Ամփոփվել են ՄԱԶԾ-ՌՏՀ տարածաշրջանային ծրագրի արդյունքները
Դեկտեմբերի 9-ին Երևանում կայացած ավարտական աշխատաժողովի շրջանակում ամփոփվել են «Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում էներգիայի արդյունավետության խթանման կարգա¬վորող շրջանակ» ՄԱԶԾ-ՌՏՀ տարածաշրջանային ծրագրի արդյունքները։ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրա¬սենյակի կողմից իրականացվող, Ռուսաստանի Դաշնության և ՄԱԶԾ «Զարգացման տրաստային հիմնա¬դրամի» կողմից ֆինանսավորվող երկամյա ծրագիրն ուղղված էր Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում, մասնավորապես՝ Հայաստանում, Ղրղզստանում, Ղազախստանում և Բելառուսում, էներգա¬արդյու¬նավետության ազգային համակարգերի հզորացման միջոցով ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցնելուն:
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանն իր ողջույնի խոսքում կարևորեց էներգաարդյունավետության խթանմանն ուղղված աշխատանքները, որոնք իրականացվել են ծրագրի շրջանակում՝ ընդգծելով դրանց անհրա¬ժեշտու¬թյունը երկրի կայուն զարգացման համար: Նա ողջունեց «Էներգասպառող սարքերի էներգա¬արդյունավետության նկատմամբ պահանջներ» ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի մշակման գործընթացում ծրագրի փորձագետների մասնա-կցությունն ու աջակցությունը՝ հատկա¬պես կարևորե¬լով նորմա¬տիվա¬իրավական պահանջներին համա¬պատասխանելու համար անհրա¬ժեշտ ենթակառուցվածների, մասնավորապես լուսա¬տեխնիկական լաբորատորիաների ստեղծումը:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախա-րա¬րության կողմից ներկայացվեցին էներգաարդյունավետության խթանման հարցում պետական քաղաքականությունն ու հիմնական ծրագրերը, ինչպես նաև ՄԱԶԾ հետ համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները: ՄԱԶԾ փորձագետների կողմից ներկայացվեց ԵԱՏՄ երկրներում էներգաարդյունավետության բարձրացման նորմատիվաիրավական դաշտի և մոնիտորինգի համակարգի վերլուծությունը:
«Ինչպես արդեն նշեց պարոն փոխնախարարը, դժվար է գերագնահատել էներգա-արդյունա¬վետության միջոցառումների կարևորությունը Եվրասիական տնտեսական միության երկրների համար: Էներգաարդյունավետությունը ոչ միայն հնարավորություն է տալիս կրճատել ջերմոցային գազերի մթնոլորտ արտանետումները, այն նպաստում է նաև այսպես կոչված էներգետիկ աղքատության նվազեցմանը, ինչպես նաև փոքր և միջին բիզնեսի արդյունավետության աճին և ընդհանուր առմամբ՝ տնտեսության, արդյունավետության և մրցունակության բարելավմանը: Այս առումով էներգաարդյունավետությունը տարածաշրջանի երկրների զարգացման հիմնական պահուստ¬ներից մեկն է: Նախագիծը, որի մասին այսօր խոսում ենք, յուրահատուկ է: Այն տարածաշրջանային է: Սա մեր առաջին նախագիծն է, որն աշխատում է հենց Եվրասիական տնտեսական միության երկրների միջև փոխգործակցության ձևաչափով: Հայաստանը միության լիիրավ անդամ է, շատ առումներով երկրի տնտեսական զարգացման գործակիցները կապված են ԵԱՏՄ պարտավորությունների հետ՝ այն փոխգործակցության տրամաբանության հետ, որը գործում է միության կազմում: Սա հաշվի առնելով՝ մեզ համար շատ կարևոր էր տեսնել էներգա¬արդյունա¬վետության ոլորտում համագործակցության ներուժը մասնավորապես ԵԱՏՄ շրջանակում», իր ելույթում նշեց Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը:
ՄԱԶԾ հայաստանյան և ղրղզստանյան գրասենյակների ներկայացուցիչներն ամփոփեցին «Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում էներգիայի արդյունավետության խթանման կարգավորող շրջանակ» տարածաշրջանային ծրագրի արդյունքները՝ մանրամասնելով ծրագրի ընթացքում իրականացված աշխատանքներն ու ձեռքբերումները, այդ թվում՝ Երևանում և Բիշքեկում ստեղծված լուսաչափական լաբորատորիաների, անցկացված հանրային արշավների, մշակված նորմատիվաիրավական փաստաթղթերի արդյունքում ոլորտում նկատվող դրական զարգացումները:
«Այս նախագծում ամենակարևորը, ինչպես արդեն նշվեց, դրա տարածաշրջանային է լինելն է, նաև այն, որ ծրագիրն իրականացվել է ԵԱՏՄ շրջանակում: Սա հնարավորություն է տալիս փորձագետներին հավաքվել մեկ հարթակում, քննարկել առկա խնդիրներն և հետագա աշխատանքների համար միասնական կարգավորող շրջանակ մշակել: Շնորհակալ եմ ՄԱԶԾ-ի երևանյան գրասենյակին և Հայաստանի տեղական իշխանություններին աջակցության համար, որի շնորհիվ  այս նախագիծը հաջողություն ունեցավ:  Կցանկանայի, որ ծրագրի ընթացքում մշակված, հավաքագրված բոլոր նյութերը իսկապես պահպանվեն և օգտագործվեն ի նպաստ մեր եվրասիական ինտեգրացիոն միության և մասնավորապես ԵԱՏՄ անդամ երկրների զարգացմանը» ասաց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան խորհրդական Դմիտրի Ստեպանովը:
Աշխատաժողովի մասնակիցները քննարկեցին նաև ԵԱՏՄ երկրներում էներգախնայողության ներուժը, դրա խթանմանն ուղղված համագործակցության հեռանկարները, Հայաստանում էներգաարդյունավետ պետական գնումների ներդրումը ԵԱՏՄ Էներգաարդյունավետության տեխնիկական կանոնակարգի ընդունման համատեքստում, կանոնակարգի մարտահրավերներն ու հնարավորություններ, ինչպես նաև նորաբաց լուսատեխնիկական լաբորատորիաների ներուժը՝ պետության, մասնավոր հատվածի և սպառողների համար ստեղծած հնարավորությունների համատեքստում:

