ՀՀ ՊԵՏԲՅՈՒՋԵՈՎ 1 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐ Է ՀԱՏԿԱՑՎԵԼ 5 ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ<br /> ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ԵՎ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐԻ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՄԱՆ ՀԱՄԱՐ<br />
ՀՀ ՊԵՏԲՅՈՒՋԵՈՎ 1 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐ Է ՀԱՏԿԱՑՎԵԼ 5 ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ
ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ԵՎ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐԻ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
• 04-10-2005 19:05:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ 2005 թ. պետական բյուջեով 1 մլն դոլար է հատկացվել 5 պատմամշակութային հուշարձանների եւ եկեղեցիների վերականգնման եւ բարեկարգման համար: Ներկայումս սկսվել է Ամբերդի վանական համալիրի վերականգնումը, որից հետո մինչեւ 2008 թ. կկատարվի նաեւ դղյակի եւ բաղնիքի մասնակի վերականգնումը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանը, միայն 2005թ. Ամբերդի վերականգնման աշխատանքների համար հատկացվել է 100 հազար դոլար: Ըստ նրա, յուրաքանչյուր տարի` մինչեւ 2008 թ., պատմամշակութային այս համալիրի վերականգնման համար պետական միջոցներից կհատկացվեն գումարներ: Սկսվել են նաեւ Վայոց ձորի Սպիտակավոր եկեղեցու, Ստեփանավանի Վահանավանքի, Դաշտադեմի ամրոցի եւ Կուրթանի Հնեվանքի վերականգնման աշխատանքները:

1 MLN USD ALLOCATED FROM RA STATE BUDGET FOR RESTORATION OF<br /> 5 HISTORIC AND CULTURAL MONUMENTS AND CHURCHES<br />
1 MLN USD ALLOCATED FROM RA STATE BUDGET FOR RESTORATION OF
5 HISTORIC AND CULTURAL MONUMENTS AND CHURCHES
• 04-10-2005 19:05:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, OCTOBER 4, NOYAN TAPAN. 1 mln USD was allocated from RA state budget for the purpose of restoring and repairing 5 historic and cultural monuments and churches. The restoration of the Amberd church complex has started at present, after which the palace and bath-house will be partially restored until 2008. As Noyan Tapan was informed by Gagik Gyurjian, RA Deputy Minister of Culture and Youth Affairs, 100 thousand USD was allocated only for restoration of Amberd in 2005. According to him, sums will be allocated from state resources every year until 2008 for restoration of this historic and cultural complex. The restoration of the Spitakavor church in Vayots Dzor, Dashtadem castle and Kurtan Hnevank has also started.