ԼՂՀ ԱԳՆ մեկնաբանությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև նոյեմբերի 19-ին կայացած հանդիպման վերաբերյալ
• 20-11-2013 14:32:45   |   |  Քաղաքական
ևական ընդմիջումից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բարձր մակարդակով հանդիպումների վերսկսումը կարևոր նշանակություն ունի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի աշխուժացման և տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման տեսանկյունից։ Կարծում ենք, որ կայացած հանդիպումն ապացուցում է խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը և կծառայի նրա անշրջելիության ապահովմանը։
Միաժամանակ, անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի հնարավոր է հասնել միայն հաշվի առնելով առկա իրողությունները և  բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափի՝ նրա բոլոր փուլերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անմիջական և ուղղակի մասնակցությամբ, վերականգման պայմանով։

Commentary of the NKR Ministry of Foreign Affairs on the November 19 Meeting of the Presidents of Armenian and Azerbaijan
• 20-11-2013 14:32:45   |   |  Politics
The resumption of high level meetings between the presidents of Armenia and Azerbaijan after a long break is important from the perspective of the intensification of the peaceful settlement process of the conflict between Azerbaijan and Karabakh and maintaining peace and stability in the region. We believe that the meeting proves that there is no alternative to the peaceful settlement and serves to ensure its irreversibility.
At the same time, we consider it necessary to note that real progress in the settlement process could only be reached by taking into consideration the existing realities and with the restoration of full-format negotiations with direct and immediate participation of the Nagorno Karabakh Republic in all its stages.