Հարութ Սասունյան.Թուրքիայի խորհրդարանի քուրդ պատգամավորի խիստ ելույթն ավարտվել է իր բանտարկությամբ
Թուրքիայի խորհրդարանի քուրդ պատգամավոր Ֆերհաթ Էնջուն Շիրնակի մարզից, վերջերս խիստ քննադատական ելույթ ունեցավ թուրքական խորհրդարանում թուրքերի և Թուրքիայի վերաբերյալ: Ես նոր եմ հայտնաբերել նրա համարձակ ելույթի տեսանյութը  Յութուբում:
Քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP) անդամ Էնջուն քաջ հայտնի է իր խիստ ընդդիմությամբ թուրքական կառավարության նկատմամբ ՝ քրդերի հանդեպ դրա մշտական բռնության և իրավունքների ոտնահարման համար: 2011 թ. թուրքական օդուժը ռմբակոծել էր քուրդ քաղաքացիների մի խմբի, սպանելով 34 հոգու, այդ թվում՝ Էնջուի ընտանիքի բազմաթիվ անդամների...
Իր ելույթի ընթացքում 33-ամյա Էնջուն բազմաթիվ սպառնալիքներ ստացավ թուրքական խորհրդարանի պատգամավորների կողմից: Այնուհետև նրան զրկեցին խորհրդարանական անձեռնմխելիությունից և բանտարկեցին: Հիմա նա բանտում է...
Ահա հատվածներ Էնջուի վեց րոպեանոց ազդեցիկ ելույթից Թուրքիայի խորհրդարանում, որը հաճախ ընդհատվում էր սպառնալիքներով. «Իմ ելույթը կարճ կլինի և ըստ էության: Ձեզանից ոմանք մեզ անվանում են մարդասպաններ: Բայց ո՞վ է սպանում քաղաքացիներին և ո՞վ է մարդասպան: Դո՛ւք...»:
Խորհդրարանի դահլիճից սպառնալիքներ հնչեցին Էնջուի հասցեին. «Փակեք դրա բերանը... Բռնեք այդ ահաբեկչին և գնդակահարեք նրան...»:
Խորհրդարանի խոսնակ. «Թո՛ղ խոսի: Ասե՛ք Ձեր ասելիքը և վերջացրեք»:
Էնջուն շարունակեց իր ելույթը. «Այստեղ միասին դուք ուժեղ եք... Սակայն, ճիշտն ասած, դուք միայն խոսող եք և ոչ ավելին: Ես որպես քուրդ, պատմությունը վկա, ապրում եմ իմ հողում, Քուրդիստանում, այն ժամանակ, երբ դուք խոտ էիք հավաքում և ուտում, խաղալով ձեր ձիերի հետ Մոնղոլիայում...»:
Բղավոցներ դահլիճից. «Սպանե՛ք դրան...»:
Էնջու. «Այս, այսպես կոչված ձեր երկիրը, ձեր երկիրը չէ, ոչ էլ AKP-ինը [նախագահ Էրդողանի իշխող կուսակցությունը]: Այս երկիրն ավելի հին է, քան դուք բոլորդ: Այն պատկանում է իրական մարդկանց...»:
Խորհրդարան խոսնակ. «Դուք կպատժվեք սրա համար: Դուք դրա մասին կարող եք խոսել քաբաբ ուտելու ժամանակ: Մեր առջև Դուք պաշտպանում եք ահաբեկիչներին»:
Էնջու. «Այստեղ եղել են հարգարժան հույներն ու հայերը...»:
Բղավոցներ դահլիճից. «Սպանե՛ք ահաբեկչին»:
Էնջու. «Մենք՝ քրդերս, դեռ այստեղ ենք: Ոչ տանկերը, ոչ ձեր զինվորականները չեն կարող մեզ տեղահանել...»:
Բղավոցներ դահլիճից. «Մենք ոչնչացրել ենք քո քաղաքը»:
Էնջու. «Դուք կարող եք ոչնչացնել այն, սակայն մենք տասնյակներով ավելին կկառուցենք: Դուք՝ թուրքերդ, ոչնչություն եք: Մենք ավելի ահավոր հրեշների ենք ոչնչացրել Սիլոփիում, քան դուք եք: Նետե՛ք ձեր ռումբերը: Սպանե՛ք մեր երեխաներին: Սպանե՛ք քաղաքացիներին, սակայն դուք չեք կարող սպանել մեզ որպես քրդերի Ռոբոսկիում, ամբողջ Քուրդիստանում կամ ինչպես դուք եք անվանում՝ «Թուրքիայում»: Մարդկությունը ավելի վատերին է տեսել, քան դուք եք: Մենք հաղթել ենք նրանց...»:
Խորհրդարանի խոսնակ. «Դուք բանտ կգնաք սրա համար: Հինգ տարին կլինի Ձեր նվազագույն պատիժը»:
Էնջու. «Ես թքած ունեմ: Ճշմարտությունն ավելի կարևոր է, քան կյանքը...»:
Բղավոցներ դահլիճից. «Սրան փամփուշտ է պետք: Ձերբակալեք նրան...»:
