Ցուցարարների երթը շարունակվեց՝ առանց դիմակների
Երեւանում նոյեմբերի 5-ին կազմակերպած խաղաղ ցույցը եւ դրան հաջորդող երթը քիչ էր մնում տապալվեր որոշ ցուցարարների կողմից դիմակներ կրելու հետեւանքով: Դիմակները դարձան բուռն վեճի պատճառ ինչպես ցուցարանրների շրջանում, այնպես էլ ցուցարարների եւ ոստիկանության ներկայացուցիչների միջեւ: Հանրապետության հրապարակ հասած երթի մասնակիցներին ոստիկանության աշխատակիցներն արգելեցին շարունակել երթը՝ դիմակներ կրելու պատճառով:
Սակայն ինչպես «Նոյյան Տապանի» թղթակցին ասաց Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, երթը կթույլատրվի շարունակել  ցուցարարների դեմքերից դիմակները հանելուց հետո միայն:
Մեծ վիճաբանությունից հետո ցուցարարները համաձայնեցին շարունակել երթն առանց դիմակների, եւ նրանց դա թույլատրվեց՝ զգուշացումով՝ չկրել դիմակներ:
Նշենք, որ դիմակներ կրելու կողմնակիցները դա բացատրում էին այն հանգամանքով, որ մի քանի օր առաջ Հելովին տոնն էր, ինչպես նաեւ այն հանգամանքով, որ «Անոնիմուս» կոչվող համաշխարհային շարժումը այսօր՝ նոյեմբերի 5-ին, կազմակերպել էր խոշոր երթ աշխարհի ավելի քան 500 քաղաքներում: Այդ ակցիան նախատեսված էր դեռեւս ամիսներ առաջ: Բացի այդ բողոքի երթը անցկացվել էր նաեւ մեկ տարի առաջ նույն այս օրը Շանթ Հարությունյանի եւ նրա համախոհների կողմից իրականացված «արժեքների հեղափոխություն» կոչված փորձի տարեդարձի կապակցությամբ:
Սակայն, ինչպես «Նոյյան Տապան»-ի թղթակցին հայտնեց Երեւանի փոխոստիկանապետը, այսօրվա երթի մասին ոստիկանությունը նախապես տեղեկացված չէր եղել: «Երթը չարգելվեց, քանի որ ոստիկանության ղեկավարները հավաստիացան, որ այն կրելու է խաղաղ բնույթ եւ չցանկացան, որպեսզի ցուցարարների եւ ոստիկանության աշխատակիցների միջեւ լինի բախում»,- ասաց նա:
Սակայն հիշեցնենք, որ երթի ընթացքում եղան բերման ենթարկվածներ՝ 7 տղամարդ եւ  1 երիտասարդ աղջիկ: Ցուցարարների գնահատմամբ, վերջիններիս մի քանի ժամ անց ազատ կարձակեն:

Шествие "Анонимус" в Ереване было разрешено - однако без масок
Мирная акция, организованная в Ереване 5-го ноября, чуть было не сорвалась из-за того, что некоторые из ее участников пришли на акцию в масках. Маски стали причиной споров и раздора как среди митингующих, так и между митингующими и представителями полиции. На Площади Республики полиция остановила шествие и потребовала, чтобы митингующие сняли маски.
Как заявил корреспонденту "Ноян Тапан" заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян, митинг будет разрешен лишь при условии, что маски с лиц митингующих будут сняты.
После бурных дебатов среди митигующих маски с лиц были сняты. Митигнующим было разрешено продолжить шествие до площади Свободы.
Отметим, что сторонники шествия в масках это объясняли тем, что на днях прошел праздник Хеловин, а также тем, что сегодня, 5 ноября, в 500 городах мира проходит марш в масках, организованный всемирным движением "Анонимус". Данная всемирная акция была запланирована несколько месяцев назад. Однако, как заявил корреспонденту "Ноян Тапан" В.Осипян, полиция Еревана об этой акции заранее не была оповещена, тем не менее, акцию не запретили, поскольку руководство полиции удостоверилось, что акиция носит мирный характер и не пожелало стычки между силами полиции и участниками акции.
Однако, напомним, что в ходе акции было задержано 8 граждан, среди них одна девушка. По оценкам участников акции, задержанных через несколько часов отпустят.