ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւին<br /> արդեն իր աջակցությունն է հայտնել 101 կոնգրեսական<br />
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւին
արդեն իր աջակցությունն է հայտնել 101 կոնգրեսական
• 23-04-2009 18:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւին արդեն իր աջակցությունն է հայտնել 101 կոնգրեսական: Այս մասին ապրիլի 23-ի ասուլիսում հայտնեց Ամերիկայի Հայկական համագումարի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արփի Վարդանյանը: Նա ակնկալում է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման կկատարի իր նախընտրական խոստումը եւ ապրիլի 24-ի ուղերձում կարտասանի «ցեղասպանություն» բառը: Ըստ Ա.Վարդանյանի, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն անհրաժեշտ է ոչ միայն Թուրքիայի, այլեւ ԱՄՆ-ի պատմության վերականգնման համար. «Ես ուզում եմ, որ ԱՄՆ-ն ճանաչի իր սեփական պատմությունը` ընդունելով, որ այդ տարիներին մեծ օգնություն է ցուցաբերել ցեղասպանություն վերապրածներին»: Ա.Վարդանյանը նշեց, որ իրենք կողմ են Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների հաստատմանը եւ սահմանի բացմանը: Նա Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարների համատեղ հայտարարությունը ողջունելի քայլ համարեց, միաժամանակ ձեռնպահ մնալով այդ հայտարարության մեջ արծարծված «Ճանապարհային քարտեզի» մասին որեւէ կարծիք հայտնելուց` մանրամասներին տեղյակ չլինելու պատճառով:

101 Congressmen have already expressed support to<br /> Resolution on Armenian Genocide in U.S. Congress<br />
101 Congressmen have already expressed support to
Resolution on Armenian Genocide in U.S. Congress
• 23-04-2009 18:00:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, APRIL 23, NOYAN TAPAN. 101 Congressmen have already expressed support to the Resolution on Armenian Genocide in U.S. Congress. Arpi Vardanian, the Director of the Armenian Assembly of America (AAA) Armenian Office, reported at the April 23 press conference. She expects U.S. President Barack Obama to keep his preelection promise and to pronounce the word "genocide" in his April 24 address. According to A. Vardanian, recognition of the Armenian Genocide is necessary for restoring the history of not only Turkey, but also the U.S. "I wish the U.S. to recognize its own history admitting that in those years it provided much assistance to people experiencing the Genocide." A. Vardanian said that they are for establishment of relations between Armenia and Turkey and opening the border. She welcomed the joint statement of RA and Turkish Foreign Ministers meanwhile refraining from expressing an opinion about the "road map" mentioned in that statement due to not being well-aware of the details.