Արտգործնախարարն ընդունել է Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչին
• 15-01-2015 17:23:59   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Հունվարի 15-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապպատուրային:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերությունների առկա մակարդակը՝ կարեւորելով Հայաստան-ՆԱՏՕ 2014-2016թթ. Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացումը:
Զրուցակիցները կարևորեցին ՆԱՏՕ-Հայաստան քաղաքական երկխոսության շարունակումը, միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի արդյունավետ մասնակցությունը, ՀՀ զինված ուժերում բարեփոխումների իրականացումը, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման գործում փոխգործակցությունը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը շնորհակալություն հայտնեց՝ Աֆղանստանում անվտանգության եւ ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային հավաքական ջանքերին Հայաստանի շարունակական աջակցության համար:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ջանքերը:

• 15-01-2015 17:23:59   | Armenia  |  Politics
On January 15, Edward Nalbandian, Foreign Minister of the Armenia, received James Appathurai, NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia.
Welcoming the guest, Minister Nalbandian commended current level of Republic of Armenia-NATO relations, attaching importance to the implementation of Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan for 2014-2016.
The sides attached significance to the continuation of NATO-Armenia political dialogue, effective participation in international peacekeeping operations, the reform process in the RA Armed Forces, cooperation in the field of emergency prevention.
NATO Secretary General’s Special Representative expressed gratitude for Armenia’s continuous assistance to the international collective efforts towards the establishment of security and intra-national solidarity in Afghanistan.
Upon the request of the guest, Minister Nalbandian presented efforts of Armenia and the OCSE Minsk group Co-Chair states towards the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue.