«Ժառանգություն»-ը դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության անունից ԵՏՄ-ին անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումը
• 17-10-2014 12:04:06   | Հայաստան  |  Քաղաքական
«Ժառանգություն» կուսակցության հայտարարությունը Հայաստանի, Արցախի եւ Եվրասիական տնտեսական միության մասին,
Ուղիղ մեկ շաբաթ առաջ՝ 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին, Մինսկում Հայաստանի Հանրապետության դե ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) մեր երկրի անդամակցության մասին պայմանագիրը:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը՝
- դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության անունից ԵՏՄ-ին անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումը՝ այն ճանաչելով որպես հակասահմանադրական քայլ ընդդեմ Հայաստանի ու Արցախի ինքնիշխանության, որպես հայոց երկու պետականությունների անկախությանն ու անվտանգությանն ուղղված լրջագույն սպառնալիք:
- մերժում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի միանձնյա, ապօրինի, հապճեպ ու որեւէ հեռանկար չխոստացող որոշումը, որը կայացվեց առանց նախնական, թափանցիկ հանրային քննարկումների եւ քաղաքական ուժերի ներգրավման, ինչն էլ ավելի է խորացրել խնդրո առարկա որոշման նկատմամբ հասարակության մեծ մասի թերահավատությունն ու անվստահությունը:
- իսկ ընդհանրապես՝ անընդունելի է համարում Հայաստանի Հանրապետության անդամակցումը միջպետական կամ վերպետական ցանկացած կառույցի՝ առանց առնվազն Հայաստանի կողմից նախօրոք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման: Արժանապատիվ եւ տարրական այս տրամաբանությամբ համանուն խմբակցությունն արդեն օրենսդիր մարմնին առաջարկել է Արցախի ճանաչման որոշում ընդունել նախքան ԵՏՄ պայմանագրի մասին քննարկումն ու քվեարկությունը, եւ հուսով է, որ այս մոտեցումը կդառնա համազգային համաձայնության եզակի կռվան:
- կարեւորում է արցախա-ադրբեջանական մխացող հակամարտության կարգավորման հստակ ու համալիր ծրագրի հույժ անհրաժեշտությունը, որին առայժմ փոխարինում են գործող իշխանությունների շահերը սպասարկող «դիվանագիտությունը», քաղաքական կամքի իսպառ բացակայությունը եւ արտաքին քաղաքական զարգացումներից համարժեք շահաբաժին ստանալու անկարողությունը: Ակներեւ է, որ ԵՏՄ-ում Հայաստանն իրականում հանդիսանում է ոչ այնքան որպես իրավահավասար գործընկեր, որքան ընդամենը «աղքատ ազգական» կամ գործիք՝ ուրիշների վրա ներգործելու համար, իսկ այս դեպքում Ադրբեջանին վճարվող նվազագույն գինը Արցախն է՝ Աստանայում հնչած երկակի ձեւակերպումները վկա:
- համարում է, որ Հայաստանը ԵՏՄ-ին միացնելու՝ հանրապետության իշխանության դատապարտելի ջանքերը, ինչպես նաեւ Սերժ Սարգսյանի՝ Հայաստանի ազգային շահերից չբխող արտաքին եւ ներքին քաղաքականությունները միտված են սոսկ ընտրությունների կեղծման արդյունքում ձեռք բերած անձնական իշխանությունը խուսավարելու եւ երկարաձգելու փորձերին: Միանգամայն հասկանալի է, որ անարդար ընտրությունների միջոցով իշխանությունը բռնազավթած պարոն Սարգսյանն իրավասու չէ Հայաստանի ժողովրդի անունից կնքելու որեւէ պայմանագիր, ստանձնելու որեւէ պարտավորություն:
- վերահաստատում է, որ հակապետական սույն պայմանագիրը՝ իր առոչինչ ստորագրությամբ հանդերձ, չպետք է վավերացվի Ազգային ժողովում, իսկ վավերացման դեպքում՝ միմիայն Հայաստանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման պարտադիր նախապայմանով:
Ակնհայտ է, որ այս եւ ածանցյալ բոլոր խնդիրների լուծման ամենակարճ ու արդյունավետ ճանապարհն այսօրվա իշխանությունների շուտափույթ ու ամբողջական հեռացումն է, ինչը թե՛ Հայաստանի քաղաքացիների գերակշիռ մեծամասնության եւ թե՛ Սահմանադրության հրամայական պահանջն է:

• 17-10-2014 12:04:06   | Armenia  |  Politics
A week ago today, on 10 October 2014, de facto president of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan signed a treaty on Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union (EEU) in Minsk.
The Heritage Party:
- denounces the signing of the accession agreement to the EEU on behalf of the Republic of Armenia, considering it an unconstitutional measure against the sovereignty of Armenia and Artsakh, and a most serious threat to both states’ independence and security;
- rejects Serzh Sargsyan’s unilateral, illegal, hasty, and promiseless decision, which was made without any prior public discourse or the engagement of political forces, and which has further deepened the skepticism and lack of confidence of the majority of the public toward the aforementioned determination;
- and in general calls for the Mountainous Karabagh Republic's recognition, at least by Armenia, as a precondition to Armenia's membership in any international or transnational institution. With this dignified and fundamental logic, the Heritage faction in the National Assembly has proposed to the legislature adoption of a resolution on the recognition of Artsakh before the debate and vote on the treaty of accession to the EEU, and trusts that this approach will become a unique opportunity for national consensus;
- underscores the urgent need for a clear and comprehensive program for regulation of the smoldering Artsakh-Azerbaijan conflict, which has now been replaced by a "diplomacy" that serves the interests of the acting authorities and by the glaring absence of political will and their incapacity to reap relevant returns from international political developments. It is evident that Armenia stands not so much as an equal partner, but as a "poor cousin" or instrument to exert influence upon others. And in this case, the minimum price to be paid to Azerbaijan is Artsakh, the double formulations pronounced in Astana as witness;
- finds that the deplorable efforts of the republic’s regime to compel Armenia’s accession to the EEU, together with Serzh Sargsyan’s domestic and foreign policies that do not flow from Armenia's national interests, aim merely to maneuver and perpetuate his illegitimate personal power obtained through falsification of the past elections. It is quite clear that Mr. Sargsyan, who has usurped power through unjust elections, is not authorized to sign any agreement or undertake any obligation on behalf of the people of Armenia;
- reaffirms that this anti-national agreement with its null-and-void signature should not be ratified by the National Assembly or, in case of its ratification, must include the mandatory precondition of Armenia’s recognition of the Mountainous Karabagh Republic.
It is manifest that the shortest and most effective way to resolve these and all derivative issues is the expeditious and complete removal of today's authorities, which is the imperative demand of the overwhelming majority of Armenia’s citizens―and of its Constitution.