Հայաստանի ոստիկանության ծառայողների և ավտոմեքենաների թիվը
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ ոստիկանությունը փորձում է գաղտնի պահել երկրում ոստիկանների և ոստիկանության մեքենաների թվի մասին տեղեկությունները: Թեև ոստիկանության տարբեր պաշտոնյաներ հրապարակում են թվեր, որոնց հետ պարզ թվաբանական գործողություններ իրականացնելիս կարելի է ստանալ ոստիկանության և ոստիկանության զորքերի ընհանուր թիվը: Նույն կերպ, բաց աղբյուրներից շատ հեշտ է պարզել ոստիկանության ավտոմեքենաների քանակը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» որոշեց հրապարակել մի շարք ոչ գաղտնի տեղեկություններ՝ կապված ՀՀ ոստիկանության և ոստիկանության զորքերի անձնակազմի, ինչպես նաև ավտոմեքենաների թվի հետ:
Անձնակազմ
Ոստիկանության ծառայողների թիվը հաշվարկելու նպատակով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ոստիկանության պետին հարցում է հղել՝ խնդրելով հայտնել ծառայողների միջին աշխատավարձը: Համաձայն ՀՀ ԿԱ Ոստիկանության Ֆինանսաբյուջետային վարչության պետից ստացված թիվ 13/2206 գրության, 2016 թվականին ոստիկանության և ոստիկանության զորքերի ամսական միջին չհարկված («կեղտոտ») աշխատավարձը կազմում է 228.600 ՀՀ դրամ: Իսկ համաձայն թիվ 13/3807 գրության՝ բացի այդ ծառայողները տարեկան ստանում են միջինում 223.500 դրամ պարգևատրում: Այլ կերպ ասած, մեկ ոստիկանը տարեկան ստանում է մոտ 3 մլն դրամ չհարկված (կեղտոտ) եկամուտ:
Նույն 2016 թվականին ՀՀ ԿԱ Ոստիկանության պետական բյուջեից «աշխատողների աշխատավարձր և պարգևատրումներ» տողով ծախսվել է մոտ 30,9 միլիարդ ՀՀ դրամ: Այդ գումարից 10.6 միլիոն դրամը վճարվել է որպես հավելավճար քաղաքացիական հատուկ ծառայող հանդիսաող մոտ 1.100 ոստիկանների: Բաժանելով աշխատավարձային ֆոնդը ոստիկանի տարեկան միջին չհարկված աշխատավարձի ու պագևատրման վրա՝ կստանանք ոստիկանության ու ոստիկանության զորքերի ծառայողների ընդհանուր թիվը՝ մոտ 10.400 ծառայող:
Հավելենք, որ ՀՀ Ոստիկանության արտաբյուջետային հիմնադրամից ևս աշխատավարձեր վճարվել են: Այդպես, պահպանության անվտանգության գծով իրականացվող ծառայությունների համար ծառայողներին (հիմնականում՝ ՊՊԳՎ) աշխատավարձի տեսքով վճարել է 6,3 միլիարդ դրամ, ճանապարհային ոստիկանության՝ 1,9 միլիարդ, անձնագրային՝ 270 միլիոն: Այդ գումարով աշխատավարձ են ստանում մոտ 3100 ոստիկանության աշխատակիցներ, որոնց մոտ 2.300-ը պահնորդական գործունեությամբ են զբաղված (ոստիկանության պահնորդական ծառայություններից օգտվում են բազմաթիվ մասնավոր կազմակերպություններ՝ բանկեր, խանութներ և այլն): Արդ, այդ շուրջ 3100 աշխատակիցներին (կամ դրանց մեծ մասին) դժվար է դասական իմաստով ոստիկանության ծառայող որակել (սա գնահատման հարց է):
Այս թիվը փոքր ինչ տարբերվում է անցյալ տարի Ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանի՝ Հայաստանում մեկ ոստիկանին բաժին ընկնող բյուջետային հատկացումների չափի մասին հայտարարությունից: Գեներալ-մայոր Եղիազարյանը հայտարարել էր, որ 2015 թվականին մեկ ոստիկանին բաժին ընկնող բյուջետային հատկացումը 4,1 միլիոն դրամ է: 2015 թվականին Ոստիկանության ընդհանուր բյուջեն մոտ 36,3 միլիարդ դրամ էր: Ըստ այդմ, ստացվում է, որ այն ժամանակ Հայատանում կար 8.900 ոստիկան:
Կարելի է արձանագրել, որ Հայաստանում ոստիկանության ծառայողների թիվը տատանվում է մոտ 8.900-ից 10.400-ի միջակայքում: Ընդ որում, այդ ծառայողներից մոտ 1100-ը քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ են: Եվ ևս մոտ 3.100 աշխատակից ոստիկանությունը ունի արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
Ավտոմեքենաները
Ոստիկանության ավտոպարկը հաշվարկելու համար ուսումնասիրվել է այդ կառույցի գնած ԱՊՊԱ պայմանագրերի քանակը, քանի որ գործող օրենսդրությամբ միմիայն եզակի տեսակների տրանսպորտային միջոցներ են, որ կարող են ապահովագրված չլինել:
Իսկ բոլոր գնումները (այդ թվում՝ ԱՊՊԱ պայմանագրերի), համաձայն «Գնումների մասին» օրենքի՝ պետք է լինեն բաց և թափանցիկ։ Այս սկզբունքով ոստիկանության հաշվեկշռին գտնվող մեքենաների ԱՊՊԱ պայմանագրերը, որտեղ նշված են, մեքենաների քանակը, ԱՊՊԱ-ի տեսակը, հրապարակված է պետական գնումների armeps.am կայքում:
Այսպես, նախորդ 12 ամիսների ընթացքում ոստիկանությունը կնքել է 1118 ԱՊՊԱ և 41 «կասկո» պայմանագիր։ Դրանցից 13-ը եղել է մոտոցիկլետի ԱՊՊԱ։ Կնքված ԱՊՊԱ պայմանագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է  ավելի քան 46 միլիոն դրամ։
Ավելին, հարկ ենք համարում հավելել, որ միմիայն 2017 թվականին Ոստիկանությունը գնել է 126 միավոր տրանսպորտային միջոց։ Դրանցից 12-ը մոտոցիկլետներ, 38 ամենագնաց, 4 միկրոավտոբուս և 72 թեթև մարդատար ավտոմեքենա։ 2017 թվականի ընթացքում գնված մեքենաների գումարային արժեքը կազմել է մոտ 660 միլիոն դրամ և դրանց զգալի մասը Ճոպոնական «Toyota» մակնիշի Թուրքիայում արտադրված մեքենաներ են:
Եվս մեկ անգամ նշենք, որ ավտոմեքենաների մասին տվյալները 2017 թվականի են, իսկ անձնակազմի տվյալները՝ 2016: Բոլոր տեղեկությունները հավաքագրված են բացառապես բաց (ոչ գաղտնի) աղբյուրներից:

Число полицейских и полицейских автомобилей в Армении
Как известно, Полиция Республики Армения пытается держать в секрете информацию о количестве полицейских и полицейских автомобилей в стране. Хотя различные чиновники полиции публикуют цифры, при простой арифметикe которых можно получить общее количество сотрудников Полиции и войск Полиции. Аналогичным образом, из открытых источников легко выяснить количество полицейских машин.
