ՎՐԱՍՏԱՆԻ ՆԵՐՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԿՅԱՆՔԻ «ՀԱՅԿԱԿԱՆԱՑՈ՞ՒՄ»
Հունվարի 17-ին Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին պաշտոնական այցով ժամանեց Հայաստան։ Դա Վրաստանի կառավարության նոր ղեկավարի երկրորդ տարածաշրջանային այցելությունն էր երկրի հոկտեմբերյան խորհրդարանական ընտրություններում ընդդիմության շռնդալից և շատերի համար անսպասելի հաղթանակից հետո. անցած տարվա վերջին Իվանիշվիլին այցելել էր Ադրբեջան։ Ի տարբերություն Բաքվի, որտեղ Վրաստանի կառավարության նոր ղեկավարին որոշ զգուշավորությամբ և անվստահությամբ էին սպասում (դեկտեմբերին Բ.Իվանիշվիլին հայտարարել էր, թե կասկածում է Ադրբեջանի կողմից ֆինանսավորվող, Վրաստանի տարածքով անցնող ու Հայաստանը շրջանցող Բաքու-Ախալքալաք-Կարս երկաթուղու նպատակահարմարությանը), Երևանում Բ.Իվանիշվիլուն ընդգծված հետաքրքրությամբ էին սպասում։
Հայաստանի իշխանությունների ակնկալիքները կապված էին ինչպես բազմաթիվ կենսական (օրինակ, Վրաստանի, հատկապես հայահոծ Սամցխե-Ջավախքի տարածաշրջանի հայ բնակչության) խնդիրների լուծման հնարավորության մասին Բ.Իվանիշվիլու ավելի վաղ արված խոստումների, այնպես էլ այդ երկրի նոր կառավարության՝ Հայաստանի ռազմաքաղաքական գլխավոր դաշնակից Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու հայտարարվող մտադրության հետ։ Կարելի է ասել, որ Վրաստանի վարչապետի հետ Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարների հանդիպումների ընթացքում հայկական իշխանությունների ակնկալիքներն ընդհանուր առմամբ արդարացան։ Ավելին, Բ.Իվանիշվիլու այցն անցավ հետխորհրդային շատ երկրների համար ոչ բնորոշ այնքան դրական մթնոլորտում (այդ թվում Մ.Սաակաշվիլու կամ նրա կառավարության վարչապետերի նախկին այցելությունների համեմատ), որ ակամա կասկածներ ծագեցին հայ-վրացական հարաբերություններում իրադարձությունների չափից ավելի լավատեսական հնարավոր զարգացման իրատեսականության վերաբերյալ։
Այցելության ընթացքում Բ.Իվանիշվիլին հանդիպում ունեցավ նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու հովվապետ Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսի հետ։ Քննարկվեցին Վրաստանում խորհրդային շրջանում առգրավված և հետագայում նախկին տիրոջը չվերադարձված մի շարք հայկական եկեղեցիների վերադարձման հարցերը։ Երկար ժամանակ այս հարցը լուծում չէր գտնում, Մ.Սաակաշվիլու կառավարությունը չէր ձեռնարկում այս հարցի լուծումը, որը բարդացել էր այն բանից հետո, երբ Վրաց Ուղղափառ եկեղեցին նույնպես հայտարարել էր արդեն Հայաստանի տարածքում մի քանի ուղղափառ եկեղեցիների հանդեպ իր հավակնությունների մասին։ Հայաստանի ինչպես աշխարհիկ, այնպես էլ հոգևոր ղեկավարության հետ հանդիպումների ժամանակ Վրաստանի վարչապետն առաջադրեց նոր, իր գնահատմամբ՝ փոխզիջումային լուծում։ Նա ասաց, որ պատրաստ է ամենակարճ ժամկետում ի հաշիվ իր բարեգործական հիմնադրամի սկսել այդ եկեղեցիների (անկախ նրանց պատկանելությունից) բարեկարգման, վերականգնողական աշխատանքները, մինչև որ հայ-վրացական համատեղ հանձնաժողովը որոշի դրանց պատկանելության հարցը։ Բ.Իվանիշվիլին ասաց, որ վրացական կողմը պատրաստ է համաձայնել այդ հանձնաժողովի ցանկացած որոշմանը, և, ինչպես ասաց «Ազատություն» ռադիոյի հայկական խմբագրությանը տված հարցազրույցում, նա այն տպավորությունն է ստացել, թե հայկական կողմը նույնպես պատրաստ է նման քայլերի։
