«2006 Թ.-ԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՔԻՉ ՋԱՆՔ Է ԳՈՐԾԱԴՐԵԼ<br /> ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԸ ԿԱՆԽԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ,- ԱՍՎԱԾ Է <br /> «HUMAN RIGHTS WATCH»-Ի ՏԱՐԵԿԱՆ ԶԵԿՈՒՅՑՈՒՄ<br />
«2006 Թ.-ԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՔԻՉ ՋԱՆՔ Է ԳՈՐԾԱԴՐԵԼ
ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԸ ԿԱՆԽԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ,- ԱՍՎԱԾ Է
«HUMAN RIGHTS WATCH»-Ի ՏԱՐԵԿԱՆ ԶԵԿՈՒՅՑՈՒՄ
• 12-01-2007 17:57:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Human Rights Watch» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հունվարի 11-ին հրապարակված զեկույցում արձանագրած է, որ «2006թ.-ի ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը քիչ ջանք է գործադրել` մարդու իրավունքների էական խախտումները կանխելու ուղղությամբ»: Ըստ «Ազատություն» ռադիոկայանի, զեկույցի հեղինակները փաստում են, որ «մամուլի ազատության սպառնալիքները շարունակվել են, ավելացել է բռնությունների ու ճնշումների ենթարկված լրագրողների թիվը, էլեկտրոնային լրատվամիջոցները դեռ իշխանությունների հսկողության տակ են եւ աչքի են ընկնում բազմակարծության պակասով»: Զեկույցում նշված է, որ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի, ինչպես նաեւ Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի բոլոր անդամները նշանակվում են երկրի նախագահի կողմից, իսկ իշխանության վերահսկողության պատճառով Հանրային հեռուստատեսությունը բավարար չափով անկախ չէ` իրադարձությունները անաչառ եւ բազմակողմանի լուսաբանելու համար: Լրագրողների դեմ իրականացված բռնությունների թվում միջազգային կազմակերպությունը մատնանշում է Վանաձորի «Lոռի» հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Նարինե Ավետիսյանի ու «Չորրորդ իշխանության» լրագրող Գագիկ Շամշյանի դեմ հարձակումները, «Իրավունք»-ի խմբագրի ծեծն ու «Ժամանակ Երեւան»-ի խմբագրի ազատազրկումը: Նշված բոլոր դեպքերում, ըստ կազմակերպության փորձագետների, լրագրողները բռնության են ենթարկվել իրենց մասնագիտական գործունեության պատճառով: «Շարունակվում են բռնությունները նաեւ կալանավայրերում, բանակում եւ ոստիկանության բաժանմունքներում»,- ասված է զեկույցում: Մայիսի 30-ին ցմահ բանտարկության դատապարտված երեք զինվորներից մեկին, ըստ զեկույցի, քննիչները ծեծել են եւ ցուցմունքները կորզել բռնաբարության սպառնալիքի տակ: «Human Rights Watch»-ի փորձագետներն անդրադարձել են նաեւ սեփականության իրավունքի ոտնահարման դեպքերին. «Անցած երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը ստիպեց հարյուրավոր երեւանցիների լքել իրենց տները` դրա դիմաց վճարելով շուկայականից ցածր գին: Ու թեեւ Սահմանադրական դատարանն այս գործընթացը անօրինական որակեց, կառավարությունը, այդուհանդերձ, չվերանայեց սեփականության դիմաց քաղաքացիներին տրամադրված փոխհատուցման չափը»: Զեկույցում հիշատակվում է նաեւ Հայաստանի մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանի պաշտոնանկության փաստը: «Այն բանից հետո, երբ առաջին օմբուդսմենի գրասենյակը հանդես եկավ կառավարության աշխատանքը քննադատող զեկույցով, նախագահի եւ Լարիսա Ալավերդյանի հարաբերությունները սրվեցին, եւ 2006-ի հունվարին Ռոբերտ Քոչարյանը պաշտոնանկ արեց Լ.Ալավերդյանին: Քայլ, որը կասկածի տակ է առնում Հայաստանի իշխանությունների ստանձնած պարտավորությունը անկախ օմբուդսմենի ինստիտուտ ունենալու վերաբերյալ»,- նշված է «Human Rights Watch»-ի տարեկան զեկույցում:

"В 2006 ГОДУ ПРАВИТЕЛЬСТВО АРМЕНИИ ПРИЛОЖИЛО НЕДОСТАТОЧНО<br /> УСИЛИЙ ДЛЯ ПРЕДОТВРАЩЕНИЯ НАРУШЕНИЙ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА",- ГОВОРИТСЯ В<br /> ГОДОВОМ ДОКЛАДЕ "HUMAN RIGHTS WATCH"<br /> УСИЛИЙ ДЛЯ ПРЕДОТВРАЩЕНИЯ НАРУШЕНИЙ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА",- ГОВОРИТСЯ В
ГОДОВОМ ДОКЛАДЕ "HUMAN RIGHTS WATCH"
"В 2006 ГОДУ ПРАВИТЕЛЬСТВО АРМЕНИИ ПРИЛОЖИЛО НЕДОСТАТОЧНО
УСИЛИЙ ДЛЯ ПРЕДОТВРАЩЕНИЯ НАРУШЕНИЙ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА",- ГОВОРИТСЯ В
• 12-01-2007 17:57:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 12 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. В докладе международной правоохранительной организации "Human Rights Watch", опубликованном 11 января, отмечается, "что в течение 2006 года правительство Армении приложило недостаточно усилий в направлении предотвращения существенных нарушений прав человека". По сообщению радиостанции "Свобода", авторы доклада констатируют, что "все еще существовала угроза свободе прессы, увеличилось число журналистов, подвергшихся насилию и угрозам, электронные средства массовой информации все еще находятся под контролем властей и отличаются недостатком плюрализма". В докладе отмечается, что все члены Национальной комиссии телевидения и радио, а также Совета общественной телерадиокомпании назначаются президентом страны, а из-за контроля властей Общественное телевидение недостаточно независимо для объективного и разностороннего освещения событий. В числе осуществленных против журналистов насильственных действий международная организация указывает нападения на исполнительного директора ванадзорской телекомпании "Лори" Нарине Аветисян и журналиста газеты "Четвертая власть" Гагика Шамшяна, избиение редактора газеты "Иравунк" и арест редактора газеты "Жаманак Ереван". Во всех указанных случаях, согласно данным экспертов организации, журналисты подверглись нападению за свою профессиональную деятельность. "Продолжаются насилия и в местах лишения свободы, в армии и отделениях полиции", - говорится в докладе. Одного из осужденных 30 мая на пожизненное лишение свободы военнослужащих, согласно докладу, следователи избили и добились дачи показаний под угрозой его изнасилования. Эксперты организации "Human Rights Watch" коснулись также случаев нарушения права на собственность: " В течение прошедших двух лет правительство Армении вынудило сотни ереванцев покинуть свои дома, заплатив им за это цену ниже рыночной. И хотя Конституционный суд квалифицировал эту сделку как незаконную, правительство, тем не менее, не пересмотрело размер выданной гражданам компенсации за собственность". В докладе упоминается также факт отставки первого Омбудсмена РА. "После того, как офис первого Омбудсмена выступил с докладом, критикующим деятельность правительства, отношения между президентом и Ларисой Алавердян обострились, и в январе 2006 года Роберт Кочарян уволил первого омбудсмена РА. Шаг, который ставит под сомнение взятые властями Армении обязательства относительно создания института независимого омбудсмена", - говорится в годовом докладе организации "Human Rights Watch".