ԱՄՆ ՊԵՏԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏԻ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՆՈՐ ԱՐՏԱՄԵՏՈՒՄ<br /> ՍԿՍԵՑ ԳՈՐԾԵԼ ՎԵՐԱՆՈՐՈԳՎԱԾ ԵՎ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏ ԲՈՒԺԳՈՐԾԻՔՆԵՐՈՎ ՀԱԳԵՑԱԾ<br /> ԲՈՒԺԿԵՏԸ<br />
ԱՄՆ ՊԵՏԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏԻ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՆՈՐ ԱՐՏԱՄԵՏՈՒՄ
ՍԿՍԵՑ ԳՈՐԾԵԼ ՎԵՐԱՆՈՐՈԳՎԱԾ ԵՎ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏ ԲՈՒԺԳՈՐԾԻՔՆԵՐՈՎ ՀԱԳԵՑԱԾ
ԲՈՒԺԿԵՏԸ
• 03-11-2006 18:04:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ՀՐԱԶԴԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Կոտայքի մարզի Նոր Արտամետ գյուղում նոյեմբերի 3-ին բացվեց նոր բուժկետ, որի վերանորոգման եւ բուժսարքավորումների տրամադրման խնդիրները հոգացել էր "Counterpart International" ամերիկյան կազմակերպությունը` ԱՄՆ Պետդեպարտամանտի ֆինանսական աջակցությամբ: Ինչպես բուժկետի հանդիսավոր բացման արարողության ժամանակ նշեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնակատար Էնթընի Գոդֆրեյը, ԱՄՆ կառավարությունը սիրով համագործակցում է "Counterpart International", «Փրկված մասունքներ», «Արդա» եւ այլ բարեգործական կազմակերպությունների հետ Հայաստանի բնակչությանը տարբեր բնագավառներում օգնելու հարցում: Գյուղի բուժկետի պատասխանատու բուժքրոջ` Մելանյա Մովսիսյանի, խոսքերով, նախկինում ամբուլատորիայի շենքն անմխիթար վիճակում էր, բնակիչներին բժշկական օգնություն էր ցուցաբերվում տնային պայմաններում: Վիրահատական միջամտության անհրաժեշտության դեպքում, ըստ նրա, հիվանդները ստիպված էին լինում մեկնել հարեւան բնակավայրեր, մասնավորապես, Նոր Հաճն: Նոր Արտամետի գյուղապետ Վանիկ Գրիգորյանը լրագրողներին հայտնեց, որ 1965թ.-ին հիմնադրված գյուղում այժմ ապրում են հիմնականում 1980-90-ականներին Ադրբեջանից բռնագաղթած փախստականներ, որոնք գտնվում են ծանր սոցիալ-տնտեսական պայմաններում: Նոր բուժկետը, նրա համոզմամբ, հնարավորություն կտա ցուցաբերել առաջին բժշկական օգնություն, ինչի հնարավորությունը նախկինում գյուղում չկար: Նոր ամբուլատորիայում բացման օրը Ալավերդիից «Հիպոկրատ» կազմակերպության բժիշկների խումբը սպասարկում էր տեղի բնակիչներին, որոնց մեծամասնությունը ծերեր ու հաշմանդամներ էին:

ПРИ ФИНАНСОВОЙ ПОДДЕРЖКЕ ГОСДЕПАРТАМЕНТА США В НОР АРТАМЕТЕ<br /> НАЧАЛ ДЕЙСТВОВАТЬ ОТРЕМОНТИРОВАННЫЙ И ОСНАЩЕННЫЙ НЕОБХОДИМЫМИ<br /> МЕДИЦИНСКИМИ ПРИБОРАМИ МЕДПУНКТ<br />
ПРИ ФИНАНСОВОЙ ПОДДЕРЖКЕ ГОСДЕПАРТАМЕНТА США В НОР АРТАМЕТЕ
НАЧАЛ ДЕЙСТВОВАТЬ ОТРЕМОНТИРОВАННЫЙ И ОСНАЩЕННЫЙ НЕОБХОДИМЫМИ
МЕДИЦИНСКИМИ ПРИБОРАМИ МЕДПУНКТ
• 03-11-2006 18:04:00   | Армения  |  Общество
РАЗДАН, 3 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. В селе Нор Артамет Котайкского района 3 ноября открылся новый медпункт, проблемы ремонта и оснащения медицинскими приборами которого решила американская организация "Counterpart International" при финансовой поддержке Госдепартамента США. Как отметил во время торжественной церемонии открытия медпункта исполняющий обязанности посла США в РА Энтони Годфрей, правительство США с удовольствием сотрудничает с организациями "Counterpart International", "Спасенные реликвии", "Арда" и другими благотворительными организациями в вопросах помощи населению Армении в различных сферах. По словам ответственной медсестры медпункта села Меланьи Мовсисян, ранее здание амбулатории находилось в плохом состоянии, медицинская помощь населению оказывалась на дому. При необходимости хирургического вмешательства, по его словам, больные были вынуждены уезжать в другие населенные пункты, в частности, в Нор Ачн. Руководитель сельской администрации Артамета Ваник Григорян сообщил журналистам, что в основанной в 1965 году деревне сегодня проживают в основном депортированные из Азербайджана беженцы, которые находятся в тяжелых социально-экономических условиях. Новый медпункт, по его убеждению, даст возможность оказывать первую медицинскую помощь, чего ранее в селе не было. В день открытия новой амбулатории группа врачей организации "Гиппократ" из Алаверди обслуживает местное население, большинство которого составляют старики и инвалиды.