Ադրբեջանը մեղադրում է Թուրքիայի նախագահին Սերժ Սարգսյանին շնորհավորելու համար
Մինչ Հայաստանը փորձում է հաղթահարել փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրությունների հետևանքները  և պատշաճ լուծում գտնել ավելի աշխուժացած ընդդիմության հետ, հարևան Ադրբեջանն ու Թուրքիան խճճվել են փոխադարձ մեղադրանքների մեջ հայկական ընտրությունների շուրջ:
Մեկ տարի առաջ, «Ո՞վ է իշխում Թուրքիայում՝ Էրդողանը, թե՞ Ալիևը» վերնագրով իմ խմբագրականում զարմանքս էի արտահայտել, որ Թուրքիան թույլ է տալիս Ադրբեջանին շարունակաբար խառնվել իր ինքնիշխան քաղաքականությանը, ինչպես Հայ-թուրքական արձանագրությունների դեպքում: Այժմ երկու թարմ օրինակներ կան թուրքական որոշումների կայացման գործում Ադրբեջանի անթույլատրելի միջամտության մասին:
«Թուրքական ավիաուղիները» հազիվ էր հայտարարել, որ «Ակոս» երկլեզու՝ հայերեն և թուրքերեն շաբաթաթերթը կտրամադրի իր միջազգային չվերթներից օգտվող ուղևորներին, երբ ադրբեջանցի պրոֆեսոր և քաղաքական մեկնաբան Ֆիքրեթ Սադիխովը բողոքեց դրա տարածման դեմ՝ այն անվանելով «բացարձակ անհեթեթ և անպատասխանատու քայլ»:
Սադիխովը նաև բողոքեց, որ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սերժ Սարգսյանին նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ: «Նման քայլերը կարող են մեծ ցավ պատճառել թե Թուրքիային, թե Ադրբեջանին», ասել էր Սադիխովը ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալությանը: Պրոֆ. Սադիխովի բողոքը մաս է կազմում ադրբեջանցի ղեկավարների կազմակերպած այն մեծ արշավի, որով նրանք մեղադրում են Թուրքիային՝ Արցախի հարցում տարածքային զիջումներ կատարելու համար Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու իրենց ջանքերը խափանելու մեջ:
Ահա ադրբեջանցի ղեկավար պաշտոնատարների կողմից նախագահ Գյուլին ուղղված որոշ առարկությունները.
- «Թուրքիան պետք է պարզաբանի Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի կողմից իր հայ գործընկեր Սերժ Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ հղելու հարցը», հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը:
- «Դա մեզ ցավ է պատճառում…. Պետք է ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքին, որ Հայաստանին արված քաղաքավարության բոլոր նշանները նրա կողմից օգտագործվում են այլ նպատակներով», հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Օքտայ Ասադովը:
- «Դա մեզ համար անսպասելի էր…. Ցավալի է, որ Ադրբեջանի ռազմավարական գործընկեր Թուրքիայի նախագահը հապշտապ շնորհավորել է Սարգսյանին, որն ընտրվել է խախտումների հետևանքով», հայտարարել է Խորհրդարանի պատգամավոր և  «Նոր Ադրբեջան» իշխող կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ Մուբարիզ Ղուրբանլին:
- «Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի շնորհավորական ուղերձ հղելը նախքան արդյունքների պաշտոնական հրապարակումը սխալ քայլ է: Սա Թուրքիայի՝ «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» քաղաքականության շարունակությունն է: Սակայն, ըստ էության, այդ քաղաքականությունը ձախողվել է: Այդ քաղաքականության պատճառով Թուրքիայի հարաբերությունները տարածաշրջանի պետությունների մեծ մասի հետ լարված են: Բացի այդ, Թուրքիայի նախագահի շնորհավորանքը Սարգսյանին հակասում է Ադրբեջանի շահերին: Այն դեպքում, երբ միջազգային հանրությունը կարծիք է հայտնում, որ Հայաստանում գոյություն ունի ոչ լեգիտիմ իշխանություն, թուրքական կառավարությունը Հայաստանի ղեկավարության լեգիտիմությունն է հաստատում: Դա սխալ է և ցավալի», հայտարարել է Ադրբեջանի «Մուսավաթ» կուսակցության կենտրոնական գործադիր վարչության անդամ Արիֆ Հաջիլին:
