Բակո Սահակյանը աշխատանքային այցով ժամանել է Լոս Անջելես
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 23-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Լոս Անջելես:
Նոյեմբերի 24-ին Նախագահը մասնակցել է <<Հեռուստամարաթոն-2013>>-ի շրջանակներում կազմակերպված գալա միջոցառմանը եւ հանդես եկել ելույթով:
Նախագահ Սահակյանը ներկայացրել է Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ընթացքը, կարեւորել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը, անդրադարձել <<Հեռուստամարաթոն-2013>>-ի հիմնական նպատակը հանդիսացող Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու կառուցման հետ կապված հարցերին: Երկրի ղեկավարի բնութագրմամբ` ճանապարհի շահագործումը միանգամից կլուծի սոցիալ-տնտեսական եւ ռազմավարական բազմաթիվ խնդիրներ, լուրջ հիմք կհանդիսանա Մարտակերտի ու Շահումյանի շրջանների եւ ամբողջ Արցախի զարգացման ու զորացման համար:
Երկրի ղեկավարը նաեւ շնորհավորել է ներկաներին ԱՄՆ միջազգային ճանաչման 230-ամյակի կապակցությամբ՝ նշելով, որ դա համաշխարհային պատմության մեջ ազգերի ինքնորոշման եւ մարդու իրավունքների ճանաչման ու հարգման ամենաառանցքային հաղթանակներից մեկն է: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

On 23 November Artsakh Republic President Bako Sahakyan arrived in Los Angeles with a working visit
On 23 November Artsakh Republic President Bako Sahakyan arrived in Los Angeles with a working visit.
On 24 November the President partook in the "Telethon - 2013" Gala dinner party and delivered there a speech.
President Sahakyan presented the process of socioeconomic development in Artsakh, highlighted the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity, touched upon issues related to construction of the Vardenis-Martakert highway, which is the main goal of the “Telethon-2013”.
According to the Head of the State, the exploitation of the highway will immediately solve numerous socioeconomic and strategic problems, serve as a serious basis for the development and strengthening of the Martakert and Shahoumyan regions, as well as Artsakh in general.
The Head of the State also congratulated the participants on the 230th anniversary of the U.S. international recognition, indicating that it was one of the most pivotal victories of the nations’ self-determination, as well as recognition of and respect towards human rights in the world history.