Թեև Վրաստանի վարչապետի այս առաջարկությունը կարող է նոր խնդիրներ և վեճեր առաջացնել (օրինակ, ի՞նչ նախագծերով և ի՞նչ եկեղեցական ճարտարապետական ավանդույթներով պետք է իրականացվի եկեղեցիների հնարավոր վերակառուցումը՝ մինչև դրանց պատկանելության վերջնական պարզումը), այնուամենայնիվ, վկայում է այն մասին, որ Վրաստանի վարչապետը պատրաստ է գտնել բավական հին այս հիմնախնդրի քաղաքական (և փոխզիջումային) լուծում, խնդիր, որը բացասական հետք է թողնում երկկողմ միջպետական հարաբերությունների վրա։
Բ.Իվանիշվիլին նույն կերպ արձագանքեց նաև Սամցխե-Ջավախքի հայ բնակչության խնդիրներին վերաբերող հարցին։ Նշելով, որ ինքը շատ երախտապարտ է այդ տարածաշրջանի հայ բնակչությանը, որը Վրաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ այդքան զգալի չափով է քվեարկել ընդդիմության օգտին, նա խոստացավ, որ ոչ միայն չի մոռանա իր նախընտրական խոստումները, այլև «ավելին կանի, քան խոստացել է» Սամցխե-Ջավախքում։ Ի պատասխան Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի խնդրանքի՝ Բ.Իվանիշվիլին խոստացավ նաև քննել այդ տարածաշրջանից հայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանի (որը ձերբակալվել և դատապարտվել էր Մ.Սաակաշվիլու կառավարման շրջանում) ազատ արձակման հարցը։ Բ.Իվանիշվիլին հետագայում ասել է, որ հարցն անմիջապես վերահասցեագրել է պատիժների կատարման նախարար Սոզար Սոբարիին։ Շուտով Վահագն Չախալյանի շուրջ հետագա զարգացումները, թեև ոչ երկար ժամանակով, հայտնվեցին Վրաստանի քաղաքական կյանքի էպիկենտրոնում։
Հիշեցնենք, որ «Միասնական Ջավախք» շարժման ակտիվիստ Վ.Չախալյանը ձերբակալվել էր 2008թ. հուլիսի 21-ին Ախալքալաքում։ Տեղի ակտիվիստների կարծիքով՝ դա տեղի էր ունեցել այն ժամանակվա վրացական իշխանությունների գործողությունների հետևանքով, որոնք Հարավային Օսիայում մարտական գործողություններն սկսվելուց երկու շաբաթ առաջ փորձում էին այդ գործողության նախօրեին «համենայնդեպս» ապահովել իրավիճակը հայաբնակ Ջավախքում և որոշել էին համենայնդեպս չեզոքացնել տեղի հայկական երիտասարդական հասարակական-քաղաքական շարժման ակտիվիստներին։ 2009թ. գարնանը Վ.Չախալյանը դատապարտվում է (ընդ որում՝ բավական վիճելի հոդվածներով) 10 տարվա բանտարկության։ Հետագա տարիներին հայկական մի շարք հասարակական կազմակերպություններ, այդ թվում և սփյուռքյան, փորձում էին բողոքարկել վրացական դատարանի վճիռը, և 2012թ. դրությամբ գործն արդեն քննվել էր Եվրոպական դատարանում։
Իրավիճակը փոխվեց Վրաստանում իշխանափոխությունից հետո։ Վրաստանի նոր կառավարության հռչակած համաներումը տարածվեց նաև Վահագն Չախալյանի վրա, որը 2013թ. հունվարի վերջին ազատ արձակվեց բանտից։ Ազատվելուց անմիջապես հետո Վ.Չախալյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ, իսկ Թբիլիսիում նրան ընդունեցին Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը և Հայ Առաքելական Ուղղափառ եկեղեցու Վրաստանի թեմի առաջնորդ Վազգեն Միրզախանյանը, ինչից հետո նա վերադարձավ հայրենի Ախալքալաք։
