ԱՌԱՋԻԿԱ ՏԱՐԻՆԵՐԻՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿՎԵՐԱՍՏԱՆՁՆԻ ԻՐ<br /> ԱՌԱՋԱՏԱՐ ԴԵՐԸ ՀՀ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ,- ՀԱՄՈԶՎԱԾ Է ԱՌԵՎՏՐԻ ԵՎ<br /> ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԸ <br />
ԱՌԱՋԻԿԱ ՏԱՐԻՆԵՐԻՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿՎԵՐԱՍՏԱՆՁՆԻ ԻՐ
ԱՌԱՋԱՏԱՐ ԴԵՐԸ ՀՀ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ,- ՀԱՄՈԶՎԱԾ Է ԱՌԵՎՏՐԻ ԵՎ
ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԸ
• 26-12-2006 17:06:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի կանխատեսմամբ, 2006թ.-ի արդյունքներով Հայաստանի արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը, առանց ադամանդի, 2005թ.-ի համեմատ 5%-ով կաճի: Նախարարության կողմից 2006թ.-ի 11 ամիսների ընթացքում մոնիտորինգի ենթարկված 200-ից ավելի ընկերությունների ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքների համաձայն, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը, առանց ադամանդագործության, կազմել է 243,6 մլրդ դրամ (մոտ 580 մլն ԱՄՆ դոլար), կամ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 4,4%-ով ավելի: Իրացվել է 261,1 մլրդ դրամի արդյունաբերական արտադրանք` նախորդ տարվա 247,9 մլրդ դրամի դիմաց (աճի տեմպը կազմել է 5,3%), արտահանվել է 163,4 մլրդ դրամի արտադրանք, նախորդ տարվա` 151,1 մլրդ դրամի դիմաց (աճի տեմպը` 108,1%): Կ.Ճշմարիտյանի գնահատմամբ, 2006թ.-ի ընթացքում արդյունաբերության ոլորտում կատարված ներդրումները եւ վերազինման գործընթացները լավ նախադրյալներ են ստեղծել այն բանի համար, որ առաջիկա տարիներին արդյունաբերությունը վերաստանձնի իր առաջատար դերը ՀՀ տնտեսությունում` ներկայումս առաջատար հանդիսացող շինարարության եւ ծառայությունների ոլորտների կողքին:

В БЛИЖАЙШИЕ ГОДЫ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ ВНОВЬ НАЧНЕТ ИГРАТЬ<br /> ЛИДИРУЮЩУЮ РОЛЬ В ЭКОНОМИКЕ АРМЕНИИ, - УБЕЖДЕН МИНИСТР ТОРГОВЛИ<br /> И ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ<br />
В БЛИЖАЙШИЕ ГОДЫ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ ВНОВЬ НАЧНЕТ ИГРАТЬ
ЛИДИРУЮЩУЮ РОЛЬ В ЭКОНОМИКЕ АРМЕНИИ, - УБЕЖДЕН МИНИСТР ТОРГОВЛИ
И ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ
• 26-12-2006 17:06:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 26 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. Министр торговли и экономического развития РА Карен Чшмаритян считает, что по результатам 2006 года объем промышленной продукции Армении, без алмазов, вырастет на 5% по сравнению с 2005 годом. Согласно результатам финансово-экономической деятельности более 200 компаний, по которым был проведен мониторинг со стороны министерства в течение 11 месяцев 2006 года, объем промышленной продукции, без отрасли алмазов, составил 243,6 млрд драмов (около 580 млн долларов США), что больше прошлогоднего показателя на 4,4%. Реализована промышленная продукция на 261,1 млрд драмов по сравнению с 247,9 млрд драмов в прошлом году (темп роста составил 105,3%), экспортирована продукция на 163,4 млрд драмов по сравнению с 151,1 млрд драмов в прошлом году (темп роста - 108,1%). По оценке К.Чшмаритяна, инвестиции в сфере промышленности и процессы переоснащения в течение 2006 года создали хорошие предпосылки для того, чтобы в ближайшие годы промышленность вновь стала играть лидирующую роль в экономике Армении рядом с находящимися на первых местах строительства и услуг.