Ադրբեջանի վարկանիշն իջեցվել է «աղբային» մակարդակի
Standard and Poor’s միջազգային վարկանշային գործակալությունն Ադրբեջանի վարկային վարկանիշն իջեցրել է «աղբային» մակարդակի
Վաշինգտոն - Այս շաբաթ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին և Գանձապետարանի քարտուղար Ջեք Լյուին հղված նամակում Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) կոչ է արել ԱՄՆ-ին հանդես գալ ընդդեմ Ադրբեջանի կոռումպացված ու ավտորիտար վարչակարգի համար առաջարկվող ցանկացած ֆինանսական օժանդակության տրամադրման, հատկապես՝ ԱՄՆ հարկատուների միջոցներով։ Համաձայն ԶԼՄ-ների վերջին հաղորդագրությունների, ԱՄՆ-ի կողմից սատարվող Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) և Համաշխարհային բանկը դիտարկում են Ադրբեջանին 4 մլրդ դոլարի ֆինանսական օժանդակության տրամադրումը, մինչդեռ միևնույն ժամանակ Standard and Poor’s միջազգային վարկանշային գործակալությունն իջեցրել է Ադրբեջանի վարկային վարկանիշը՝ նախազգուշացում ուղարկելով ներդրողներին, որ նրանք դիտարկվում են որպես սպեկուլյատիվ աղբ։
«Պարգևատրելու փոխարեն աշխարհում առավել կոռումպացված բռնապետական երկրներից մեկին, որի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստացել է Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի բնագավառում Տարվա մարդ երբևէ տրված առաջին մրցանակը (շնորhված Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման ծրագրի կողմից), Ադրբեջանին պետք է կոչ անել շատ անհրաժեշտ բարեփոխումներ իրականացնել ու օգտագործել իր նավթային ռեսուրսներն ի բարօրություն իր ժողովրդի, այլ ոչ թե քրիստոնյա հայերի հաշվին», - նշված էր Համագումարի կողմից հղված նամակում: Բացի այդ, նամակում ընդգծված էր, որ «Ադրբեջանի նախագահը շարունակում է վարել իր քաղաքականությունը՝ փորձել լուծել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վեճը՝ սպառնալով վերացնել Հայաստանը քարտեզի վրայից»:
Համագումարն արձագանքեց, 2015 թվականին տեսնելով 1994 թվականի զինադադարի պայմանագրի կնքումից ի վեր ադրբեջանցի դիպուկահարների և ծանր հրետանու կրակահերթերի զոհ դարձած հայերի առավելագույն թիվը, ինչպես նաև հայկական դպրոցների և այլ քաղաքացիական տարածքների թիրախավորումը հայ-ադրբեջանական սահմանի և Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի շփման գծի ողջ երկայնքով:
«Ֆինանսական օժանդակության տրամադրումը կոռումպացված, օտարերկրյա վարչակարգին, որը շարունակում է շրջափակման մեջ պահել և հարձակվել իր քրիստոնյա հարևանի վրա, դեմ է ամերիկյան արժեքներին»,- նշել են Համագումարի խորհրդի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը և Վան Գրիգորյանը: «Մենք կոչ ենք անում Միացյալ Նահանգներին օգտագործել իր զգալի ազդեցությունը, որպես Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի առաջատար անդամ՝ հանդես գալու ընդդեմ ցանկացած նմանատիպ ֆինանսական օժանդակության»,- նրանք շարունակել են:

ARMENIAN ASSEMBLY OF AMERICA OPPOSES BAILOUT FOR AZERBAIJAN
WASHINGTON, D.C. - In a letter sent this week to Secretary of State John Kerry and Treasury Secretary Jack Lew, the Armenian Assembly of America (Assembly) urged the U.S. to oppose any proposed bailout for Azerbaijan's corrupt and authoritarian regime, especially with U.S. taxpayer dollars. According to recent media reports, the U.S.-backed International Monetary Fund (IMF) and World Bank are contemplating a $4 billion bailout for Azerbaijan, while at the same time Standard and Poor's downgraded Azerbaijan's bond rating sending a warning to investors that they are considered speculative junk.
"Rather than reward one of the most corrupt dictatorships in the world, whose president, Ilham Aliyev, received the first ever Organized Crime and Corruption Person of the Year award, bestowed by the Organized Crime and Corruption Reporting Project, Azerbaijan should be urged to make much needed reforms and use its oil resources for the betterment of its people and not at the expense of Christian Armenians," the Assembly letter stated. Further, the letter highlighted that "Azerbaijan's president continues his policy of trying to resolve the dispute over Nagorno Karabakh by threatening to wipe Armenia off of the map."
The Assembly's response comes as 2015 saw the highest number of Armenian casualties of Azerbaijani snipers and heavy artillery fire since the 1994 cease-fire agreement, including the targeting of Armenian schools and other civilian areas along the Armenia-Azerbaijan border and Nagorno Karabakh-Azerbaijan Line of Contact.
"The notion of bailing out a corrupt, foreign regime that continues to blockade and attack its Christian neighbor is out of step with America's values," stated Assembly Board Co-Chairmen Anthony Barsamian and Van Krikorian. "We urge the United States to use its considerable influence as a leading member of the IMF and World Bank to oppose any such bailout," they continued.