The results of the UNDP-RTF regional project have been summarized
Results of the UNDP-RTF regional project "Regulatory Framework to Promote Energy Efficiency in Countries of the Eurasian Economic Union" were summarized at a closing workshop held in Yerevan on December 9.  The two-year project, implemented by UNDP in Armenia, funded by the Russian Federation – UNDP Trust Fund for Development, was aimed at reducing greenhouse gas emissions through the introduction of national energy efficiency systems in the countries of Eurasian Economic Union (EAEU), particularly, in Armenia, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Belarus.
In his welcome speech, Deputy Minister of RA Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan highlighted the importance of works implemented within the project aimed at promoting the energy efficiency, emphasizing their necessity for the sustainable development of the country. He welcomed the participation and support of the project experts in the development of EAEU Technical Regulation “On requirements for energy efficiency of power consuming devices”. Particularly he attached high importance to the creation of the infrastructure, notably optometric laboratories, necessary to comply with all normative and legal requirements.
During the event representatives of RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure presented public policies and key programs to promote energy efficiency as well as prospective areas of cooperation with UNDP. An analysis of the regulatory framework and the monitoring system of energy efficiency EAEU countries was presented by UNDP experts.
“As the Deputy Minister has already mentioned, it is difficult to overestimate the importance of energy efficiency measures for the countries of the Eurasian Economic Union. Energy efficiency not only helps reduce greenhouse gas emissions, it also contributes to the decrease of the so-called energy poverty and the increases of the efficiency of small and medium businesses, thus improving the efficiency and competitiveness of the economy in general. In this regard, energy efficiency is one of the major reserves for the regional development. The project we are talking about today is unique in its own way. It is a regional initiative and our first project with an operational format that relies on the interaction between the EAEU countries. Armenia is a full-fledged member of the Union, in many ways the country's economic development parameters are linked to obligations defined in the EAEU and the logic of interaction within the Union. Given this, it was very important for us to see the potential for cooperation in the energy efficiency field, particularly, in the context of the EAEU”, said in his speech Dmitry Mariyasin, UNDP Resident Representative in Armenia.
Representatives of UNDP COs in Armenia and Kyrgyzstan summarized the results of the UNDP-RTF regional project “Regulatory Framework to Promote Energy Efficiency in Countries of the Eurasian Economic Union”. They presented activities and achievements of the project, including positive development of the field resulted by the creation of optometric laboratories in Yerevan and Bishkek, implementation of awareness raising campaigns, development of elaborated normative regulations and legislative acts.
"The most important feature of this project, as already mentioned, is that it is a regional initiative, implemented within the EAEU. This allows experts to come together on a common platform, discuss existing issues and develop a unified regulatory framework for future works. I am grateful to the UNDP CO in Armenia and the local authorities of Armenia for making this project a success. I would like all the materials developed and collected during the project to be truly preserved and used for the benefit of our Eurasian Integration Union and, in particular, the development of the EAEU countries”, said Dmitry Stepanov, Councilor to the Embassy of Russian in the Republic of Armenia.
Participants of the workshop also discussed the potential of energy saving in EAEU countries, prospects for cooperation for energy efficiency promotion, the introduction of energy efficient public procurement in Armenia in the context of adopting the EAEU Technical Regulation on energy efficiency, challenges and opportunities of this regulation, as well as the potential of the newly established optometric laboratories in the context of opportunities created for the state, private sector and consumers.