Այս իրադարձությունն առաջ բերեց գործող նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլու, ինչպես նաև նախկին վարչապետ և ուժային կառույցների պատասխանատու Վանո Մերաբիշվիլու խիստ սուր արձագանքը։ Մ.Սաակաշվիլին այս քայլը հանցավոր և Վրաստանի համար վտանգավոր անվանեց՝ Վ.Չախալյանին համեմատելով, ոչ ավելի, ոչ պակաս, Աբխազիայի նախկին ղեկավար Վլադիսլավ Արձինբայի հետ։ Նա Չախալյանին մեղադրեց նաև հօգուտ Ռուսաստանի լրտեսության մեջ և հայտարարեց, որ եթե Վրաստանի իշխանությունները ժամանակին Վ.Արձինբային բանտ նստեցնեին, ինչպես դա արեցին Վ.Չախալյանի պարագայում, Աբխազիայի շուրջ զարգացումները միանգամայն այլ շրջադարձ կունենային։ Միևնույն ժամանակ, Մ.Սաակաշվիլու ելույթներում հիշատակվել է նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անունը, ինչը Վրաստանի հայոց թեմը բավական երկիմաստ է ընկալել և հանդես է եկել քննադատական հայտարարությամբ գործող նախագահի հասցեին։
Պատիժների կատարման նախարար Ս.Սուբարին, իր հերթին, քննադատել է Մ.Սաակաշվիլուն՝ մեղադրելով նրան կեղծիքի մեջ, և նշել, որ Վ.Չախալյանը լրիվ համապատասխանում էր Վրաստանի խորհրդարանի հռչակած համաներման գործողության տակ հայտնվելուն։ Վրաց նախարարի փաստարկման համաձայն՝ հարց է ծագում. եթե Սաակաշվիլին Չախալյանին մեղադրել է լրտեսության մեջ, ապա ինչո՞ւ այն ժամանակ, իր կառավարման օրոք, Չախալյանին այդպես էլ մեղադրանք չի ներկայացվել այն հոդվածներով, որոնցով նրան մեղադրում է Վրաստանի նախագահը։ Համանման մեկնաբանությամբ հանդես եկավ նաև ինքը՝ Վ.Չախալյանը։
Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում գործող նախագահը և ներկայում ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժման» նրա կողմնակիցները քաղաքական քննադատության են ենթարկել վրացական նոր իշխանությունների՝ Վահագն Չախալյանին համաներմամբ ազատ արձակելու որոշումը։ Միևնույն ժամանակ, ավելի քան ակնհայտ էր, որ դա շատ բանով կապված էր ոչ թե Վ.Չախալյանին իր «անձնական թշնամին» դարձնելու Մ.Սաակաշվիլու իռացիոնալ ցանկության, այլ այդ իրադարձությունը որպես Վրաստանի նոր իշխանությունների (Բիձինա Իվանիշվիլու գլխավորությամբ) քննադատության հերթական տեղեկատվական առիթ օգտագործելու ձգտման հետ։ Սակայն պետք է նշել նաև, որ Վրաստանի շատ հայերի ընկալումներում Մ.Սաակաշվիլու և նրա կողմնակիցների այդ հայտարարություններն (այդ թվում՝ բավական վիճելի մեղադրանքներով «հայկական անջատողականության» առկայության մասին) առաջ են բերել, առնվազն, որոշակի զգուշավորություն և երկյուղներ։ Նրանց կարծիքով՝ դա կարող է հանգեցնել էթնիկ լարվածության Սամցխե-Ջավախքում և խորացնել հայերի հանդեպ բացասական վերաբերմունքը ողջ Վրաստանի մասշտաբով։
Ի դեպ, Մ.Սաակաշվիլին իր ներվրացական քաղաքական հռետորաբանությունում «հայկական թեմատիկան» քննադատաբար օգտագործելու փորձեր (որոնք ցանկության դեպքում կարելի է բավական երկակի մեկնաբանել) արել է ոչ միայն «Չախալյանի գործի» հետ կապված։ Դեռ Բ.Իվանիշվիլու Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ էր Վրաստանի գործող նախագահը սուր արձագանքել՝ իրեն հատուկ օպերատիվ տեմպով։ 2013թ. հունվարի 18-ին հատուկ հրավիրված ճեպազրույցում նա նշել էր, որ Բ.Իվանիշվիլու՝ Երևանում արած հայտարարությունները «բոլորովին հաշվի չեն առնում Վրաստանի աշխարհաքաղաքական և ռազմավարական քաղաքական շահերը», այլ «ձեռնտու են միայն Ռուսաստանին», և որ Աբխազիայի տարածքով երկաթուղու վերագործարկումը «կդառնա հակապետական, հանցավոր, հակավրացական, հակազգային և զավթիչի հիմնարար շահերին համապատասխանող քայլ»։ Նմանատիպ հայտարարությունները Մ.Սաակաշվիլու կողմից շարունակվում են...
