ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԻՐ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ ՍԿՍԵՑ «ՆՈՐ ՍՊԱՌՆԱԼԻՔՆԵՐԸ ԵՎ ԳԼՈԲԱԼ<br /> ՄԱՐՏԱՀԱՎԵՐՆԵՐԸ 21-ՐԴ ԴԱՐՈՒՄ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ<br />
ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԻՐ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ ՍԿՍԵՑ «ՆՈՐ ՍՊԱՌՆԱԼԻՔՆԵՐԸ ԵՎ ԳԼՈԲԱԼ
ՄԱՐՏԱՀԱՎԵՐՆԵՐԸ 21-ՐԴ ԴԱՐՈՒՄ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ
• 31-10-2006 13:56:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանում անցկացվող «Նոր սպառնալիքները եւ գլոբալ մարտահրավերները 21-րդ դարում» խորագրով միջազգային երկօրյա խորհրդաժողովի ընթացքում քննարկվելու են Հայաստանի եւ տարածաշրջանի առջեւ ծառացած հիմնախնդիրների լուծման ուղիները: Խորհրդաժողովը կազմակերպել է Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) երեւանյան գրասենյակը, որի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինի բնորոշմամբ, այսօր հայության եւ ողջ մարդկության գերխնդիրը մտավոր ներուժի միավորումն է, քանի որ միայն այդպես հնարավոր կլինի դիմակայել 21-րդ դարի մարտահրավերին: Ինչպես հոկտեմբերի 31-ին, խորհրդաժողովի առաջին աշխատանքային օրը, հայտարարց ռազմա-քաղաքական փորձագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը, աշխարհում չկա այնպիսի երկիր, որը միայնակ կկարողանա լուծել ներկայումս մարդկության առջեւ ծառացած երեք հիմնական խնդիրները. գլոբալիզացիա, տեղեկատվական հեղափոխություն, պայքար ահաբեկչության դեմ: Նրա խոսքերով, «մեր օրերում երկրներին ավելի շատ համագործակցություն է պետք, ավելի քիչ` մրցակցություն»: Ըստ Ռ.Կիրակոսյանի, Հայաստանը պետք է հաղթահարի նախ եւ առաջ ներքին հիմնախնդիրները` կապված ժողովրդագրական աճի խթանման, բնական ռեսուրսների պահպանման, գիտության եւ տեխնիկայի զարգացման, ինչպես նաեւ ժողովրդավարական կառավարում իրականացնելու հետ: Քաղաքական արդար ընտրությունների առաջին նախապայմանը, ինչպես ընդգծեց Ռ.Կիրակոսյանը, քաղաքական կամքի առկայությունն է: Կառավարման արդյունավետության բարձրացման կարեւորությունն ընդգծեց նաեւ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Նա նշեց, որ ըստ ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության տվյալների ժամանակակից աշխարհին հուզող խնդիրները յոթն են, եւ դրանցից առաջինը վերաբերում է կառավարման արդյունավետությանը: Մյուս խնդիրները, ինչպես ներկայացրեց Տ.Սարգսյանը, առնչվում են աղքատության վերացմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը, իսլամիզմի հողի վրա ծագած ահաբեկչության դեմ պայքարին եւ այլն: Համաշխարհային գործընթացները, ՀՀ ԿԲ-ի նախագահի կանխատեսմամբ, զարգանալու են կամ միաբեւեռ` ԱՄՆ-ի գերիշխանությամբ, կամ քաղաքակրթությունների երկխոսության արդյունքում ստեղծված մի քանի բեւեռներով` ԱՄՆ, Չինաստան, Հնդկաստան: Երկրորդ դեպքում, ըստ Տ.Սարգսյանի, Հայաստանը պետք է կողմնորոշվի, թե որ քաղաքակրթությանն է ինքը պատկանում, կամ էլ հանդես գա որպես առանձին քաղաքակրթության կրող:

"NEW THREATS AND GLOBAL CHALLENGES IN THE 21st CENTURY"<br /> INTERNATIONAL CONFERENCE STARTS ITS WORKS IN YEREVAN<br /> INTERNATIONAL CONFERENCE STARTS ITS WORKS IN YEREVAN
"NEW THREATS AND GLOBAL CHALLENGES IN THE 21st CENTURY"
INTERNATIONAL CONFERENCE STARTS ITS WORKS IN YEREVAN
• 31-10-2006 13:56:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, OCTOBER 31, NOYAN TAPAN. Ways of solution of the problems arisen before Armenia and the region will be discussed during the international two-day conference entitled "New Threats and Global Challenges in the 21st Century" being held in Yerevan. The conference is organized by the Yerevan Office of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), according to the characterization of the head of which, Ambassador Vladimir Pryakhin, today the main problem of the Armenians and whole mankind is unification of the intellectual potential as it will be possible to stand challenges of the 21st century only in this way." As military-political expert Richard Kirakosian stated on October 31, the first working day of the conference, there is no such a country in the world which will be able to alone solve the three main problems arisen at present before the mankind: globalization, information revolution, anti-terrorism struggle. In his words, "in our days countries need more cooperation, less competition." In R.Kirakosian's words, Armenia must overcome first of all the inner problems connected with stimulation of the demographic growth, keeping of natural resources, development of science and technics as well as implementation of democratic government. As R.Kirakosian emphasized the first precondition for political just elections is presence of political will. Tigran Sargsian, the President of the RA Central Bank also emphasized the importance of increase of efficiency of government. He mentioned that according to data of the U.S. Central Intelligence Agency, there are 7 problems the modern world is interested in, and the first of them relates to efficiency of government. Other problems, as T.Sargsian presented, relate to liquidation of poverty, creation of working places, struggle againts terrorism arisen on the basis of Islamism, etc. According to foresight of the RA CB President, world processes will develop either one-pole, by the U.S. hegemony, or with some poles, U.S., China, India, created as a result of the dialogue of civilizations. In the second case, in T.Sargsian's words, Armenia must orient which civilization it belongs to or present itself as a bearer of a separate civilization.