ՎՐԱՑԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆԸ ԴԱՏԻ ԿՏԱ ԱՅՆ ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐԻՆ, ՈՎՔԵՐ<br /> ԿՕԳՏԱԳՈՐԾԵՆ «ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ՕՍԵԹԻԱ» ՏԵՐՄԻՆԸ<br />
ՎՐԱՑԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆԸ ԴԱՏԻ ԿՏԱ ԱՅՆ ԼՐԱԳՐՈՂՆԵՐԻՆ, ՈՎՔԵՐ
ԿՕԳՏԱԳՈՐԾԵՆ «ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ՕՍԵԹԻԱ» ՏԵՐՄԻՆԸ
• 22-09-2006 18:35:00   | Վրաստան  |  Միջազգային
ԹԲԻԼԻՍԻ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Վրաց խորհրդարանի պատգամավոր Գուրամ Վախթանգիշվիլին մտադիր է դատի տալ այն լրագրողներին եւ պաշտոնական անձանց, որոնք օգտագործում են «Հարավային Օսեթիա» կամ «Հարավային Օսեթիայի նախագահ» տերմինը: Ինչպես «Ախալի թաոբա»-ին հայտարարել է պատգամավորը, այդ տերմինի կիրառումը Վրաստանի Սահմանադրության կոպիտ խախտում է: «1991 թվականին Հարավային Օսեթիայի ինքնավար օկրուգը լուծարվել է անկախ Վրաստանի իշխանությունների կողմից եւ սկսել է կոչվել Շիդա Քարթլիի շրջան (Սամաճաբլո): Խորհրդարանականն ընդգծել է, որ այս տերմինը նյարդայնացնում է հակամարտության գոտում ապրող վրացիներին, մասնավորապես Լիախվայի մեծ եւ փոքր կիրճերի բնակիչներին: Այն տարածքի 50%-ը, որը սովետական տարիներին կոչվում էր Հարավային Օսեթիա, վերահսկում է պաշտոնական Թբիլիսին եւ նրա վրա տարածվում է Վրաստանի իրավասությունը»,- հայտարարել է Վախթանգաշվիլին:

ГРУЗИНСКИЙ ПАРЛАМЕНТАРИЙ БУДЕТ ПОДАВАТЬ В СУД НА<br /> ЖУРНАЛИСТОВ, УПОТРЕБЛЯЮЩИХ ТЕРМИН "ЮЖНАЯ ОСЕТИЯ"<br /> " />
ГРУЗИНСКИЙ ПАРЛАМЕНТАРИЙ БУДЕТ ПОДАВАТЬ В СУД НА
ЖУРНАЛИСТОВ, УПОТРЕБЛЯЮЩИХ ТЕРМИН "ЮЖНАЯ ОСЕТИЯ"
• 22-09-2006 18:35:00   | Грузия  |  Международные новости
ТБИЛИСИ. 22 СЕНТЯБРЯ. НОЯН ТАПАН. Мажоритарный депутат грузинского парламента от Лиахвского ущелья Гурам Вахтангишвили намерен подавать в суд на журналистов и официальных лиц, употребляющих термин "Южная Осетия" или "президент Южной Осетии". Как заявил "АХАЛИ ТАОБА" депутат, употребление этого термина грубое нарушение Конституции Грузии. В 1991 году был автономный округ Южная Осетия был упразднен властями независимой Грузии и стал называться регионом Шида Картли (Самачабло). Парламентарий подчеркнул, что этот термин нервирует проживающих в зоне конфликта грузин, в частности, в большом и малом Лиахвских ущельях. 50% территории, которая в Советское время называлась Южная Осетия контролирует официальный Тбилиси и на него распространяется юрисдикция Грузии",- заявил Вахтангашвили.