- «Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ այս քայլերի շնորհիվ Հայաստանը կամ հայերը հրաժարվելու են այսպես կոչված ցեղասպանությունից և տարածքային պահանջներից, ապա սխալվում են», հայտարարել է «Միացյալ Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցության նախագահ Գուդրաթ Հասանգուլիևը:
- «Նախագահ Գյուլի շնորհավորանքը Սերժ Սարգսյանին հապճեպ որոշում էր», հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր և Ադրբեջան-Թուրքիա միջխորհրդարանական կապերի աշխատանքային խմբի ղեկավար Նիզամի Ջաֆարովը:
- «Թուրքիան իր այս քայլով չի արժանանա միջազգային հանրության դրական գնահատականին: Դրանում Թուրքիան կարող է վստահ լինել: Սերժ Սարգսյանին շնորհավորելը հապճեպ քայլ էր: Այն չի բխում ոչ Թուրքիայի, ոչ էլ Ադրբեջանի ազգային շահերից», հայտարարել է Խորհրդարանի պատգամավոր Ֆազաիլ Աղամալին:
- «Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի թշնամին է: Նա Թուրքիային մեղադրում է այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանության համար և տարածքային պահանջներ ներկայացնում: Անհասկանալի է, թե ինչու է Աբդուլա Գյուլն առաջիններից մեկը շնորհավորել Սարգսյանին նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ: Սա անընդունելի է», հայտարարել է Ադրբեջանի նախկին նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեն:
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը, Թուրքիայի որոշումներում Ադրբեջանի անտեղի միջամտությունը սանձելու փոխարեն, երկչոտաբար պարզաբանել է, որ նախագահ Գյուլի շնորհավորական ուղերձը նախագահ Սարգսյանին եղել է «դիվանագիտական քաղաքավարության և բարի կամքի դրսևորում»: Գյուլը Սերժ Սարգսյանին շնորհավորել էր նաև 2008 թվականի նախագահի առաջին ընտրությունների ժամանակ:
Դեռ ինչքա՞ն ժամանակ է պետք ամենազոր թուրքական կառավարությանը, որն իր քաղաքական, տնտեսական և ռազմական ազդեցությունն է տարածում ամենուրեք, հանդուրժելու Ադրբեջանի հաճախակի միջամտությանը Թուրքիայի քաղաքականության մեջ: Ե՞րբ պետք է Անկարան համարձակվի Բաքվին ասել, որ նա զբաղվի իր գործով և պարզաբանի, որ Թուրքիան իր ազգային շահերը չի ստորադասի Ադրբեջանի եսակենտրոն ցանկություններին:
Հայաստանի բախտը բերել է, որ մինչ նա քննարկում է նախագահական ընտրությունների հետևանքների հարցը, նրա թշնամի հարևաններ Ադրբեջանն ու Թուրքիան զբաղված են միմյանց մեղադրելով:

Азербайджан осуждает президента Турции за поздравление Сержа Саргсяна
Пока Армения пытается преодолеть последствия президентских выборов 18 февраля и найти с оживившейся оппозицией адекватное решение, соседние страны – Азербайджан и Турция – втягиваются во взаимные обвинения по поводу выборов в Армении.
Год назад в своей статье под названием «Кто правит в Турции: Эрдоган или Алиев?», я выразил удивление по поводу того, что Турция позволяет Азербайджану периодически вмешиваться в свою самостоятельную политику, как это было в случае с армяно-турецкими протоколами. Теперь имеются два свежих примера недопустимого вмешательства Азербайджана в процесс принятия решений в Турции.
Не успела компания «Турецкие авиалинии» объявить, что будет раздавать еженедельник «Акос», издающийся на армянском и турецком языках, своим пассажирам, пользующимся международными рейсами, как азербайджанский профессор и политический комментатор Фикрет Садыхов выразил свой протест против распространения газеты, назвав это «совершенно абсурдным и безответственным шагом».