Փաստորեն, այս ամենը հանգեցրեց նրան, որ Վրաստանի վարչապետի և նախագահի դիմակայության, նրանց միջև լուրջ գաղափարախոսական և քաղաքական ճգնաժամի ֆոնին ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի հայ բնակչության հետ կապված հարցերը, այդ թվում և «Չախալյանի գործը», դարձել են քաղաքական դիրքորոշման ցուցիչ իշխանության համար ներվրացական պայքարում։
Ավելին, ներկայում «հայկականացում» եզրն անգամ որոշակի չափով հասարակ է դարձել Վրաստանի արտաքին քաղաքական դիրքավորման հեռանկարների գաղափարախոսական գնահատականներում։ Մ.Սաակաշվիլին և նրա կողմնակիցները նախազգուշացնում են, որ Ռուսաստանի հետ Վրաստանի հարաբերությունների բարելավումը կարող է հանգեցնել նրա «հայկականացման» (բառն օգտագործվում է բացասական իմաստով)։ Իսկ նրա ընդդիմախոսները, ինչպես նշել է ինքը՝ վարչապետ Բ.Իվանիշվիլին Երևանում, «Ազատություն» ռադիոյին տված հարցազրույցում, օրինակ են բերում Հայաստանի քաղաքականությունը, որը կարողացել է միաժամանակ հիանալի հարաբերություններ ստեղծել և պահպանել և՛ Ռուսաստանի, և՛ ԱՄՆ-ի, և՛ ԵՄ-ի ու անգամ Իրանի հետ։
Բայցև ակնհայտ է, որ եթե նման միտումը շարունակվի, Վրաստանում ներքաղաքական պայքարում «հայկական գործոնի» օգտագործումն իր բոլոր դրսևորումներով կարող է բավական լուրջ վտանգ պարունակել այն իմաստով, որ Վրաստանի և անգամ Հայաստանի հայերը բացասաբար կընկալվեն առնվազն վրաց հանրության որոշակի շրջանակների կողմից։

«АРМЕНИЗАЦИЯ» ВНУТРИПОЛИТИЧЕСКОЙ ЖИЗНИ ГРУЗИИ?
17 января состоялся официальный визит премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили в Армению. Это был второй региональный визит нового главы грузинского правительства после оглушительной и для многих неожиданной победы оппозиции в ходе октябрьских парламентских выборов в Грузии: в самом конце минувшего года Иванишвили уже посетил Азербайджан. В отличие от Баку, где нового главу грузинского правительства ждали с некоторой настороженностью и недоверием (в декабре Иванишвили заявил, что сомневается в целесообразности финансируемой Азербайджаном через территорию Грузии и в обход Армении постройки железной дороги Баку-Ахалкалаки-Карс), в Ереване ждали Иванишвили с подчеркнутым интересом.
Ожидания армянских властей были связаны как с данными ранее обещаниями Иванишвили о возможности решения многих насущных проблем, к примеру, связанных с армянским населением Грузии, особенно в компактно заселенном армянами регионе Самцхе-Джавахети, так и с публично декларируемой готовностью нового грузинского правительства к налаживанию отношений с главным военно-политическим союзником Армении – Россией. Можно сказать, что в целом ожидания армянских властей в ходе встреч грузинского премьера с президентом и премьер-министром Грузии оправдались. Более того, визит Иванишвили в Армении прошел в настолько нетипичной для многих постсоветских стран положительной атмосфере (в том числе по сравнению с предыдущими визитами Саакашвили или премьеров из его правительства), что невольно даже возникли сомнения в реалистичности чересчур оптимистического возможного развития событий в армяно-грузинских отношениях.
