ԲՆԱԿԻՉՆԵՐԻ ՀԱՆԳԻՍՏԸ ԽԱՆԳԱՐԵԼՈՒ ՊԱՏՃԱՌՈՎ ԱՌԱՋԻԿԱՅՈՒՄ ԵՐԵՎԱՆԻ<br /> 289 ՕԲՅԵԿՏՆԵՐ ԿԶԳՈՒՇԱՑՎԵՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԴԱԴԱՐԵՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ<br />
ԲՆԱԿԻՉՆԵՐԻ ՀԱՆԳԻՍՏԸ ԽԱՆԳԱՐԵԼՈՒ ՊԱՏՃԱՌՈՎ ԱՌԱՋԻԿԱՅՈՒՄ ԵՐԵՎԱՆԻ
289 ՕԲՅԵԿՏՆԵՐ ԿԶԳՈՒՇԱՑՎԵՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԴԱԴԱՐԵՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
• 04-12-2006 16:40:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Առեւտրի եւ սպասարկումների ոլորտում Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից հաշվառվել են 6700 առեւտրի օբյեկտներ: Այս մասին դեկտեմբերի 4-ի ասուլիսում հայտնեց քաղաքապետարանի Առեւտրի եւ սպասարկումների վարչության պետ Կարեն Գեւորգյանը: Նա հայտնեց նաեւ, որ ուսումնասիրվել են բոլոր օբյեկտների իրավական փաստաթղթերը: Ներկայումս քաղաքապետարանի Քաղաքաշինության եւ Բնապահպանության վարչությունների, թաղապետարանների ներկայացուցիչներից կազմված հանձնաժողովը քննարկում է հաշվառված բոլոր օբյեկտների քաղաքաշինական նորմերին համապատասխանության հարցը: Ըստ այդմ, 386 կրպակներից եւ տաղավարներից 152-ն ապամոնտաժվել են, 234-ը պետք է արդիականացվեն Ճարտարապետության վարչությունում հասատատված նախագծերով: Նշվեց, որ արդիականացման ծախսերը պետք է հոգան սեփականատերերը: Կ.Գեւորգյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովը պատրաստվում է առաջիկայում քննության առնել նաեւ Մաշտոցի, Աբովյան, Հերացու, Բագրատունյաց, Նժդեհի, Մանթաշյան, Լենինգրադյան, Իսակովի, Տ.Պետրոսյան եւ մի շարք այլ փողոցներում առեւտրի օբյեկտների կանոնակարգման հարցը: Այդ փողոցներում տեղադրված 700 տաղավարներից եւ կրպակներից նախատեսվում է ապամոնտաժել 300-ը: Բացի այդ, 289 օբյեկտներ առաջիկայում կզգուշացվեն երկու ամսում գործունեությունը դադարեցնելու կամ նույն տեղում այլ բնույթի գործունեություն ծավալելու վերաբերյալ: Ըստ Կ.Գեւորգյանի, դրանք հիմնականում բազմաբնակարան շենքների առաջին հարկերում կամ նկուղներում տեղակայված գիշերային ակումբներ են, հացի եւ հացաբուլկեղենի արտադրամասեր, բաղնիքներ, քիմմաքրման կետեր, որոնք խանգարում են բնակիչների հանգիստը եւ որոնց վերաբերյալ քաղաքապետարանը բողոքներ է ստացել:

В СВЯЗИ С НАРУШЕНИЕМ СПОКОЙСТВИЯ НАСЕЛЕНИЯ 289 ОБЪЕКТОВ В<br /> ЕРЕВАНЕ БУДУТ ПРЕДУПРЕЖДЕНЫ О ПРЕКРАЩЕНИИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ<br />
В СВЯЗИ С НАРУШЕНИЕМ СПОКОЙСТВИЯ НАСЕЛЕНИЯ 289 ОБЪЕКТОВ В
ЕРЕВАНЕ БУДУТ ПРЕДУПРЕЖДЕНЫ О ПРЕКРАЩЕНИИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
• 04-12-2006 16:40:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 4 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. На учете ереванской мэрии находится 6700 объектов сферы торговли и обслуживания. Об этом на пресс-конференции 4 декабря сообщил начальник управления торговли и обслуживания мэрии Еревана Карен Геворгян. Он сообщил также, что изучены юридические документы всех объектов. В настоящее время комиссии, состоящие из представителей управлений градостроительства и охраны природы, а также муниципалитетов, обсуждают вопрос соответствия всех этих объектов нормам градостроительства. Согласно этому, 152 из 386 киосков и павильонов демонтажированы, а 234 должны быть модернизированы по утвержденным в управлении архитектуры проектам. Было отмечено, что расходы по модернизации несут владельцы. К.Геворгян сообщил, что в ближайшее время комиссия намерена обсудить вопрос деятельности объектов торговли на улицах Маштоца, Абовяна, Гераци, Багратуняц, Нжде, Манташян, Ленинградян, Исакова, Т.Петросяна и др. Из расположенных на этих улицах 700 павильонов и киосков предусматривается демонтажировать 300. Кроме того, 289 объектов будут в ближайшее время предупреждены о прекращении деятельности в течение 2 месяцев или осуществлении на том же месте деятельности иного характера. По словам К.Геворгяна, это в основном расположенные на первых или подвальных этажах жилых зданий ночные клубы, цеха по производству хлебобулочных изделий, бани, пункты химчистки, которые нарушают спокойствие жителей и относительно которых в мэрию поступили жалобы.