Բակո Սահակյանը աշխատանքային այցով ժամանել է Լոս Անջելես
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 23-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Լոս Անջելես:
Նոյեմբերի 24-ին Նախագահը մասնակցել է <<Հեռուստամարաթոն-2013>>-ի շրջանակներում կազմակերպված գալա միջոցառմանը եւ հանդես եկել ելույթով:
Նախագահ Սահակյանը ներկայացրել է Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ընթացքը, կարեւորել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը, անդրադարձել <<Հեռուստամարաթոն-2013>>-ի հիմնական նպատակը հանդիսացող Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու կառուցման հետ կապված հարցերին: Երկրի ղեկավարի բնութագրմամբ` ճանապարհի շահագործումը միանգամից կլուծի սոցիալ-տնտեսական եւ ռազմավարական բազմաթիվ խնդիրներ, լուրջ հիմք կհանդիսանա Մարտակերտի ու Շահումյանի շրջանների եւ ամբողջ Արցախի զարգացման ու զորացման համար:
Երկրի ղեկավարը նաեւ շնորհավորել է ներկաներին ԱՄՆ միջազգային ճանաչման 230-ամյակի կապակցությամբ՝ նշելով, որ դա համաշխարհային պատմության մեջ ազգերի ինքնորոշման եւ մարդու իրավունքների ճանաչման ու հարգման ամենաառանցքային հաղթանակներից մեկն է: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

23 ноября в Лос-Анджелесе Президент Республики Арцах Бако прибыл с рабочим визитом в Лос-Анджелес
24 ноября Президент принял участие в гала-мероприятии, организованном в рамках «Телемарафона-2013», и выступил там с речью.
Президент Саакян представил процесс социально-экономического развития Арцаха, отметил важность триединства Армения-Арцах-Диаспора, коснулся вопросов строительства автомагистрали Варденис-Мартакерт, являющейся основной темой “Телемарафона-2013”. По словам главы государства, эксплуатация дороги сразу решит многочисленные проблемы социально-экономического и стратегического характера, станет серьезной основой для развития и процветания Мартакертского и Шаумянского районов и  Арцаха в целом.
Глава государства также поздравил присутствующих с 230-летием международного признания США, отметив, что на протяжении мировой истории это одна из ключевых побед в сфере самоопределения народов и признания и уважения прав человека.