Խորհրդարանի խոսնակ. «Մենք լուր ենք ուղարկել անվտանգության աշխատակիցներին: Նա կձերբակալվի»:
Էնջու. «Քրդերը միշտ քուրդ են եղել, նախքան ձեր՝թուրքերի այստեղ գալը  և քուրդ կմնան ձեր հեռանալուց հետո ևս: Ձեր «Թուրքիան» հույների, հայերի և քրդերի գողացված երկիրն է: Իմ վկան պատմությունն է»:
Բղավոցներ դահլիճից. «Դու կպատժվես»:
Էնջու. «Ի՞նչ կարող եք անել: Ես այստեղ եմ հարյուրավորների դեմ: Ի՞նչ եք դուք ձեզանից ներկայացնում»:
Խորհրդարանի խոսնակ. «Դուք սրա համար կպատժվեք»։
Էնջու. «Սպանեք ինձ։ Ես դարձյալ կասեմ ճշմարտությունը»։
Խորհրդարանի խոսնակ. «Դա կասեք, երբ անվտանգության աշխատակիցներն այստեղ կլինեն։ Այս օրենսգրքով Ձեզ 10 տարով բանտ կուղարկեմ, նվազագույնը տասը տարով»։
Բղավոցներ դահլիճից. «Նրան պետք է հենց հիմա գնդակահարել»։
Էնջու. «Ես կավարտեմ»։
Բղավոցներ դահլիճից. «Դու սրա համար կյանքովդ կվճարես, տականք քուրդ»։
Էնջու. «Հաչացե՛ք ինչքան ուզում եք։ Ես ամուր կանգնած եմ այստեղ, եկեք և կանգնեք դեմառդեմ… »։
Բղավոցներ դահլիճից. «Բավակա՛ն է։ Ո՞րտեղ են անվտանգության աշխատակիցները»։
Էնջու. «Դուք ուժեղ եք խմբով, բայց երբ մենակ եք, դուք բոլորդ վախկոտներ եք։ Մեր քուրդ երիտասարդները դա ցույց են տվել ձեր զինվորականներին։ Ո՛չ թուրք զինվորը, ո՛չ թուրք ոստիկանը չեն կարող հսկել քրդական փողոցները։ Ձեր զինվորները փախչում են մեր երիտասարդներից։  Ինչպես հիմա, դուք միայն բերան ունեք և ուժեղ եք միասին։ Բայց երես առ երես դուք ոչնչություն եք…»։
Բղավոցներ դահլիճից. «Կտրե՛ք այդ քրդի ձայնը»։
Էնջու. «Ես՝ միայնակ քուրդս, կարող եմ բոլորիդ հաղթել…»։
Բղավոցներ դահլիճից. «Գնդակահարե՛ք»։
Էնջու. «Դուք կարծում եք, որ մեզ սպանելով կարող եք մեզ հաղթել. դա միայն ստիպում է մեզ ավելի ուժեղ լինել։ Դուք ինձ անվանում եք «ահաբեկիչ», ես, որ պայքարում եմ ձեր տիրապետությունից իմ ազատության համար։  Ես, որ ապրել եմ այս երկրում հազարավոր տարիներ, դուք եկել ու բռնազավթել եք այն։ Ես պայքարում եմ իմ ժողովրդի ազատության համար, մյուս բոլոր ազգերի ազատության նման…»։
Բղավոցներ դահլիճից. «Քեզ կգնդակահարեն»։
Էնջու. «Ես խիզախորեն դիմագրավում եմ մահն ու փամփուշտները, ինչպես միլիոնավոր այլ քրդեր։ Ոչ մի բռնազավթում հավերժ չէ։ Ազատությունը միշտ վերջում հաղթում է…»։
Բղավոցներ դահլիճից. «Դու ստորագրեցիր քո մահվան դատավճիռը թուրքական փամփուշտով։ Դու քայլող դիակ ես։ Թույլ մի՛ տվեք նրան ողջ հեռանալ այստեղից»։
Խորհրդարանի խոսնակ. «Վերադարձե՛ք ձեր տեղերը։ Նա միայնակ է։ Անհանգստանալու ոչինչ չկա։ Նա միայնակ է։ Մենք նրան կբռնենք։ Գրավե՛ք ձեր տեղերը»։
Անվախ և անձնազոհ Ֆերհաթ Էնջուն միացավ հազարավոր այլ անմեղ քրդերի և թուրքերի, որոնք վերջին տարիներին բանտարկվել են Թուրքիայի կառավարության կողմից՝ իրենց տեսակետներն արտահայտելու համար, իսկ ոմանք՝ ընդհանրապես առանց պատճառի…  Ամոթալի է, որ աշխարհի ղեկավարները լուռ են մնում Թուրքիայի կողմից մարդու իրավունքների նման զանգվածային և մշտական ոտնահարումների առջև…

• 27-11-2018 09:58:47   | USA  |  Articles and Analyses
Ferhat Encu, a Kurdish member of the Turkish Parliament from the Sirnak province of Turkey, delivered a while back extremely critical remarks about Turks and Turkey on the floor of the Parliament in Ankara. I just discovered the video of his bold speech on YouTube.
