Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը եւ ՀԲ-ի գործադիր տնօրենը<br /> քննարկել են հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցը<br />
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը եւ ՀԲ-ի գործադիր տնօրենը
քննարկել են հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցը
• 25-03-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրեն Ռուդոլֆ Ժան Տրեֆֆերսի հետ մարտի 24-ի հանդիպմանը Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը նրան տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված հակաճգնաժամային ծրագրին: Նախարարը նշել է, որ ծրագրով նախատեսվում է պետության կողմից վարկեր տրամադրել փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին, լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ կազմակերպել աղետի գոտում, մի շարք ծրագրեր իրականացնել ճանապարհաշինության ոլորտում եւ այլն: Բացի այդ, աշխատանքներ են տարվում ենթակառուցվածքային բարեփոխումների իրականացման, կայուն կառավարման համակարգերի հիմքերի ստեղծման եւ կարողությունների ձեւավորման ուղղությամբ: Ըստ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդագրության, զրույցի ընթացքում քննարկվել են տնտեսական համագործակցությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր: Ն.Երիցյանը եւ Ռ.Ժ.Տրեֆֆերսը անդրադարձել են նաեւ հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացմանն ու Հայաստանի տնտեսության վրա դրա ազդեցությանը: Ռ.Ժ.Տրեֆֆերսը հանդիսանում է 13 երկրների խմբի` այդ թվում նաեւ Հայաստանի, տարածաշրջանային ղեկավարը: Նրա այցի հիմնական նպատակն էր` ծանոթանալ Հայաստանի տնտեսության զարգացման ուղղություններին համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, ինչպես նաեւ քննարկել ՀՀ կառավարության կողմից մշակվող եւ իրականացվող հակաճգնաժամային ծրագրերը:

Armenian Minister of Economy and WB Executive Director<br /> discuss issue of opening Armenian-Turkish border <br />
Armenian Minister of Economy and WB Executive Director
discuss issue of opening Armenian-Turkish border
• 25-03-2009 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 25, NOYAN TAPAN. During the March 24 meeting with the Executive Director of the World Bank Rudolf Jan Treffers, RA Minister of Economy Nerses Yeritsian said that the anti-crisis program developed by Armenian government envisages provision of credits to small and medium enterprises by the state, organization of large-scale construction work in the earthquake zone, implementation of a number of projects in construction sector, etc. Besides, work is being done on infrastructure reforms, creation of the bases of stable management systems, and capacity building. According to a press release of the Information and PR Department of the RA Ministry of Economy, a number of issues related to economic cooperation were discussed at the meeting. N. Yeritsian and R.J. Treffers also spoke about the possible opening of Armenian-Turkish border and its impact on the Armenian economy. R. J. Treffers is the regional head of a group of 13 countries, including Armenia. The main purpose of his visit is to become acquainted with the directions of development of the Armenian economy under conditions of the global financial and economic crisis, and to discuss the anti-crisis programs developed and implemented by the Armenian government.