Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի եւ Եվրոպական հարցերի նախարարության մայրցամաքային Եվրոպայի վարչության պետ Ֆիլիպ Լըֆորը (Philippe Lefort) կժամանի Հայաստան՝
• 08-06-2011 12:50:41   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Հունիսի 8-ին Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի եւ Եվրոպական հարցերի նախարարության մայրցամաքային Եվրոպայի վարչության պետ Ֆիլիպ Լըֆորը (Philippe Lefort) կժամանի Հայաստան՝ երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջեւ քաղաքական խորհդակցության նպատակով, որի ընթացքում կքննարկվեն տարածաշրջանային քաղաքականության եւ երկկողմ համագործակցության հարցեր։ Ըստ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության մամլո բաժնի հաղորդագրության, նախատեսվում է հանդիպում Արտգործնախարար Նալբանդյանի հետ։

Philippe Lefort, the head of the Continental Europe Department of the French Ministry of Foreign and European Affairs to arrive in Armenia
• 08-06-2011 12:50:41   | Armenia  |  Politics
On June 8, Philippe Lefort, the head of the Continental Europe Department of the French Ministry of Foreign and European Affairs will arrive in Armenia on the purpose of political consultation between foreign ministries the two countries. During the consultation issues of regional policy and bilateral cooperation were discussed. According to the report of the press department of French Embassy to Armenia, a meeting is expected to take place with RA Minister of Foreign Affairs E. Nalbandyan.