В ходе визита Иванишвили встретился также с главой Армянской Апостольской церкви Католикосом всех армян Гарегином Вторым. В ходе встречи обсуждались вопросы возвращения ряда армянских церквей в Грузии, конфискованных в советский период и затем не возвращенных их прежнему владельцу. Долгое время этот вопрос не находил своего решения, правительство Саакашвили не решалось браться за эту проблему, усложнившуюся после решения Грузинской православной церкви также заявить о своих претензиях на ряд православных храмов уже на территории Армении. Во время встреч как со светским, так и с духовным руководством Армении грузинский премьер выдвинул новое, по его оценке – компромиссное – решение. Он заявил, что готов в самое кратчайшее время за счет средств своего благотворительного фонда начать ремонтно-восстановительные работы по благоустройству этих храмов (вне зависимости от их принадлежности), пока совместная армяно-грузинская комиссия не определит их принадлежность. Иванишвили сказал, что грузинская сторона готова согласиться с любым решением этой комиссии, и, как он заявил в интервью армянской редакции радио «Свободы», у него создалось впечатление, что армянская сторона также готова к подобным шагам.
Хотя указанное предложение грузинского премьера само по себе может вызвать новые проблемы и споры (к примеру, по каким проектам и в соответствии с какими церковно-архитектурными традициями должна будет осуществляться возможная реконструкция храмов до окончательного определения их принадлежности), тем не менее оно демонстрирует четкую готовность грузинского премьера найти политическое (и компромиссное) решение этой застарелой проблемы, накладывающей негативный отпечаток на двусторонние межгосударственные отношения.
Аналогичным образом Иванишвили в ходе своего визита также отреагировал на вопросы, касающиеся проблем армянского населения Самцхе-Джавахети. Отметив, что он очень благодарен армянскому населению этого региона, во время парламентских выборов впервые в истории Грузии в столь значительной степени проголосовавшему за оппозицию, он пообещал, что не только не забудет свои предвыборные обещания, но и «сделает больше, чем обещал» в Самцхе-Джавахети. В ответ на просьбу армянского католикоса Иванишвили также обещал рассмотреть вопрос об освобождении армянского политического деятели из этого региона Ваагна Чахаляна, арестованного и осужденного в период правления М.Саакашвили. Как в дальнейшем рассказал сам Иванишвили, он сразу же переадресовал данный вопрос для решения министру исполнения наказаний Созару Собари. Вскоре дальнейшие развития вокруг Ваагна Чахаляна, хотя и не надолго, оказались в эпицентре политической жизни Грузии.
Напомним, что активист движения «Единый Джавахк» В.Чахалян был арестован 21 июля 2008 г. в Ахалкалаки. По мнению ряда местных активистов, это произошло в результате действий тогдашних грузинских властей, которые за две недели до начала боевых действий в Южной Осетии стремились «на всякий случай» обезопасить ситуацию в армянонаселенном Джавахке в преддверии этой операции, и решили нейтрализовать активистов местного армянского молодежного общественно-политического движения. Весной 2009г. Чахалян был осужден, причем по весьма спорным статьям, на 10 лет тюремного заключения. В последующие годы ряд армянских общественных организаций, в том числе диаспоральных, пытались оспорить это решение грузинского суда, и по состоянию на 2012 г. дело уже рассматривалось в Европейском суде.
Ситуация изменилась после смены власти в Грузии. Объявленная новым грузинским правительством амнистия распространилась и на Ваагна Чахаляна, который в конце января 2013г. был освобожден из тюрьмы. Непосредственно после освобождения Чахалян поговорил по телефону с католикосом Гарегином Вторым, а в Тбилиси его приняли посол Армении в Грузии Ованнес Манукян и руководитель грузинской епархии АПЦ Вазген Мирзаханян, после чего он возвратился в свой родной город Ахалкалаки.
