2016թ. Առաջին Գարնանային Արշավը
Գարնան առաջին կիրակի օրը տեղի ունեցավ Վրաստանի Հայ Համայնքի Պատանեկան Միության առաջին գարնանային արշավը: Գրեթե 40 պատանին, ուսանողների և երիտասարդների ուղեկցությամբ ուղևորվեցին Թբիլիսիի հարակից անտառները: Արշավի ծրագրում կային զվարճալի և ճանաչողական շատ միջոցառումներ: Արշավի մասնակիցները ճամբարային վրանների տեղադրման և հավաքման գործնական վարժություններ անցկացրին, հմտացան տեղանքում առանց կողմնացույցի կողմնորոշվելու մեջ: Բացի այդ անցկացվեցին տարբեր սպորտային-ժամանցային խաղեր, երգեցին և պարեցին:
«Մեր բոլոր արշավների հիմնական նպատակն է ապահովել պատանիների և երիտասարդների շփումը բնության հետ: Հաճախ լինում է, որ երեխաները միմյանց և բնության հետ շփվելու փոխարեն տանն են նստում: Հիմնականում համակարգչի առջև… Դա մեր ժամանակների լրջագույն խնդիրներից մեկն է: Վրաստանի Հայ Համայնքն իրականցնում է միջոցառումների և ծրագրերի մի ամբողջ շարք, որոնք միտված են նրան, որպեսզի մեր երիտասարդները ճիշտ և լիարժեք զարգանան: Այդ իսկ պատճառով Վրաստանի Հայ Համայնքում ամեն շաբաթ տարբեր պարապմունքներ են անցկացվում` հայոց լեզվի, պատմության, երգի, պարի դասեր: Ինչպես նաև վերջերս ավելացել է նաև օրիգամիի դասավանդումը` երեխաներն իրենց ձեռքերով թղթից տարբեր բաներ են պատրաստում, զարգանում են:
Մեր գործունեության կարևորագույն մասն են կազմում արշավները և այլ զբաղմունքները Համայնքի շենքից դուրս: Արդեն գարուն է, եղանակները սկսում են կարգավորվել, իսկ դա նշանակում է, որ մեր արշավներն ավելի հաճախակի բնույթ կկրեն: Արշավը երեխաներին շատ բան է սովորենում, սովորեցնում է ուշադիր լինել միմյանց հանդեպ, սովորեցնում է լինել համբերատար, հանդուրժող և միաժամանակ հասնել դրված նպատակին: Այսօրվա արշավի նպատակն է` արշավների եղանակի բացումը, մասնակիցներին վրանների տեղադրում սովորեցնելը: Երեխաները հիանալի լուծեցին հանձնարարված առաջադրանքները: Համոզված եմ` հաջորդ արշավը ոչ պակաս հետաքրքիր և օգտակար կլինի», -«Միության» հետ զրույցում ասաց արշավի կազմակերպիչներից մեկը, Վրաստանի Հայ Համայնքի Երիտասարդական-Ուսանողական Միության անդամ Մարի Երանոսյանը:
«Սա իմ առաջին արշավն էր: Համադասարանցիների հետ մենք երբեմն գնում էինք էքսկուրսիաների: Ուրախ էր անցնում: Բայց արշավը լրիվ ուրիշ բան է: Սա շատ ավելի հետաքրքիր և օգտակար է: Այսօր Համայնքի մյուս երեխաների հետ մենք սովորեցինք տեղադրել վրաններ: Դա մեզ անպայման պետք կգա, երբ ամռանը մենք բոլորս միասին կգնանք Հայաստան և Ղարաբաղ: Վրաններից բացի մենք նաև շատ վազեցինք, խաղացինք, երգեցինք, պարեցինք: Մի խոսքով, ես շատ ուրախ եմ, որ վերջապես մասնակցեցի իսկական արշավի և անհամբերությամբ սպասում եմ հաջորդ արշավին», -ասում է 15-ամյա Նինո Ղուկասովան:
«Ես ցանկանում եմ դիմել մեր քաղաքի բոլոր հայ ծնողներին: Վրաստանի Հայ Համայնքի Պատանեկան, Ուսանողական և Երիտասարդական Միությունների գործունեությունը բաց է բոլոր ցանկացողների համար: Եթե դուք ուզում եք, որ ձեր երեխաներն իմանան Մայրենի լեզուն, իրենց պատմությունը, մշակույթը և ավանդույթները, անցկացնեն օգտակար հանգիստ և ձևավորվեն որպես Վրաստանի արժանավոր քաղաքացիներ՝ ազգությամբ հայեր, ապա բերե´ք նրանց Վրաստանի Հայ Համայնք: Բերե´ք ձեր երեխաներին և ինքներդ ևս միացե´ք Համայնքի գործունեությանը», -«Միության» հետ զրույցում ասաց Վրաստանի Հայ Համայնքի Երիտասարդական-Ուսանողական Միության ղեկավար Արթուր Միրզոյանը:

Первый весенний поход 2016 года
В первое воскресенье весны состоялся Первый Весенний Поход Школьного Союза Общины Армян Грузии. До сорока школьников, в сопровождении студентов и молодежи направились в прилегающие к Тбилиси леса. В программе похода было много развлекательных и познавательных мероприятий. Участники похода провели практические упражнения по сбору и разбору походной палатки, попрактиковались в ориентировании на местности, без компаса. Кроме этого были проведены различные спортивные-развлекательные игры, были песни и танцы.
«Основной целью всех наших походов является приобщение детей и молодежи к природе. Часто бывает, что дети, вместо того, что бы общаться друг с другом и с природой –сидят дома. В основном перед компьютером… Это одна из серьезнейших проблем нашего времени. Община Армян Грузии осуществляет целый ряд мероприятий и программ, которые нацелены на то, что бы наша молодежь правильно и полноценно бы развивалась. Для этого, в Общине Армян Грузии еженедельно проходят различные занятия –уроки армянского языка, истории, танцев, песни. Так же с недавнего времени добавились занятия по оригами –дети своими руками из бумаги делают различные фигуры, развиваются.
Важную часть в нашей деятельности занимают походы и другие активности вне здания Общины. Наступила весна, погоды начинают налаживаться, а это значит, что наши походы станут еще более частыми. Поход учит детей очень многому –учит быть внимательным друг к другу, учит быть выносливым, терпеливым и в то же время учит добиваться цели. Цель сегодняшнего похода –открытие сезона походов и обучение участников собирать и разбирать палатки. Ребята отлично справились с поставленными задачами. Уверена –следующий поход будет не менее интересным и полезным», -в беседе с «Миутюном» сказала одна из организаторов похода, член Молодежно-Студенческого Союза Общины Армян Грузии –Мари Ераносян.
«Это был мой первый поход. С одноклассниками мы иногда ездим на экскурсии. Бывает весело. Но, поход –это совсем другое. Это намного интереснее и намного полезнее. Сегодня, вместе с другими детьми из Общины, мы научились собирать палатки. Это нам обязательно пригодится, когда летом мы все вместе поедем в Армению и Карабах. Кроме палаток мы так же много бегали, играли, пели, танцевали. В общем –я очень рада, что наконец то побывала в настоящем походе и с нетерпением жду следующего похода», -говорит 15 летняя Нино Гукасова.
«Я хотел бы обратиться к всем армянским родителям нашего города! Деятельность Школьного, Студенческого и Молодежного Союзов Общины Армян Грузии –открыта для всех желающих. Если Вы хотите, что бы Ваши дети знали бы Родной язык, свою же историю, культуру и традиции, проводили бы полезный отдых и формировались бы как достойные граждане Грузии армянской национальности –тогда приводите их в Общину Армян Грузии. Приводите своих детей и сами так же подключайтесь к деятельности Общины», -в беседе с «Миутюном» сказал руководитель Молодежно-Студенческого Союза Общины Армян Грузии –Артур Мирзоян.