Հայ-թուրքական յարաբերութիւնները կախուած չեն ո'չ Հայաստանից,<br /> ո'չ էլ Թուրքիայից,- գտնում է թուրքագետ Արտակ Շաքարեանը<br />
Հայ-թուրքական յարաբերութիւնները կախուած չեն ո'չ Հայաստանից,
ո'չ էլ Թուրքիայից,- գտնում է թուրքագետ Արտակ Շաքարեանը
• 02-04-2009 15:16:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայ-թուրքական յարաբերութիւնները կախուած չեն ո'չ Հայաստանից, ո'չ էլ Թուրքիայից. դրանք պայմանաւորուած են աւելի գլոբալ դիւանագիտական խաղով: Նման կարծիք յայտնեց ապրիլի 2-ի ասուլիսում թուրքագետ Արտակ Շաքարեանը, յաւելելով, որ ներկայումս հայ-թուրքական յարաբերութիւնները գնում են դէպի ջերմացման, քանի որ դա ձեռնտու է եւ' ԱՄՆ-ին, եւ' Ռուսաստանին: Ա.Շաքարեանի կարծիքով, ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի հետ կապուած ելոյթում չի արտասանի «ցեղասպանութիւն» բառը, սակայն փոխարենը կհասնի որոշ մեղմացումների հայ-թուրքական յարաբերութիւններում: Թուրքագետը առաջիկայում այնքան էլ հաւանական չի համարում հայ-թուրքական սահմանի լիարժէք բացումը: Ա.Շաքարեանի խօսքերով, Թուրքիան Հայաստանի հետ յարաբերութիւններում միշտ անում այնպիսի քայլեր, «որոնք կարող է հեշտութեամբ յետ վերցնել, սակայն Հայաստանից փոխարենը պահանջում է այնպիսի զիջումներ, որոնցից դժուվար է յետ դառնալ»: «Դատելով Թուքիայի դիւանագիտութեան ողջ պատմութիւնից, մինչեւ վերջինս յստակ չստանայ ապրիլի 24-ի յաղթանակը, առաջին քայլը չի անի»,- ասաց Ա.Շաքարեանը: Անդրադառնալով վերջերս Թուրքիայում անցկացուած ՏԻՄ ընտրութիւններին, նա նշեց, որ դրանք կանխորոշում են 2011թ.-ի խորհրդարանական ընտրութիւնների արդիւնքները: Ըստ Ա.Շաքարեանի, այդ ընտրութիւնները ցոյց տվեցին, որ Էրդողանի գլխաւորած «Արդարութիւն եւ զարգացում» կուսակցութիւնը լուրջ խնդիրներ ունի, ինչը հիմնականում կապուած է տնտեսական ճգնաժամի հետ: Նրա խօսքերով, թուրքերը ցոյց տվեցին, որ ճգնաժամի պայմաններում «ոչ լաւ քաղաքականութիւն վարելու մէջ մեղադրում են Էրդողանին եւ իր կուսակցութեանը»:

Армяно-турецкие отношения не зависят ни от Армении, ни от<br /> Турции, - считает турколог Артак Шакарян<br />
Армяно-турецкие отношения не зависят ни от Армении, ни от
Турции, - считает турколог Артак Шакарян
• 02-04-2009 15:16:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 2 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Армяно-турецкие отношения не зависят ни от Армении, ни от Турции: они обусловлены более глобальной дипломатической игрой. Подобное мнение на пресс-конференции 2 апреля высказал турколог Артак Шакарян, добавив, что в настоящее время армяно-турецкие отношения стремятся к потеплению, пока это выгодно США и России. По мнению А.Шакаряна, президент Соединенных Штатов Барак Обама в своем выступлении по поводу 24 апреля не произнесет слова "геноцид", однако вместо этого он достигнет некоторого смягчения в армяно-турецких отношениях. Турколог не считает вероятным полное открытие армяно-турецкой границы в ближайшем будущем. По словам Артака Шакаряна, Турция в отношениях с Арменией всегда предпринимает такие шаги, "которые можно легко ликвидировать, однако вместо этого требует от Армении таких уступок, от которых трудно отказаться". "Судя по всей истории дипломатии Турции, пока последняя не будет уверена в победе в вопросе 24 апреля, не сделает первого шага", - отметил А.Шакарян. Коснувшись состоявшихся недавно выборов в Турции, он отметил, что по ним можно прогнозировать результаты парламентских выборов 2011 года. По словам А.Шакаряна, эти выборы показали, что возглавляемая Эрдоганом партия "Справедливость и прогресс" имеет серьезные проблемы, что в основном связано с экономическим кризисом. По его словам, турки показали, что в условиях кризиса "обвиняют в проведении плохой политики Эрдогана и его партию".