Սակրավորները սկսել են ականազերծել Մոսուլի արևելյան արվարձաններ տանող ճանապարհները
Իրաքի հատուկ նշանակության սակրավորական ուժերը Մոսուլի արևելյան արվարձան տանող ճանապարհներն ականազերծելու աշխատանքներ են իրականացնում, որտեղ ԻՊ ահաբեկիչներն ականներ էին թողել:
Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` Իրաքի հակաահաբեկչական ուժերի հրամանատարության գեներալ Աբդուլ Հանի ալ Ասադի խոսքերով` ազատագրված շրջանում հայտարարված է պարեկային ժամ, քանի դեռ  զորքերն ամրապնդվում են այդ տեղանքում:
«Մենք մտավախություն ունենք, որ ԴԱԻՇ զինյալները կարող են ականանետերից գնդակոծել մեր ուժերին կամ քաղաքը: Մենք անվտանգության նկատառումներով խնդրել ենք մարդկանց չլքել իրենց տները»,- ասել է նա:
Միաժամանակ փախստականների հարցերով նորվեգական խորհուրդը նախազգուշացրել է, որ ավելի քան 1,2 մլն մարդու կյանքը Մոսուլում գտնվում է սպառնալիքի տակ, քանի որ մոտ ժամանակներում սպասվում է մարտերի թեժացում:

Саперы начали разминировать дороги в восточном пригороде Мосула
Саперы сил специального назначения Ирака ведут разминирование дорог в восточном пригороде Мосула Гогджали, где боевики террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) могли оставить мины, сообщило агентство Associated Press.
По словам командующего контртеррористическими силами Ирака генерала Абдул-Гани аль-Асади, в освобожденном районе установлен комендантский час, пока войска укрепляются в этой местности. "Мы опасаемся, что боевики ДАИШ (арабское название ИГ - ИФ) могут обстрелять наши силы или город из минометов. Мы попросили людей не покидать дома из соображений безопасности", - приводит его слова AP.
Между тем Норвежский совет по вопросам беженцев предупредил, что жизни более 1,2 млн человек, заблокированных в Мосуле, находятся под угрозой, так как в ближайшее время ожидается усиление боев. По данным организации, с начала масштабной операции по освобождению Мосула около 18 тыс. иракцев покинули свои дома.