Садыхов также выразил свой протест в связи с тем, что президент Турции Абдулла Гюль направил поздравительное послание Сержу Саргсяну по случаю его переизбрания на пост президента. «Подобные шаги могут причинить серьезную боль и Турции, и Азербайджану», - сказал Садыхов азербайджанскому информационному агентству «Тренд». Протест проф. Садыхова – лишь часть крупной кампании, организованной азербайджанскими руководителями и направленной на обвинение Турции в срыве их усилий по оказанию давления на Армению, чтобы добиться от нее территориальных уступок в Арцахском вопросе.
Вот некоторые возражения руководящих лиц Азербайджана, адресованные президенту Гюлю:
- «Турция должна разъяснить вопрос поздравительного послания президента Турции Абдуллы Гюля, направленного армянскому коллеге Сержу Саргсяну», - заявил руководитель внешнеполитического отдела администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов.
- «Это причиняет нам боль… Нужно обратить внимание на то обстоятельство, что все знаки внимания в адрес Армении используются ею в иных целях», - заявил спикер парламента Азербайджана Октай Асадов.
- «Это было для нас неожиданно… Прискорбно, что президент Турции – стратегического партнера Азербайджана – поспешил поздравить Саргсяна, который был избран в результате нарушений», - заявил депутат парламента и заместитель исполнительного секретаря правящей партии «Ени Азербайджан» Мубариз Гурбанлы.
- «Поздравительное послание президента Турции Абдуллы Гюля до официального оглашения результатов стало ошибочным шагом. Это продолжение политики Турции «Ноль проблем с соседями». Однако, по сути, эта политика провалилась. Из-за этой политики отношения Турции с большей частью государств региона напряжены. Кроме того, поздравление президента Турции, направленное Саргсяну, противоречит интересам Азербайджана. В условиях, когда международное сообщество выражает мнение о том, что власть в Армении нелегитимна, турецкое правительство подтверждает легитимность руководства Армении. Это – ошибка, и это прискорбно», - заявил член центрального исполнительного правления партии «Мусават» Ариф Хаджили.
- «Если кто-то думает, что благодаря этим шагам Армения или армяне откажутся от т.н. геноцида и территориальных притязаний, то ошибается», - заявил председатель партии «Объединенный народный фронт Азербайджана» Гудрат Гасангулиев.
- «Поздравление президента Гюля, направленное Саргсяну, было поспешным решением», - заявил депутат парламента Азербайджана и руководитель рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Турция Низами Джафаров.
- «Турция этим шагом не удостоится положительных оценок со стороны международного сообщества. В этом Турция может быть уверена. Поздравление Сержа Саргсяна было поспешным шагом. Это не исходит из национальных интересов ни Турции, ни Азербайджана», - заявил депутат парламента Фазаил Агамалы.
- «Серж Саргсян – враг Турции. Он обвиняет Турцию в т.н. геноциде армян и предъявляет территориальные претензии. Непонятно, почему Абдулла Гюль одним из первых поздравил Саргсяна по случаю его переизбрания на пост президента. Это неприемлемо», - заявил бывший советник по внешнеполитическим вопросам экс-президента Азербайджана Вафа Гулузаде.
Министерство иностранных дел Турции, вместо того, чтобы обуздать неуместное вмешательство Азербайджана в принятие решений в Турции, робко пояснило, что поздравительное послание президента Гюля в адрес Саргсяна было «проявлением дипломатической политики и доброй воли». Гюль поздравлял Саргсяна и в ходе его первого избрания на пост президента в 2008г.
Как долго еще мощное турецкое правительство, которое повсюду распространяет свое политическое, экономическое и военное влияние, будет терпеть частое вмешательство Азербайджана в политику Турции? Когда Анкара осмелится сказать Баку, чтобы тот занимался своим делом, и разъяснить, что Турция не подчинит свои национальные интересы эгоцентричным желаниям Азербайджана?
Армении повезло, что пока она обсуждает вопрос последствий президентских выборов, ее враждебно настроенные соседи – Азербайджан и Турция – заняты взаимными обвинениями.