Encu, a member of the Kurdish HDP Party, is well known for his steadfast opposition to the Turkish government for its perpetual violence against Kurds and violation of Kurdish human rights. In 2011, the Turkish Air Force bombed a group of Kurdish civilians killing 34 of them, including several members of Encu’s family!
During his speech, Encu, 33 years old, received many threats from Turkish parliament members. Subsequently, he was stripped of his parliamentary immunity and jailed. He remains in jail!
Here are Encu’s six-minute-long powerful remarks in the Turkish Parliament which was constantly interrupted by threats: “I will make my statement short and to the point. Some of you call us killers. But, who kills civilians and who is a killer? You are!”
Threats shouted at Encu from the Parliament floor: “Shut him up! Take that terrorist and shoot him!”
Parliament Speaker: “Let him speak. Say what you have to say and finish it.”
Encu continued his remarks: “Together here, you are tough! But, the truth is you are just a mouth and nothing more. I, as a Kurd – history is my witness – that I, as a Kurd, live in my land, Kurdistan, at a time when you were gathering grassroots and feeding, playing around with your horses in Mongolia…”
Shouts from the floor: “Shoot him!”
Encu: “This so called your land is not your land, nor that of the AKP [Pres. Erdogan’s ruling party]. This land is older than all of you. It belongs to the real people…”
Parliament Speaker: “You will be punished for this. You can talk this over Kebab during lunch time. You support terrorists in front of us.”
Encu: “The honorable Greeks and Armenians were here…”
Shouts from the floor: “Shoot that terrorist.”
Encu: “We Kurds are still here. No tanks and none of your military can remove us…”
Shouts from the floor: “We destroyed your city.”
Encu: “You can destroy it, but we will build a dozen more. You Turks are nothing. We have defeated worse monsters than you in Silopi. Drop your bombs. Kill our children. Kill civilians, but you cannot kill us being a Kurd in Roboski, all over Kurdistan or what you call ‘Turkey.’ Humanity has seen worse than you. We defeated them…”
Parliament Speaker: “You will go to jail for this. Five years will be your minimum sentence.”
Encu: “I don’t give a damn. Truth is more important than life…”
Shouts from the floor: “He needs a bullet. Arrest him!”
Parliament Speaker: “We have sent for security. He will be arrested.”
Encu: “We Kurds will always be Kurds, before you Turks came here and after you Turks leave here. Your ‘Turkey’ is the stolen land of Greeks, Armenians and us Kurds. History is my witness.”
Shouts from the floor: “Your head will roll.”
Encu: “What can you do? Here I am against hundreds of you. What you got in you?
Parliament Speaker: “You will be punished for this.”
Encu: “Kill me. I will still tell the truth.”
Parliament Speaker: “Say that when the security gets here. By this law book, I will send you to 10 years in prison. Ten years is the minimum.”
Shouts from the floor: “He needs to be shot right here.”
Encu: “I will finish.”
Shouts from the floor: “You will pay with your life for this; you scum Kurd!”
Encu: “Bark all of you as you wish. I stand strong here, come and face…”
Shouts from the floor: “That is enough. Where is the security?”
Encu: “You all act tough in a group, but alone, you are cowards. Our Kurdish youth showed that to your military. No Turkish soldier or police can patrol a Kurdish street. Your soldiers ran from our youth. Like now, you just have mouths and act tough together. But, face to face you are nothing…”
Shouts from the floor: “Shut that Kurd up!”
Encu: “Alone, I, as a Kurd, can take on all of you…”
Shouts from the floor: “Firing squad!”
Encu: “You think by killing us you can defeat us; it only makes us stronger. You call me a ‘terrorist,’ I, who fight for my freedom from your occupation. I, who lived in this land for thousands of years, you come and occupy it. I fight for the freedom of my people, for freedom like all other nations…”
Shouts from the floor: “You will be shot!”
Encu: “I face death and bullets bravely for my freedom like millions of other Kurds. No occupation lasts forever. Freedom always triumphs at the end…”
Shouts from the floor: “You signed your own death warrant by a Turkish bullet. You are a dead man walking. Don’t let him leave alive from here.”
Parliament Speaker: “Go back to your seats. He is alone. There is nothing to worry about. He is alone. We are many. We will get him. Take your seats.”
The fearless and self-sacrificing Ferhat Encu has joined thousands of other innocent Kurds and Turks who have been arrested by the Turkish government in recent years for expressing their opinions and some for no reason at all! It is shameful that world leaders have remained silent in the face of such massive and persistent Turkish violations of human rights!