ԿՈՄԻՏԱՍԻ ԱՆՈՒԱՆ ԼԱՐԱՅԻՆ ՔԱՌԵԱԿԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 12-Ի ՀԱՄԵՐԳԸ<br /> ՆՈՒԻՐՈՒԱԾ Է ԹԱՎՋՈՒԹԱԿԱՀԱՐ ՍԱՐԳԻՍ ԱՍԼԱՄԱԶԵԱՆԻ 110-ԱՄԵԱԿԻՆ<br />
ԿՈՄԻՏԱՍԻ ԱՆՈՒԱՆ ԼԱՐԱՅԻՆ ՔԱՌԵԱԿԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 12-Ի ՀԱՄԵՐԳԸ
ՆՈՒԻՐՈՒԱԾ Է ԹԱՎՋՈՒԹԱԿԱՀԱՐ ՍԱՐԳԻՍ ԱՍԼԱՄԱԶԵԱՆԻ 110-ԱՄԵԱԿԻՆ
• 11-12-2007 16:45:00   | Հայաստան  |  Մշակոյթ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Դեկտեմբերի 12-ին Երեւանի Կոմիտասի անուան կամերային երաժշտութեան տանը կկայանայ ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, Կոմիտասի անուան լարային քառեակի համերգը: Հայ մեծանուն թավջութակահար Սարգիս Ասլամազեանի 110-ամեակին նուիրուած համերգին կհնչեն Կոմիտասի, Ասլամազեանի եւ Շոստակովիչի ստեղծագործություններից: Ինչպէս դեկտեմբերի 11-ի ասուլիսում յայտնեց քառեակի գեղարուեստական ղեկավար Էդվարդ Թադեւոսեանը, կկայանայ նաեւ քառեակի նոր ձայնասկաւառակի շնորհանդէսը: ՀՀ մշակոյթի փոխնախարար Կարինէ Խոդիկյանը տեղեկացրեց, որ համերգի աւարտին ՀՀ ժողովրդական արտիստ Է.Թադեւոսեանը ծննդեան 60-ամեակի կապակցութեամբ, ինչպէս նաեւ հայ երաժշտական արուեստում ունեցած մեծ վաստակի համար կպարգեւատրվի Մշակոյթի նախարարութեան ոսկէ մեդալով: Ոսկէ մեդալներով կպարգեւատրվեն նաեւ քառեակի մենակատարներ Ալեքսանդր Կոսեմյանը, Արամ Թալալյանը եւ Սուրէն Հախնազարեանը: Ի դէեպ, վերջինս դեկտեմբերի 12-ին վերջին անգամ հանդէս կգայ քառեակի կազմում: Ս.Հախնազարյանի խօսքերով, ինքը տեղափոխւում է Մոսկուա, որտեղ ներկայումս բնակւում է իր ընտանիքը:

DECEMBER 12 CONCERT OF KOMITAS STRING QUARTETTE DEDICATED<br /> TO 110TH ANNIVERSARY OF VIOLONCELLIST SARGIS ASLAMAZIAN<br />
DECEMBER 12 CONCERT OF KOMITAS STRING QUARTETTE DEDICATED
TO 110TH ANNIVERSARY OF VIOLONCELLIST SARGIS ASLAMAZIAN
• 11-12-2007 16:45:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, DECEMBER 11, NOYAN TAPAN. The concert of the Komitas string quartette, a laureate of the RA State Prize, will be held in the Yerevan Komitas Chamber Music Hall on December 12. Certain works of Komitas, Aslamazian, and Shostakovich will be performed during the concert dedicated to the 110th anniversary of Sargis Aslamazian, a famous Armenian violoncellist. As Edward Tadevosian, the art director of the quartette, stated at the press conference held on December 11, the presentation of the new disk of the quartette will also be held. Karine Khodikian, the RA Deputy Minister of Culture, declared that at the end of the concert RA People's Artist Edward Tadevosian will be decorated with the golden medal of the Ministry of Culture on the occasion of his 60th anniversary and for his contribution to the Armenian music art. Alexander Kosemian, Aram Talalian, and Suren Hakhnazarian, the soloists of the quartette, will also be decorated with golden medals. By the way, the latter is performing in the quartette for the last time on December 12. In the words of Suren Hakhnazarian, he is moving to Moscow, where his family is currently living.