ԿՈՄԻՏԱՍԻ ԱՆՈՒԱՆ ԼԱՐԱՅԻՆ ՔԱՌԵԱԿԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 12-Ի ՀԱՄԵՐԳԸ<br /> ՆՈՒԻՐՈՒԱԾ Է ԹԱՎՋՈՒԹԱԿԱՀԱՐ ՍԱՐԳԻՍ ԱՍԼԱՄԱԶԵԱՆԻ 110-ԱՄԵԱԿԻՆ<br />
ԿՈՄԻՏԱՍԻ ԱՆՈՒԱՆ ԼԱՐԱՅԻՆ ՔԱՌԵԱԿԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 12-Ի ՀԱՄԵՐԳԸ
ՆՈՒԻՐՈՒԱԾ Է ԹԱՎՋՈՒԹԱԿԱՀԱՐ ՍԱՐԳԻՍ ԱՍԼԱՄԱԶԵԱՆԻ 110-ԱՄԵԱԿԻՆ
• 11-12-2007 16:45:00   | Հայաստան  |  Մշակոյթ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Դեկտեմբերի 12-ին Երեւանի Կոմիտասի անուան կամերային երաժշտութեան տանը կկայանայ ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, Կոմիտասի անուան լարային քառեակի համերգը: Հայ մեծանուն թավջութակահար Սարգիս Ասլամազեանի 110-ամեակին նուիրուած համերգին կհնչեն Կոմիտասի, Ասլամազեանի եւ Շոստակովիչի ստեղծագործություններից: Ինչպէս դեկտեմբերի 11-ի ասուլիսում յայտնեց քառեակի գեղարուեստական ղեկավար Էդվարդ Թադեւոսեանը, կկայանայ նաեւ քառեակի նոր ձայնասկաւառակի շնորհանդէսը: ՀՀ մշակոյթի փոխնախարար Կարինէ Խոդիկյանը տեղեկացրեց, որ համերգի աւարտին ՀՀ ժողովրդական արտիստ Է.Թադեւոսեանը ծննդեան 60-ամեակի կապակցութեամբ, ինչպէս նաեւ հայ երաժշտական արուեստում ունեցած մեծ վաստակի համար կպարգեւատրվի Մշակոյթի նախարարութեան ոսկէ մեդալով: Ոսկէ մեդալներով կպարգեւատրվեն նաեւ քառեակի մենակատարներ Ալեքսանդր Կոսեմյանը, Արամ Թալալյանը եւ Սուրէն Հախնազարեանը: Ի դէեպ, վերջինս դեկտեմբերի 12-ին վերջին անգամ հանդէս կգայ քառեակի կազմում: Ս.Հախնազարյանի խօսքերով, ինքը տեղափոխւում է Մոսկուա, որտեղ ներկայումս բնակւում է իր ընտանիքը:

КОНЦЕРТ СТРУННОГО КВАРТЕТА ИМЕНИ КОМИТАСА 12 ДЕКАБРЯ<br /> ПОСВЯЩЕН 110-ЛЕТИЮ СО ДНЯ РОЖДЕНИЯ ВИОЛОНЧЕЛИСТА САРГИСА<br /> АСЛАМАЗЯНА<br />
КОНЦЕРТ СТРУННОГО КВАРТЕТА ИМЕНИ КОМИТАСА 12 ДЕКАБРЯ
ПОСВЯЩЕН 110-ЛЕТИЮ СО ДНЯ РОЖДЕНИЯ ВИОЛОНЧЕЛИСТА САРГИСА
АСЛАМАЗЯНА
• 11-12-2007 16:45:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 11 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. 12 декабря в Ереванском Доме камерной музыки имени Комитаса состоится концерт лауреата государственной премии РА, струнного квартера имени Комитаса. На концерте, посвященном 110-летию со дня рождения известного армянского виолончелиста Саргиса Асламазяна, прозвучат произведения Комитаса, Асламазяна и Шостаковича. КАк сообщил на пресс-конференции 11 декабря художественный руководитель квартета Эдуард Тапдевосян, состоится также презентация нового дтска квартета. Заместитель министра культуры РА Карине Ходикян сообщила, что в завершение концерта, в связи с 60-летием , а также за большой вклад в армянское музыкальное искусство народный артист РА Эдуард Тадевосян будет награжден золотой медалью Министерства. Золотыми медалями будут награждены также солисты квартета Александр Косемян, Арам Талалян и Сурен Ахназарян. Кстати, последний 12 декабря в последний раз выступит в составе квартета. По словам Сурена Ахназаряна, он переезжает в Москву, где в настоящее время проживает его семья.