Հայ-թուրքական յարաբերութիւնները կախուած չեն ո'չ Հայաստանից,<br /> ո'չ էլ Թուրքիայից,- գտնում է թուրքագետ Արտակ Շաքարեանը<br />
Հայ-թուրքական յարաբերութիւնները կախուած չեն ո'չ Հայաստանից,
ո'չ էլ Թուրքիայից,- գտնում է թուրքագետ Արտակ Շաքարեանը
• 02-04-2009 15:16:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայ-թուրքական յարաբերութիւնները կախուած չեն ո'չ Հայաստանից, ո'չ էլ Թուրքիայից. դրանք պայմանաւորուած են աւելի գլոբալ դիւանագիտական խաղով: Նման կարծիք յայտնեց ապրիլի 2-ի ասուլիսում թուրքագետ Արտակ Շաքարեանը, յաւելելով, որ ներկայումս հայ-թուրքական յարաբերութիւնները գնում են դէպի ջերմացման, քանի որ դա ձեռնտու է եւ' ԱՄՆ-ին, եւ' Ռուսաստանին: Ա.Շաքարեանի կարծիքով, ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի հետ կապուած ելոյթում չի արտասանի «ցեղասպանութիւն» բառը, սակայն փոխարենը կհասնի որոշ մեղմացումների հայ-թուրքական յարաբերութիւններում: Թուրքագետը առաջիկայում այնքան էլ հաւանական չի համարում հայ-թուրքական սահմանի լիարժէք բացումը: Ա.Շաքարեանի խօսքերով, Թուրքիան Հայաստանի հետ յարաբերութիւններում միշտ անում այնպիսի քայլեր, «որոնք կարող է հեշտութեամբ յետ վերցնել, սակայն Հայաստանից փոխարենը պահանջում է այնպիսի զիջումներ, որոնցից դժուվար է յետ դառնալ»: «Դատելով Թուքիայի դիւանագիտութեան ողջ պատմութիւնից, մինչեւ վերջինս յստակ չստանայ ապրիլի 24-ի յաղթանակը, առաջին քայլը չի անի»,- ասաց Ա.Շաքարեանը: Անդրադառնալով վերջերս Թուրքիայում անցկացուած ՏԻՄ ընտրութիւններին, նա նշեց, որ դրանք կանխորոշում են 2011թ.-ի խորհրդարանական ընտրութիւնների արդիւնքները: Ըստ Ա.Շաքարեանի, այդ ընտրութիւնները ցոյց տվեցին, որ Էրդողանի գլխաւորած «Արդարութիւն եւ զարգացում» կուսակցութիւնը լուրջ խնդիրներ ունի, ինչը հիմնականում կապուած է տնտեսական ճգնաժամի հետ: Նրա խօսքերով, թուրքերը ցոյց տվեցին, որ ճգնաժամի պայմաններում «ոչ լաւ քաղաքականութիւն վարելու մէջ մեղադրում են Էրդողանին եւ իր կուսակցութեանը»:

Turkologist Artak Shakarian: Armenian-Turkish relations<br /> do not depend either on Armenia or on Turkey<br />
Turkologist Artak Shakarian: Armenian-Turkish relations
do not depend either on Armenia or on Turkey
• 02-04-2009 15:16:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, APRIL 2, NOYAN TAPAN. The Armenian-Turkish relations do not depend either on Armenia or on Turkey: they are conditioned by a more global diplomatic game. Turkologist Artak Shakarian expressed such an opinion at the April 2 press conference adding that at present the Armenian-Turkish relations are moving towards warming, as it is beneficial for both the U.S. and Russia. In A. Shakarian's opinion, U.S. President Barack Obama in his April 24 speech will not pronounce the word "genocide," but instead will achieve some mitigations in the Armenian-Turkish relations. The Turkologist considers improbable complete opening of the Armenian-Turkish border in the future. According to A. Shakarian, in its relations with Armenia Turkey always takes steps "that can be easily liquidated, but instead demands concessions from Armenia, which are difficult to renounce." "Judging by the whole history of Turkish diplomacy, the latter will not take the first step until it is sure of its victory in the issue of April 24," A. Shakarian said. Speaking about the local self-government elections held lately in Turkey, he said that they predetermine the results of the 2011 parliamentary elections. According to A. Shakarian, those elections showed that the Justice and Development party led by Erdogan has serious problems, which is mainly connected with the economic crisis. According to him, the Turks showed that "they blame Erdogan and his party for carrying out bad policy" in conditions of the crisis.