ՀԱԿԱՌԱԿ ՊԱՇՏՊԱՆՆԵՐԻ ՊՆԴՄԱՆ, ՀՀ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆԸ<br /> ԱՐՄԱՆ ԲԱԲԱՋԱՆՅԱԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԽՏՐԱԿԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՄՈՒՆՔ ՉԻ ՑՈՒՑԱԲԵՐԵԼ<br />
ՀԱԿԱՌԱԿ ՊԱՇՏՊԱՆՆԵՐԻ ՊՆԴՄԱՆ, ՀՀ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆԸ
ԱՐՄԱՆ ԲԱԲԱՋԱՆՅԱԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԽՏՐԱԿԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՄՈՒՆՔ ՉԻ ՑՈՒՑԱԲԵՐԵԼ
• 07-12-2006 17:15:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Ժամանակ Երեւան» թերթի գլխավոր խմբագիր Արման Բաբաջանյանին մեղսագրվող արարքը` պարտադիր զինվորական ծառայությունից կեղծիքի կամ խաբեության ճանապարհով խուսափելը «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքի ընդունմամբ դադարել է քրեորեն հետապնդելի արարք լինել: Այսպիսի հայտարարությամբ հանդես եկան դեկտեմբերի 7-ի ասուլիսում փաստաբաններ Հայկ Ալումյանը եւ Զարուհի Փոստանջյանը: Ըստ նրանց, մինչ մեղադրանք առաջադրելը ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը պարտավոր էր Ա.Բաբաջանյանին տեղյակ պահել սույն օրենքի մասին եւ միջոցներ ձեռնարկել նրա նկատմամբ օրենքի կիրառումը ապահովելու հարցում: Բացի այդ, պատշպանների պնդմամբ, հետագայում նույնը պարտավոր էին անել նաեւ գործը քննած Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների 1-ին ատյանի եւ Քրեական եւ զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանները: Այդպիսով, ըստ պաշտպանական կողմի հայտարարության, «նոյեմբերի 30-ից Ա.Բաբաջանյանի նկատմամբ ՀՀ իշխանությունները իրականացնում են ապօրինի քրեական հետապնդում»: Նշենք, որ Ա.Բաբաջանյանը իր նկատմամբ վերոհիշյալ օրենքը կիրառելու խնդրանքով Երեւանի Շենգավիթ համայնքի զինվորական կոմիսարին է դիմել հոկտեմբերի 16-ին, երբ քրեական գործն արդեն գտնվում էր ՀՀ Քրեական եւ զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանի վարույթում: Ըստ ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին տրված պարզաբանման, նշված օրենքը սահմանում է, որ զինվորական ծառայության չզորակոչված, հետագայում 27 տարին լրացած քաղաքացին կարող է դիմել համապատասխան միջգերատեսչական հանձնաժողովին եւ օրենքով սահմանված վճարը մուծելուց հետո մեկամսյա ժամկետում ստանալ իր նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին վարույթն իրականացնող քննչական մարմնի որոշումը: Իսկ Ա.Բաբաջանյանը երբեւէ` ո'չ մինչեւ մեղադրանքի առաջադրումը, ո'չ էլ դրանից հետո, իր նկատմամբ նշված օրենքի կիրառման հարցով չի դիմել: Ուստի դատախազությունը չէր էլ կարող խտրական վերաբերմունք ցուցաբերել Ա.Բաբաջանյանի նկատմամբ: Ըստ Գլխավոր դատախազության, Ա.Բաբաջանյանը օրենքով ընձեռած այս իրավունքի մասին հիշել է միայն Վերաքննիչ դատարանում: Իսկ ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը սահմանում է քրեական գործի վարույթը եւ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքները, ինչպես նաեւ քրեական գործի կարճման հիմքերը, որոնց թվում փաստաբանների մատնանշած հիմքը նշված չէ:

ВОПРЕКИ УТВЕРЖДЕНИЯМ ЗАЩИТНИКОВ, ГЕНЕРАЛЬНАЯ ПРОКУРАТУРА НЕ<br /> ПРОЯВЛЯЛА ДИСКРИМИНАЦИОННОГО ОТНОШЕНИЯ К АРМАНУ БАБАДЖАНЯНУ<br />
ВОПРЕКИ УТВЕРЖДЕНИЯМ ЗАЩИТНИКОВ, ГЕНЕРАЛЬНАЯ ПРОКУРАТУРА НЕ
ПРОЯВЛЯЛА ДИСКРИМИНАЦИОННОГО ОТНОШЕНИЯ К АРМАНУ БАБАДЖАНЯНУ
• 07-12-2006 17:15:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 7 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. Вменяемый в вину главному редактору газеты "Жаманак Ереван" Арману Бабаджаняну поступок - уклонение от воинской службы путем подлога документов и обмана, перестал был уголовно наказуемым поступком после принятия закона РА "О гражданах, не прошедших обязательную воинскую службу путем нарушения установленного порядка". Такое мнение на пресс-конференции 7 декабря высказали адвокаты А.Бабаджаняна Гайк Алумян и Заруи Постанджян. По их словам, до предъявления обвинения Генеральная прокуратура была обязана проинформировать А.Бабаджаняна о данном законе и предпринять меры в вопросе обеспечения применения данного закона в его отношении. Кроме того, по утверждениям защитников, в дальнейшем аналогичное обязаны были сделать расследующие дело суды - суд первой инстанции столичных общин Кентрон и Норк-Мараш и Апелляционный суд по уголовным о воинским делам. Таким образом, согласно заявлению адвокатов, "с 30 ноября власти РА осуществляют незаконное уголовное преследование в отношении А.Бабаджаняна". Отметим, что А.Бабаджанян с просьбой применить вышеуказанный закон в его отношении обратился 16 октября в военный комиссариат общины Шенгавит, когда уголовное дело уже находилось в производстве Апелляционного суда по уголовным и воинским делам. Согласно разъяснению, предоставленному корреспонденту "НОЯН ТАПАН" Генеральной прокуратурой, указанный закон устанавливает, что не призванный на воинскую службу гражданин, по исполнении в дальнейшем 27 лет, может обратиться в соответствующую межведомственную комиссию и после произведения установленной законом выплаты получить в течение 6 месяцев решение следственного органа о прекращении уголовного преследования в его отношении. А А.Бабаджанян никогда - ни до предъявления обвинения, ни после этого, не обращался по вопросу применения в его отношении данного закона. Следовательно прокуратура и не могла проявлять дискриминацию в его отношении. Согласно Генпрокуратуре, А.Бабаджанян вспомнил о данном праве, предоставленном ему законом, только в Апелляционном суде. А 35-ая статья Уголовно-процессуального кодекса устанавливает обстоятельства, исключающие производство уголовного дела и уголовное преследование, а также основания для прекращения уголовного дела, в числе которых нет указанных адвокатами оснований.