Это событие вызвало очень острую реакцию действующего президента – Михаила Саакашвили, а также бывшего премьер-министра и ответственного за силовые структуры Вано Мерабишвили. Саакашвили назвал этот шаг преступным и опасным для Грузии, сравнив Чахаляна, ни много ни мало, с бывшим абхазским лидером Владиславом Ардзинбой. Саакашвили также обвинил Чахаляна в шпионаже в пользу России и заявил, что если бы власти Грузии в свое время Ардзинбу тоже засадили бы за решетку, как они это сделали с Чахаляном, развития вокруг Абхазии приняли бы совсем другой оборот. При этом в выступлениях Саакашвили было упомянуто и имя армянского католикоса, что было воспринято армянской епархией Грузии как нечто достаточно двусмысленное, так что она выступила со специальным критическим заявлением в адрес действующего президента.
В свою очередь, министр по исполнению наказаний С.Субари также выступил с критикой заявления М.Сакашвили, даже обвинив действующего президента во лжи, и отметил, что Чахалян полностью подпадал под действие объявленной грузинским парламентом амнистии. Согласно аргументации грузинского министра, возникает вопрос: если Саакашвили обвинил Чахаляна в шпионаже, то почему тогда в период его правления Чахаляну так и не было предъявлено обвинение по тем статьям, по которым его обвинил грузинский президент? С аналогичным комментарием выступил и сам Чахалян.
В течение нескольких последующих дней действующий президент и его сторонники из ныне оппозиционного «Единого национального движения» подвергали политической критике решение новых властей освободить по амнистии Ваагна Чахаляна. При этом было более чем очевидно, что это во многом было связано не с иррациональным желанием Саакашвили превратить Чахаляна в своего «личного врага», а со стремлением использовать это событие в качестве очередного информационного повода для критики новых властей Грузии во главе с Бидзиной Иванишвили. Однако нельзя также не отметить того, что в восприятии многих армян Грузии указанные заявления Саакашвили и его сторонников из ЕНД (в том числе с достаточно спорными обвинениями в наличии «армянского сепаратизма») вызвали, как минимум, определенную настороженность и опасения. По их мнению, это может привести как к накалу этнического напряжения в Самцхе-Джавахети, так и усилению негативного отношения к армянам в масштабах всей Грузии.
Впрочем, попытки критически использовать «армянскую тематику» во внутригрузинской политической риторике со стороны Саакашвили, которые при желании можно интерпретировать двояко, использовались действующим президентом не только в связи с «делом Чахаляна». Еще во время поездки Иванишвили в Армению действующий грузинский президент резко отреагировал в типичном для него оперативном темпе. В ходе специально созванного брифинга 18 января 2013г. Саакашвили отметил, что заявления, сделанные Иванишвили в Ереване, «совершенно не учитывают геополитические и стратегические политические интересы Грузии», а «устраивают только Россию» и что открытие железной дороги через Абхазию «станет антигосударственным, преступным, антигрузинским, антинациональным и соответствующим фундаментальным интересам оккупанта шагом». Такого рода заявления со стороны Саакашвили продолжаются…
Фактически, это все привело к тому, что на фоне серьезного идеологического и политического кризиса в противостоянии между премьером и президентом Грузии вопросы, связанные как с Арменией, так и с армянским населением Грузии, в том числе «дело Чахаляна», во многом стали индикатором политической позиции во внитригрузинской борьбе за власть.
Более того, в настоящее время термин «арменизация» даже стал в определенной степени нарицательным в идеологических оценках перспектив внешнеполитического позицирования Грузии. Саакашвили и его сторонники предупреждают, что улучшение отношений Грузии с Россией может привести к ее «арменизации» (используя это выражение в отрицательном смысле). А его оппоненты, как отметил сам премьер-министр Иванишвили в интервью армянской редакции «Радио Свобода» в Ереване, приводят в пример политику Армении, сумевшей создать и сохранять одновременно отличные отношения и с Россией, и с США, и с ЕС, и даже с Ираном.
Однако вместе с тем очевидно, что при продолжении подобной тенденции разноуровневого использование «армянского фактора» во внутриполитической борьбе в Грузии может таить в себе достаточно серьезную опасность негативного восприятия армян Грузии и самой Армении как минимум со стороны определенных кругов внутри грузинской общественности.