ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուսով են, որ ամենամոտ<br /> ապագայում կաղթահարվեն Հիմնարար սկզբունքների շուրջ<br /> տարաձայնությունները<br />
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուսով են, որ ամենամոտ
ապագայում կաղթահարվեն Հիմնարար սկզբունքների շուրջ
տարաձայնությունները
• 29-01-2009 19:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահները հույս են հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ամենամոտ ապագայում կկարողանան համաձայնության գալ Ղարաբաղյան կարգավորման հիմնարար սկզբունքների` դեռեւս չհամաձայնեցված կարեւորագույն դրույթների շուրջ: Ըստ ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված հայտարարության, համանախագահները հունվարի 28-ին Ցյուրիխում ծանոթացել են Մադրիդյան առաջարկների հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքներն ամբողջացնելու ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կարծիքներին: «Համանախագահները համաձայնեցին աշխատել արտգործնախարարների հետ` Հիմնարար սկզբունքների շրջանակներում կարեւորագույն հարցերի շուրջ կողմերի միջեւ մնացող տարաձայնությունների հետ կապված առաջարկներ մշակելու եւ երկու նախագահներին ներկայացնելու համար: Համանախագահները հուսով են, որ կողմերը կկարողանան ամենամոտ ապագայում հաղթահարել այդ տարաձայնությունները` ապահովելու համար խաղաղ համաձայնագիր, որը բոլոր կողմերի համար ավելի լավ է, քան ստատուս քվոն: Նրանց նպատակն է արդարացի եւ հավասարակշռված համաձայնագիրը, հիմնված Հելսինկյան վերջնական փաստաթղթում ամրագրված` տարածքային ամբողջականության, ինքնորոշման եւ ուժի չկիրառման սկզբունքների վրա»,- ասված է հայտարարությունում:

Сопредседатели Минской группы надеются, что в самом<br /> ближайшем будущем будут преодолены разногласия вокруг<br /> Основополагающих принципов<br />
Сопредседатели Минской группы надеются, что в самом
ближайшем будущем будут преодолены разногласия вокруг
Основополагающих принципов
• 29-01-2009 19:00:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 29 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выразили надежду, что в самом ближайшем будущем президенты Армении и Азербайджана смогут прийти к взаимному согласию вокруг Основополагающих принципов Карабахского урегулирования. Как сообщает официальный сайт ОБСЕ, 28 января в Цюрихе сопредседатели ознакомились с мнениями президентов Армении Сержа Саргсяна и Азербайджана Ильхама Алиева относительно путей обобществления основополагающтх принципов мирного урегулирования Карабахского конфликта на основе Мадридских предложений. "Сопредседатели согласились работать с главами МИД для разработки предложений, связанных с разногласиями сторон по важнейшим вопросам в рамках основополагающих принципов, и представления этих предложений обоим президентам. Сопредседатели надеются, что стороны смогут в самом близком будущем преодолеть эти разногласия с тем, чтобы обеспечить мирный договор, который для всех сторон лучше, чем статус-кво. Их цель - справедливый и уравновешенный договор, основанный на принципах территориальной целостности, самоопределения и неприменения силы, закрепленных в Хельсинкском документе", - говорится в заявлении.