ՀԱՅԱՍՏԱՆՑԻՆԵՐԻ ԲՈՒԺՕԳՆՈՒԹՅԱՆԸ ՉԴԻՄԵԼՈՒ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՊԱՏՃԱՌԸ<br /> ՄՆՈՒՄ Է ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԲԱՑԱԿԱՅՈՒԹԻՒՆԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՑԻՆԵՐԻ ԲՈՒԺՕԳՆՈՒԹՅԱՆԸ ՉԴԻՄԵԼՈՒ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՊԱՏՃԱՌԸ
ՄՆՈՒՄ Է ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԲԱՑԱԿԱՅՈՒԹԻՒՆԸ
• 19-10-2007 20:05:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի 20 տարեկան եւ աւելի բարձր տարիք ունեցող բնակչութեան շրջանում մէկ տարուայ ընթացքում բուժօգնութեան կարիքի առաջացման հաւանականութիւնը կազմել է 30,8%: Նրանցից մասնագիտական բուժօգնութեան է դիմել 74,9%-ը: Բուժօգնությանը չդիմելու հիմնական պատճառը մնում են ֆինանսական խոչընդոտները (41,7%), ինչպէս նաեւ ինքնաբուժումը (36,2%): Այս տուեալները ներկայացուած են «Առողջապահական համակարգի գործունէութեան արդիւնաւէտութիւնը Հայաստանում» ազգային զեկոյցում, որի շնորհանդէսը տեղի ունեցաւ հոկտեմբերի 19-ին: Ինչպէս նշեց ՀՀ Առողջապահութեան ազգային ինստիտուտի Տեղեկատվա-վերլուծական կենտրոնի տնօրէն Վլադիմիր Դաւիդեանցը, հիւանդանոցային օղակում բնակչութեան կանխիկ վճարումները գրեթէ 3 անգամ գերազանցում են նախարարութեան կողմից կատարւող ծախսերը: Ըստ նրա, վերջին 3 տարիներին հիւանդանոցներում մահացութեան դէպքերը կազմել են 1,6%: Առաւել բարձր է մահացութիւնը ուղեղի անօթային հիւանդութիւններից եւ սրտամկանի սուր ինֆարկտից:

ОСНОВНАЯ ПРИЧИНА, ПО КОТОРОЙ ГРАЖДАНЕ АРМЕНИИ НЕ ОБРАЩАЮТСЯ<br /> ЗА МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩЬЮ, ОТСУТСТВИЕ ФИНАНСОВЫХ СРЕДСТВ<br />
ОСНОВНАЯ ПРИЧИНА, ПО КОТОРОЙ ГРАЖДАНЕ АРМЕНИИ НЕ ОБРАЩАЮТСЯ
ЗА МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩЬЮ, ОТСУТСТВИЕ ФИНАНСОВЫХ СРЕДСТВ
• 19-10-2007 20:05:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 19 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Вероятность возникновения необходимости в медпомощи в течение года среди групп населения Армении в возрасте 20 лет и выше составляет 30,8%. Из них за специализированной медицинской помощью обратились 74,9%. Основной причиной необращения за медпомощью остается отсутствие финансов (41,7%), а также самолечение (36,2%). Эти данные приведены в Национальном докладе "Эффективность системы здравоохранения в Армении", презентация которого состоялась 19 октября. Как отметил директор Информационно-аналитического центра Национального института здравоохранения РА Владимир Давидянц, в больничном звене наличные выплаты населения почти в 3 раза превосходят производимые министерством расходы. По его словам, за последние три года в больницах случаи летального исхода составили 1,6%. Наиболее высока смертность от сосудистых болезней мозга и острого инфаркта миокарда.