ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ՕՍԵԹԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԸ ՄԱԿ-ԻՆ ԵՎ ԵԱՀԿ-ԻՆ ԿՈՉ Է<br /> ԱՆՈՒՄ ՃԱՆԱՉԵԼ ՎՐԱՍՏԱՆԻ ԲԱՐՈՅԱԿԱՆ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՏԱՐԱԾԻ<br /> ՀԱՄԱՐ<br />
ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ՕՍԵԹԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԸ ՄԱԿ-ԻՆ ԵՎ ԵԱՀԿ-ԻՆ ԿՈՉ Է
ԱՆՈՒՄ ՃԱՆԱՉԵԼ ՎՐԱՍՏԱՆԻ ԲԱՐՈՅԱԿԱՆ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՏԱՐԱԾԻ
ՀԱՄԱՐ
• 01-11-2006 19:00:00   | Ռուսաստան  |  Միջազգային
ՑԽԻՆՎԱԼԻ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Իրադարձությունների զարգացումը Հարավային Օսեթիայի շուրջ վերջին ժամանակներս սպառնում է զինված հակամարտության նոր օջախի առաջացմամբ: Վրացական ղեկավարության գործողությունները, որ լարվածություն է բորբոքում, վտանգավոր քաղաքական սադրանքներ իրականացնում, հղի են անկանխատեսելի հետեւանքներով»: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը, ասվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Քոֆի Անանին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահ Կարել դե Գուխտին հղված Հարավային Օսեթիայի խորհրդարանի ուղերձում: «Զորակազմավորումների եւ ծանր տեխնիկայի փոխադրումը Հարավային Օսեթիայի Հանրապետության սահմանների մոտ, ռազմական հզորության մշտական ծավալումը, Հարավային Օսեթիայի հասցեին Վրաստանի բարձրագույն ղեկավարության որոշ ներկայացուցիչների ագրեսիվ արտահայտությունները, Հարավային Օսեթիայի Հանրապետության ղեկավարության ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքը, ուժի չկիրառման կամ նրա կիրառման սպառնալիքի մասին հուշագրի ստորագրումից հրաժարվելը ոչ այլ ինչ են, քան Հարավային Օսեթիայի վրա քաղաքական եւ ռազմական ճնշման ձեւեր, կարգավորման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտում, եւ հակասում են կարգավորման խաղաղ ուղուն նվիրվածության մասին վրացական ղեկավարության հավաստիացումներին»,- ասվում է ուղերձում: Հարավային Օսեթիայի Հանրապետության խորհրդարանը 2006 թվականի ապրիլի 26-ին ընդունել է 1989-1992 թթ. իրադարձությունների իրավա-քաղաքական գնահատական եւ 1989-1992 թթ. հարավային օսերի ցեղասպանության մասին հայտարարագիր, իսկ 2006 թ. հոկտեմբերի 13-ին ընդունել է 1918-1920 թթ. իրադարձությունների քաղաքական գնահատականը: Մինչդեռ, Թբիլիսիում կանոնավորապես բացահայտ հնչում են պաշտոնական անձանց արտահայտություններ Հարավային Օսեթիան Վրաստանի իրավասության տակ բռնի վերադարձնելու ծրագրերի մասին: Նկատի ունենալով Հարավային Օսեթիայի դեմ Վրաստանի նոր ագրեսիայի իրական սպառնալիքը, Հարավային Օսեթիայի Հանրապետության խորհրդարանը դիմում է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը հարավային օսերի 1920 թ., 1989-1992 թթ. ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ հարավային օսերի ցեղասպանության համար Վրաստանի իրավական եւ բարոյական պատասխանատվությունը ճանաչելու խնդրանքով»,- ասվում է ուղերձում:

ПАРЛАМЕНТ ЮЖНОЙ ОСЕТИИ ПРИЗЫВАЕТ ООН И ОБСЕ ПРИЗНАТЬ<br /> МОРАЛЬНУЮ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ГРУЗИИ ЗА СОДЕЯННОЕ<br />
ПАРЛАМЕНТ ЮЖНОЙ ОСЕТИИ ПРИЗЫВАЕТ ООН И ОБСЕ ПРИЗНАТЬ
МОРАЛЬНУЮ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ГРУЗИИ ЗА СОДЕЯННОЕ
• 01-11-2006 19:00:00   | Ռուսաստան  |  Международные новости
ЦХИНВАЛИ. 1 НОЯБРЯ. НОЯН ТАПАН. "Развитие событий вокруг Южной Осетии в последнее время угрожает возникновением нового очага вооруженного конфликта. Действия грузинского руководства, нагнетающего напряженность, осуществляющего опасные политические провокации, чреваты непредсказуемыми последствиями". Об этом, как сообщает ИА REGNUM, говорится в обращении парламента Южной Осетии, направленном Генеральному секретарю ООН Кофи Аннану и Действующему председателю ОБСЕ Карелу Де Гюхту. "Переброска к границам Республики Южная Осетия воинских формирований и тяжелой техники, постоянное наращивание военной мощи, агрессивные высказывания ряда представителей высшего руководства Грузии в адрес Южной Осетии, угроза физического уничтожения руководства Республики Южная Осетия, отказ от подписания меморандума о неприменении силы или угрозы ее применения являются ничем иным, как формами политического и военного давления на Южную Осетию, нарушением достигнутых в ходе урегулирования договоренностей, и идут в разрез с заверениями грузинского руководства о приверженности мирному пути урегулирования",- говорится в обращении. Парламент Республики Южная Осетия 26 апреля 2006 года принял Политико-правовую оценку событий 1989-1992 гг. и Декларацию о геноциде южных осетин в 1989-1992 гг., а 13 октября 2006 г. принял политическую оценку событий 1918-1920 гг. Между тем, в Тбилиси регулярно открыто звучат высказывания официальных лиц о планах насильственного возвращения Южной Осетии под юрисдикцию Грузии. Ввиду реальной угрозы новой агрессии Грузии против Южной Осетии, парламент Республики Южная Осетия обращается к Организации Объединенных Наций с просьбой признать геноцид южных осетин в 1920 г., в 1989-1992 гг. и признать правовую и моральную ответственность Грузии за геноцид южных осетин",- говорится в обращении.