Նախագահ Սերժ Սարգսյանն պաշտոնական այցով կմեկնի Ավստրիայի Հանրապետություն
Այցի շրջանակներում նախատեսվում են Հայաստանի և Ավստրիայի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Հայնց Ֆիշերի առանձնազրույցը, ապա՝ պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները, որոնց ավարտին կստորագրվեն մի շարք ոլորտներում հայ-ավստրիական համագործակցության խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր: Հայաստանի և Ավստրիայի նախագահները բանակցությունների արդյունքները կամփոփեն համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Վիեննայում Հանրապետության Նախագահը հանդիպումներ կունենա նաև Ավստրիայի ազգային խորհրդի նախագահ Բարբարա Պրամմերի, դաշնային վարչապետ Վերներ Ֆայմանի, Վիեննայի քաղաքապետ Միքայել Հոյփլի, Վիեննայի արքեպիսկոպոս, Ավստրիայի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ կարդինալ Քրիստոֆ Շոնբորնի հետ: Սերժ Սարգսյանը կայցելի Ավստրիայի առևտրաարդյունաբերական պալատ, որտեղ Նախագահ Հայնց Ֆիշերի հետ կմասնակցի հայ-ավստրիական տնտեսական համաժողովի բացմանը, իսկ մինչ այդ հանդիպում կունենա պալատի նախագահ Քրիստոֆ Լայթլի հետ:
Հայաստանի Նախագահը Վիեննայում տեղակայված ՄԱԿ-ի տարածաշրջանային կենտրոնակայանում հանդիպումներ կունենա Կազմակերպության ներկայացուցիչների՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Կազմակերպության Վիեննայի գրասենյակի և Թմրամիջոցների ու հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի ղեկավար (UNODC) Յուրի Ֆեդոտովի, ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) գլխավոր տնօրեն Լի Յոնգի, Միջուկայի զենքի փորձարկման համապարփակ արգելման համաձայնագրի կազմակերպության նախապատրաստական հանձնաժողովի (CTBTO) գործադիր քարտուղար Լասինա Զերբոյի, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (IAEA) գործադիր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյի հետ:
Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Վիեննայում «Հայաստան» բազմագործառույթ (տնտեսական, ֆինանսական, մշակութային, տեղեկատվական) կենտրոնի բացմանը ևս:
Այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նաև հարգանքի տուրք կմատուցի ավստրիացի գրող և հումանիստ Ֆրանց Վերֆելի հիշատակին՝ այցելելով և ծաղկեպսակ դնելով նրա հուշարձանին, Սբ. Հռիփսիմե Հայ Առաքելական եկեղեցում հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ծաղիկներ կդնի եկեղեցու բակում գտնվող հուշահամալիրին: Նախատեսված է նաև Սերժ Սարգսյանի այցելությունը Վիեննայի Մխիթարյան միաբանություն:Այս մասին «ՆՏ«-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ վարչությունից:

ПРЕЗИДЕНТ СЕРЖ САРГСЯН С ОФИЦИАЛЬНЫМ ВИЗИТОМ ОТПРАВИТСЯ В АВСТРИЮ
В рамках визита предусмотрены беседа президентов Сержа Саргсяна и Хайнца Фишера с глазу на глаз, затем переговоры в расширенном составе с участием официальных делегаций, по завершении которых будет подписан ряд документов, направленных на углубление армяно-австрийского сотрудничества в ряде сфер. Президенты Армении и Австрии подведут итоги переговоров на совместной пресс-конференции.
В Вене Президент Республики также проведет встречи с Председателем Национального совета Австрии Барбарой Праммер, Федеральным Премьер-министром Вернером Файманом, мэром Вены Михаэлем Хойплем, архиепископом Вены, предводителем Католической церкви Австрии кардиналом Кристофом Шонборном. Серж Саргсян посетит Торгово-промышленную палату Австрии, где вместе с Президентом Хайнцем Фишером примет участие в открытии армяно-австрийского экономического форума, а перед этим встретится с председателем палаты Кристофом Лайтлом.
Президент Армении в находящейся в Вене региональной штаб-квартире ООН встретится с представителями Организации – заместителем Генерального секретаря ООН, Генеральным директором офиса ООН в Вене и Исполнительным директором Управления ООН по наркотикам и преступности (UNODC) Юрием Федотовым, Генеральным директором Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (UNIDO) Ли Юном, исполнительным секретарем подготовительной комиссии Организации договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний Лассиной Зербо, Генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (IAEA) Юкией Амано.
Серж Саргсян также примет участие в открытии в Вене многофункционального (экономического, финансового, культурного, информационного) центра «Армения».
В рамках визита Президент Серж Саргсян воздаст также дань уважения памяти австрийского писателя и гуманиста Франца Верфеля, посетив его памятник и возложив к нему венок, в Армянской Апостольской церкви Св. Рипсиме воздаст дань уважения памяти жертв Геноцида армян, возложит цветы к находящемуся во дворе церкви мемориальному комплексу. Предусмотрен также визит Сержа Саргсяна в Венскую Конгрегацию мхитаристов.