«Ժառանգություն»-ը դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության անունից ԵՏՄ-ին անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումը
• 17-10-2014 12:04:06   | Հայաստան  |  Քաղաքական
«Ժառանգություն» կուսակցության հայտարարությունը Հայաստանի, Արցախի եւ Եվրասիական տնտեսական միության մասին,
Ուղիղ մեկ շաբաթ առաջ՝ 2014թ. հոկտեմբերի 10-ին, Մինսկում Հայաստանի Հանրապետության դե ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) մեր երկրի անդամակցության մասին պայմանագիրը:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը՝
- դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության անունից ԵՏՄ-ին անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումը՝ այն ճանաչելով որպես հակասահմանադրական քայլ ընդդեմ Հայաստանի ու Արցախի ինքնիշխանության, որպես հայոց երկու պետականությունների անկախությանն ու անվտանգությանն ուղղված լրջագույն սպառնալիք:
- մերժում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի միանձնյա, ապօրինի, հապճեպ ու որեւէ հեռանկար չխոստացող որոշումը, որը կայացվեց առանց նախնական, թափանցիկ հանրային քննարկումների եւ քաղաքական ուժերի ներգրավման, ինչն էլ ավելի է խորացրել խնդրո առարկա որոշման նկատմամբ հասարակության մեծ մասի թերահավատությունն ու անվստահությունը:
- իսկ ընդհանրապես՝ անընդունելի է համարում Հայաստանի Հանրապետության անդամակցումը միջպետական կամ վերպետական ցանկացած կառույցի՝ առանց առնվազն Հայաստանի կողմից նախօրոք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման: Արժանապատիվ եւ տարրական այս տրամաբանությամբ համանուն խմբակցությունն արդեն օրենսդիր մարմնին առաջարկել է Արցախի ճանաչման որոշում ընդունել նախքան ԵՏՄ պայմանագրի մասին քննարկումն ու քվեարկությունը, եւ հուսով է, որ այս մոտեցումը կդառնա համազգային համաձայնության եզակի կռվան:
- կարեւորում է արցախա-ադրբեջանական մխացող հակամարտության կարգավորման հստակ ու համալիր ծրագրի հույժ անհրաժեշտությունը, որին առայժմ փոխարինում են գործող իշխանությունների շահերը սպասարկող «դիվանագիտությունը», քաղաքական կամքի իսպառ բացակայությունը եւ արտաքին քաղաքական զարգացումներից համարժեք շահաբաժին ստանալու անկարողությունը: Ակներեւ է, որ ԵՏՄ-ում Հայաստանն իրականում հանդիսանում է ոչ այնքան որպես իրավահավասար գործընկեր, որքան ընդամենը «աղքատ ազգական» կամ գործիք՝ ուրիշների վրա ներգործելու համար, իսկ այս դեպքում Ադրբեջանին վճարվող նվազագույն գինը Արցախն է՝ Աստանայում հնչած երկակի ձեւակերպումները վկա:
- համարում է, որ Հայաստանը ԵՏՄ-ին միացնելու՝ հանրապետության իշխանության դատապարտելի ջանքերը, ինչպես նաեւ Սերժ Սարգսյանի՝ Հայաստանի ազգային շահերից չբխող արտաքին եւ ներքին քաղաքականությունները միտված են սոսկ ընտրությունների կեղծման արդյունքում ձեռք բերած անձնական իշխանությունը խուսավարելու եւ երկարաձգելու փորձերին: Միանգամայն հասկանալի է, որ անարդար ընտրությունների միջոցով իշխանությունը բռնազավթած պարոն Սարգսյանն իրավասու չէ Հայաստանի ժողովրդի անունից կնքելու որեւէ պայմանագիր, ստանձնելու որեւէ պարտավորություն:
- վերահաստատում է, որ հակապետական սույն պայմանագիրը՝ իր առոչինչ ստորագրությամբ հանդերձ, չպետք է վավերացվի Ազգային ժողովում, իսկ վավերացման դեպքում՝ միմիայն Հայաստանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման պարտադիր նախապայմանով:
Ակնհայտ է, որ այս եւ ածանցյալ բոլոր խնդիրների լուծման ամենակարճ ու արդյունավետ ճանապարհն այսօրվա իշխանությունների շուտափույթ ու ամբողջական հեռացումն է, ինչը թե՛ Հայաստանի քաղաքացիների գերակշիռ մեծամասնության եւ թե՛ Սահմանադրության հրամայական պահանջն է:

Заявление партии «Наследие» об Армении, Арцахе и Евразийском экономическом союзе
Ровно неделю назад, 10 октября 2014 года, де-факто президент Республики Армения Серж Саргсян подписал в Минске договор о членстве нашей страны в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
Партия «Наследие»:
осуждает подписание договора от имени Республики Армения о членстве в ЕАЭС, признавая его как антиконституционный шаг против суверенитета Армении и Арцаха, как серьезную угрозу, направленную на независимость и безопасность двух армянских государств.
отвергает единоличное, противозаконное, поспешное и не обещающее никакой перспективы решение о членстве Армении в ЕАЭС, которое было принято без предварительного, публичного, прозрачного обсуждения и без участия политических сил, что еще более усугубило недоверие большей части общества к данному решению.
и вообще, считаем неприемлемым членство Республики Армения в любых межгосударственных или трансгосударственных структурах без, как минимум, предварительного признания Нагорно-Карабахской Республики со стороны Армении. Следуя этой достойной и элементарной  логике, одноименная фракция в НС уже предлагала законодательному органу принять решение о признании Арцаха до начала обсуждения и голосования по договору с ЕАЭС и ныне надеется, что этот подход станет исключительным фактором общенационального согласия.
считает важной необходимостью разработку четкой и комплексной программы урегулирования тлеющего арцахо-азербайджанского конфликта, которая заменяется ныне «дипломатией», обслуживающей интересы действующих властей при полном отсутствии политической воли и неумения получить равноценную выгоду от внешнеполитических процессов. Очевидно, что в ЕАЭС Армения выступает не столько как равноправный член, сколько как «бедный родственник», или просто инструмент для воздействия на других.  А в этом случае, минимальная выплачиваемая Азербайджану цена это Арцах. Свидетельством тому - звучащие в Астане двойные формулировки.
находит, что достойные порицания усилия властей республики по присоединению Армении в ЕАЭС, а также, не исходящая из национальных интересов Армении внутренняя и внешняя политика Сержа Саргсяна, направлены только на попытки маневрирования и продления личной власти, приобретенной вследствие фальсификации выборов. Совершенно ясно, что узурпировавший власть путем нечестных выборов господин Саргсян, не правомочен подписывать от имени народа Армении какой-либо договор или брать на себя какие-либо обязательства.
подтверждает, что этот антигосударственный договор вместе  с его ничтожной подписью, не должен быть ратифицирован в Национальном Собрании. А в случае ратификации, - только с обязательным предусловием признания Нагорно-Карабахской Республики со стороны Республики Армения.
Очевидно, что самый кратчайший  и эффективный путь решения этих и всех производных задач - скорейшее и полное отстранение нынешних властей, что является директивным требованием преобладающего большинства граждан Армении и Конституции.