ՀԱՍՄԻԿ ՊԱՊՅԱՆԸ ՄԻՆՉԵՎ 2009 ԹՎԱԿԱՆԸ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԵՐ ՈՒՆԻ<br /> ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԵՎ ԱՅԼ ԵՐԿՆԵՐԻ ՀԱՅՏՆԻ ՕՊԵՐԱՅԻՆ ԹԱՏՐՈՆՆԵՐԻ ՀԵՏ<br />
ՀԱՍՄԻԿ ՊԱՊՅԱՆԸ ՄԻՆՉԵՎ 2009 ԹՎԱԿԱՆԸ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԵՐ ՈՒՆԻ
ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԵՎ ԱՅԼ ԵՐԿՆԵՐԻ ՀԱՅՏՆԻ ՕՊԵՐԱՅԻՆ ԹԱՏՐՈՆՆԵՐԻ ՀԵՏ
• 30-11-2006 16:54:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Աշխարհի հայտնի օպերային թատրոնների բեմահարթակներում հանդես եկած եւ բազում հանդիսատեսներ նվաճած երգչուհի Հասմիկ Պապյանը կրկին Հայաստանում է. նա հրավիրվել էր մասնակցելու Հանրային հեռուստատեսության եւ ռադիոյի 50 եւ 80-ամյակներին նվիրված հոբելյանական համերգին: Այս մասին նոյեմբերի 30-ին «Ուրբաթ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց երգչուհին: Աշխարհահռչակ սոպրանոն մինչեւ 2009 թվականը ներառյալ պայամանագրեր ունի եվրոպական եւ աշխարհի մյուս մայրցամաքների հայտնի օպերային թատրոնների հետ: Երեւանյան կարճատեւ դադարից հետո նա համերգներով հանդես կգա ԱՄՆ-ում, Հարավային Կորեայում: Ներկայումս աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում վաճառվում է նրա մասնակցությամբ «Նորմա»-ի DVD սկավառակը: Իսկ Կոմիտասի երգերի կատարումների վերջերս թողարկված լազերային սկավառակը արժանացել է «Պիցեկատո» առաջին մրցանակին: Հասմիկ Պապյանը նշեց, որ իր համար առանձնահատուկ պատիվ է Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա կապակցությամբ կայանալիք համերգին մասնակցելը: «Ես այդ առիթով մի հետաքրքիր ծրագիր եմ պատրաստել` հայկական երգերի ընտրանի` միջնադարյան շարականներից, Կոմիտասյան երգերից մինչեւ Մանսուրյանի հայրենները: Դա այնպիսի մի ծրագիր է, որով օտարերկրացիները լիարժեք կպատկերացնեն հայկական երգարվեստը»,- ընդգծեց երգչուհին: Հ.Պապյանը իրեն հատուկ համեստությամբ նշեց, որ ինքը չի կարծում, թե հասել է ամեն ինչի արվեստի այդ ասպարեզում: «Ամեն մի համերգ ինձ համար առաջինն է: Թեեւ 20 տարի է արդեն բեմում եմ, սակայն ամեն անգամ մեծ պատասխանատվությամբ եմ բեմ բարձրանում: Ցանկանում եմ երկար մնալ բեմում եւ կատարել Վագների օպերաներից մեկը, հատկապես իմ երազած «Տրիստան եւ Իզոլդա»-ից Իզոլդայի դերերգը»,- ասաց նա: Նշենք, որ Հասմիկ Պապյանը ներկայումս Նորմայի դերերգի ամենահայտնի կատարողն է: Նա այդ դերով 172 անգամ հանդես է եկել աշխարհի լավագույն օպերային թատրոնների բեմերում:

АСМИК ПАПЯН ДО 2009 ГОДА ИМЕЕТ КОНТРАКТЫ С ИЗВЕСТНЫМИ<br /> ОПЕРНЫМИ ТЕАТРАМИ ЕВРОПЫ И ДРУГИХ СТРАН<br />
АСМИК ПАПЯН ДО 2009 ГОДА ИМЕЕТ КОНТРАКТЫ С ИЗВЕСТНЫМИ
ОПЕРНЫМИ ТЕАТРАМИ ЕВРОПЫ И ДРУГИХ СТРАН
• 30-11-2006 16:54:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 30 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Выступавшая на сценах многих известных оперных театров мира и покорившая многочисленных зрителей певица Асмик Папян вновь находится в Армении: она была приглашена для участия в юбилейном концерте, посвященном 50- и 80-летиям Общественного телевидения и радио. Об этом певица сообщила во время встречи с журналистами в клубе "Урбат" ("Пятница") 30 ноября. Всемирно известная сопрано имеет контракты до 2009 года включительно с известными оперными театрами Европы и мира. После короткой ереванской передышки она выступит с концертами в США и Южной Корее. В настоящее время почти во всех странах мира продается DVD оперы "Норма" с ее участием. А выпущенный недавно лазерный диск с исполнением песен Комитаса удостоен первого приза "Пицекатто". Асмик Папян отметила, что для нее особая честь участвовать в предстоящем концерте во Франции в связи с проходящим там годом Армении. "Я подготовила для этого интересную программу - подобранную из армянских песен: средневековые шараканы, песни Комитаса, произведения Мансуряна. Это такая программа, которая даст иностранцам полноценное понятие об армянском песенном искусстве",- подчеркнула певица. Асмик Папян с присущей ей скромностью отметила, что она не думает, что достигла всего в этой сфере искусства. Хотя 20 лет уже она находится на сцене, однако каждый раз выходит на сцену с чувством большой ответственности. Я хочу еще долго оставаться на сцене и исполнить одну из опер Вагнера, особенно мечтаю о роли Изольды в опере "Тристан и Изольда". Отметим, что Асмик Папян в настоящее время является самой известной исполнительницей роли Нормы. С этой ролью она выступала на сценах 172 лучших оперных театров мира.