2007 Թ.-ԻՑ ՄԻՋՆԱԿԱՐԳ ԴՊՐՈՑՆԵՐՈՒՄ ԱՎԱՐՏԱԿԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ<br /> ԱՍՏԻՃԱՆԱԲԱՐ ԿԱՆՑԿԱՑՎԵՆ ԿԵՆՏՐՈՆԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՎ<br />
2007 Թ.-ԻՑ ՄԻՋՆԱԿԱՐԳ ԴՊՐՈՑՆԵՐՈՒՄ ԱՎԱՐՏԱԿԱՆ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ
ԱՍՏԻՃԱՆԱԲԱՐ ԿԱՆՑԿԱՑՎԵՆ ԿԵՆՏՐՈՆԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՎ
• 23-11-2006 19:05:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Նոյեմբերի 23-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել ՀՀ կառավարության 2005թ. ապրիլի 14-ի նիստի N14 արձանագրության մեջ, որոնցով, մասնավորապես, սահմանվում է, որ 2007թ.-ից միջնակարգ դպրոցների շրջանավարտների պետական ավարտական քննություններն աստիճանաբար կանցկացվեն կենտրոնացված համակարգով: Այս մասին «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հայտնեցին ՀՀ կառավարության Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից: «Միջնակարգ դպրոցի ավարտական քննություններ» բաժնում ամրագրվել է, որ նշված քննությունների ցանկում հայոց լեզուն, հայոց պատմությունը, մաթեմատիկան եւ օտար լեզուն պարտադիր են համարվում միջնակարգ դպրոցի բոլոր շրջանավարտների համար, իսկ բուհ-երում կրթությունը շարունակել ցանկացող շրջանավարտները կարող են պարտադիր ընտրովի առարկայից բացի ընտրել եւս մեկ` նախընտրած մասնագիտությանը համապատասխանող առարկա: Որոշմամբ «Հիմնական դպրոցի ավարտական քննություններ» բաժնում ավելացվել է հայոց պատմություն առարկան:

STARTING 2007 SCHOOL-LEAVING EXAMINATIONS AT SECONDARY<br /> SCHOOLS TO BE HELD BY CENTRALIZED SYSTEM<br />
STARTING 2007 SCHOOL-LEAVING EXAMINATIONS AT SECONDARY
SCHOOLS TO BE HELD BY CENTRALIZED SYSTEM
• 23-11-2006 19:05:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, NOVEMBER 23, NOYAN TAPAN. At the November 23 sitting, the Armenian government made amendments to the protocol No 14 of the governmental sitting on April 14, 2005. Particularly, the amendments envisage that starting 2007, the state school-leaving examinations for secondary school-leavers will be gradually held by a centralized system. NT was informed about it from the RA Government Information and PR Department. It has been stipulated in the section "Scholl-Leaving Examination at Secondary Schools" that among the examinations indicated in the list, examinations on the Armenian language, the history of Armenia, mathematics, and a foreign language are compulsory for all secondary school-leavers, while those who want to continue their education at a higher educational institution may choose one more subject in addition the compulsory one - a subject corresponding to the chosen speciality. Under the decision, the subject "The History of Armenia" has been added in the section "School-Leaving Examinations at Secondary Schools".