Հասարակութեան ներքին պառակտումը ԵԽԽՎ-ում ձայնի իրաւունքից<br /> զրկվելուց վտանգաւոր է,- համոզուած է Հմաեակ Յովհաննիսեանը<br />
Հասարակութեան ներքին պառակտումը ԵԽԽՎ-ում ձայնի իրաւունքից
զրկվելուց վտանգաւոր է,- համոզուած է Հմաեակ Յովհաննիսեանը
• 22-01-2009 17:15:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Եվրոխորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում քուէարկելու իրաւունքից զրկվելու հեռանկարն իսկապէս լուրջ է, բայց երկրի համար աւելի վտանգաւոր է հասարակութեան ներքին պառակտումը»,- յունվարի 22-ի ասուլիսում նշեց Հայաստանի քաղաքագետների միութեան նախագահ Հմաեակ Յովհաննիսեանը: Նրա խօսքերով, Ղարաբաղն այսօր այլեւս չի հանդիսանում գերագոյն բարոյական արժէք ողջ հայութեան համար, ինչպէս դա 1988թ.-ին էր: «Այն ժամանակ Ղարաբաղը քննադատութեան թիրախ չէր կարող լինել. ղարաբաղցիների անգամ ամենահոռի եւ կասկածելի տեսակետները Հայստանում հանդուրժողականությամբ էին ընդունվում»,- յիշեցրեց քաղաքագէտը: Մինչդեռ ներկայումս, ըստ նրա, ընդդիմադիր թեւում կարծիքներ են հնչում, որ ղարաբաղեան հիմնախնդրի լուծումը պէտք է թողնել ղարաբաղցիներին: Ելքը ստեղծուած իրավիճակից, ինչպէս յայտարարեց Հ.Յովհաննիսեանը, արտահերթ խորհրդարանական ընտրութիւնների անցկացումն է: Ժողովրդին, ըստ նրա, պէտք է հնարաւորութիւն տալ արտայայտել իր քաղաքական դիրոքորոշումը, քանի որ իրականում նա է ներքաղաքական դաշտի երրորդ ուժը: Հ.Յովհաննիսեանը յաւելեց, որ առկայ լարուածութիւնը թուլացնելու համար յոյժ կարեւոր է բացայայտել եւ պատասխանատւութեան ենթարկել մարտի 1-ի սպանութիւնների իրական մեղաւորներին: Նա զուգահեռներ անցկացրեց մարտի 1-ի եւ 1999թ.-ի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործութեան միջեւ` ընդգծելով, որ «27-ի» դէպքից յետոյ գոնէ յանցանքի անմիջական կատարողները կանգնեցին դատարանի առջեւ: Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նկատմամբ ԵԽ-ի կողմից երկակի չափանիշներ կիրառելու վերաբերեալ կարծիքներին, Հ.Յովհաննիսեանը նշեց, որ նման չափանիշներ պէտք է կիրառուեն: Նա պարզաբանեց, որ Հայաստանն առաջին քրիստոնեայ պետութիւնն է, որին ժողովրդավարական արժէքները պէտք է որ յատուկ լինեն: Իսկ Ադրբեջանն ու մահմեդական այլ երկրները, նրա բնութագրմամբ, դժուվար են ընկալում այդ արժէքները, եւ նրանց հանդէպ մօտեցումները կարող են աւելի մեղմ լինել: «Միշտ էլ հաշմանդամին, թույլին արտօնութիւններ են տրւում»,- ասաց Հ.Յովհաննիսեանը:

Hmayak Hovhannisian: Society's internal split is more<br /> dangerous than being deprived of vote in PACE<br />
Hmayak Hovhannisian: Society's internal split is more
dangerous than being deprived of vote in PACE
• 22-01-2009 17:15:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, JANUARY 22, NOYAN TAPAN. "The prospect of being deprived of the vote in PACE is indeed serious, but country's internal split is more dangerous," Hmayak Hovhannisian, the Chairman of the Union of Political Scientists of Armenia, said at the January 22 press conference. According to him, today Karabakh is no longer a supreme moral value for all Armenians as it was in 1988. "At that time Karabakh could not be a target of criticism: even the worst and most dubious views of Karabakh residents were perceived with tolerance in Armenia," the political scientist reminded. While at present, according to him, opinions are voiced in the opposition sphere that the Nagorno Karabakh settlement should be left to the Karabakh residents. The way out of the formed situation, as H. Hovhannisian stated, is holding of special parliamentary elections. According to him, the people should be given a possibility to express its political position, as indeed the people is the third force of the home political sphere. H. Hovhannisian added that it is very important to disclose and to call for liability those indeed guilty of the March 1 murders to weaken the current tension. He drew parallels between the March 1 and 1999 October 27 crimes emphasizing that after the incident of "27" the immediate executors of the crime at least appeared before the court. Touching upon opinions on Council of Europe's using double standards to Armenia and Azerbaijan, H. Hovhannisian said that such standards should be used. He explained it by saying that Armenia is the first Christian state, to which democratic values should be peculiar. And Azerbaijan and other Mohammedan countries, as he classed it, hardly perceive those values, and the approaches to them can be milder. "Privileges are always given to a disabled, a weak," H. Hovhannisian said.