "Поместье жаворонков", поднявшего большой шум в дни Международного Берлинского кинофестиваля. Об этом на пресс-конференции 20 февраля заявил директор ереванского фестиваля "Золотой абрикос" Арутюн Хачатрян, который присутствовал на фестивале в Берлине. По его словам, в этом году с начала фестиваля и до конца постоянно обсуждался Армянский вопрос - как посредством кино, так и в форме открытых обсуждений и диалогов. А.Хачатрян выразил уверенность, что этот фестиваль еще раз подтвердил тот факт, что культурное оружие всемогуще: "то, что политические деятели делают годами, посредством языка киноискусства было преподнесено общественности в течение нескольких дней". Как отметила присутствовавшая на Берлинском кинофестивале креативный директор кинофестиваля "Золотой абрикос" Сусанна Арутюнян, авторы фильма "Поместье жаворонков" специально выбрали для показа фильма Берлинский кинофестиваль, так как в этом городе существует многочисленная турецкая община. "Мы видели итальянский фашизм, и мы просили прощения вместо наших братьев",- заявили братья Тавиани. По ее словам, за день до премьеры фильма он был показан для средств массовой информации участвующих в фестивале многих стран мира: "Это было просто потрясающе. Все были взволнованы. Присутствовало много турецких журналистов. После показа фильма я вышла из зала. Ко мне подошел председатель Ассоциации кинокритиков и киножурналистов Турции Атила Дорай. Он обнял меня и сказал: "Я прошу прощения". Арутюн Хачатрян сообщил также, что директор Берлинского фестиваля Питер Кослик, представляя фильм, отметил, что "мы, немцы, смогли осудить фашизм. Настал момент, когда турки также должны просить прощения у армян". "Самым потрясающим для меня было то, что о моей боли, об истории моего сердца говорилось на другом языке - на итальянском. Это, возможно, тот апогей искусства, когда общечеловеческие идеи стирают все границы",- подчеркнула С.Арутюнян.