НПО «Союз информированных граждан» решила опубликовать ряд неконфиденциальной информации, касающейся сотрудников Полиции и войск Полиции РА, а также количества автомобилей.
Личный состав
С целью подсчета количества сотрудников Полиции «Союз информированных граждан» направил запрос начальнику Полиции с просьбой сообщить среднюю зароботную плату сотрудников. Согласно ответу начальника Финансово-бюджетного управления Полиции при Правительстве РА N13/2206, среднемесячная («грязная») зарплата сотрудников Полиции и войск Полиции в 2016 году составляла 228 600 тыс. драмов. А согласно ответу N13/3807, помимо этого сотрудники ежегодно получают премию в среднем 223 500 тыс. драмов. Другими словами, один полицейский в год получает около 3 миллионов драмов (грязного) дохода.
В том же 2016 году из государственного бюджета по строке «зарплата сотрудников и премии» на Полицию было потрачено около 30,9 млрд. драмов. Из этих средств 10,6 млн. драмов были выплачены в качестве доплаты примерно 1100 полицейским, выступающим в качестве специальных гражданских служащих. Разделив фонд заработной платы на ежегодную среднюю заработную плату и премию полицейского, мы получим общее количество сотрудников Полиции и войск Полиции – около 10 400 сотрудников.
Добавим, что заработная плата также выплачивалась из внебюджетного фонда Полиции РА. Таким образом, 6,3 млрд. драмов выплачено сотрудникам служб безопасности (в основном ГУГО) в виде зарплат, 1,9 млрд драмов – Дорожной Полиции, 270 млн драмов - паспортной службе. Из этих средств получают зарплату около 3100 полицейских, из которых около 2300 - занимаются охранной деятельностью (услугами охранной Полиции пользуются многие частные организации - банки, магазины и т.д.). Таким образом, около 3100 сотрудников (или большинство из них) трудно квалифицировать как служащих полиции в классическом смысле (это вопрос оценки).
Эта цифра немного отличается от сделанного в прошлом году заявления заместителя начальника Полиции Вардана Егиазаряна о размере бюджетных ассигнований, приходящихся на долю одного полицейского в Армении. Генерал-майор Егиазарян заявил, что доля бюджетных ассигнований на одного полицейского в 2015 году составляла 4,1 млн. драмов. В 2015 году общий бюджет Полиции составлял около 36,3 млрд. драмов. Соответственно, получается, что в то время в Армении насчитывалось 8 900 полицейских.
Можно констатировать, что число полицейских в Армении колеблется от 8 900 до 10 400. При этом около 1100 из этих сотрудников являются специальными государственными служащими. И около 3100 сотрудников содержатся в Полиции за счет внебюджетных средств.
Автомобили
Для подсчета автомобильного парка Полиции было изучено количество договоров ОСАГО, приобретенных этой структурой, поскольку по действующему законадательству, только единичные транспортные средства могут быть не застрахованы.
А все покупки (в том числе договоры ОСАГО), в соответствии с законом «О закупках», должны быть открытыми и прозрачными. По этому принципу договоры ОСАГО транспортных средств, находящихся на балансе Полиции, где указано количество автомобилей, вид ОСАГО, опубликованы на веб-сайте armeps.am.
Таким образом, за последние 12 месяцев полиция заключила 1118  договоров ОСАГО и 41 договор «каско». Из них 13 были ОСАГО на мотоциклы. Общая стоимость заключенных договоров ОСАГО составила более 46 миллионов драмов.
Более того, считаем должным добавить, что только в 2017 году Полиция купила 126 единиц транспортных средств. Из них 12 – мотоциклы, 38 – вездеходы, 4 – микроавтобусы и 72 – легковые автомобили. Общая стоимость транспортных средств, приобретенных в 2017 году, составила около 660 млн. драмов, и большинство из них являются автомобилями японской марки Toyota, произведенными в Турции.
Следует еще раз отметить, что данные об автомобилях представлены за 2017 год, а данные о личном составе - за 2016 год. Все сведения собраны исключительно из открытых (неконфиденциальных) источников.