Արտգործնախարարն ընդունել է Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչին
• 15-01-2015 17:23:59   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Հունվարի 15-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապպատուրային:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների առկա մակարդակը՝ կարեւորելով Հայաստան-ՆԱՏՕ 2014-2016թթ. Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացումը:
Զրուցակիցները կարևորեցին ՆԱՏՕ-Հայաստան քաղաքական երկխոսության շարունակումը, միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի արդյունավետ մասնակցությունը, ՀՀ զինված ուժերում բարեփոխումների իրականացումը, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման գործում փոխգործակցությունը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը շնորհակալություն հայտնեց՝ Աֆղանստանում անվտանգության եւ ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային հավաքական ջանքերին Հայաստանի շարունակական աջակցության համար:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ջանքերը:

Министр иностранных дел принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии
• 15-01-2015 17:23:59   | Армения  |  Политика
15-го января министр иностранных дел Республики Армения Эдвард Налбандян принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии Джеймса Аппатурая.
Приветствуя гостя, министр Налбандян дал высокую оценку нынешнему уровню отношений Армения-НАТО, отметив важность осуществления Программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО на 2014-2016гг.
Собеседники подчеркнули важность продолжения политического диалога между Арменией и НАТО, эффективного участия Армении в международных миротворческих операциях, осуществления реформ в вооруженных силах Республики Армения, взаимодействия в предотвращении чрезвычайных ситуаций.
Специальный представитель генерального секретаря НАТО поблагодарил за продолжительную поддержку Армении прилагаемым совместным международным усилиям по установлению безопасности внутринационального согласия в Афганистане.
По просьбе гостя министр Налбандян представил усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахской проблемы.