ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուսով են, որ ամենամոտ<br /> ապագայում կաղթահարվեն Հիմնարար սկզբունքների շուրջ<br /> տարաձայնությունները<br />
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուսով են, որ ամենամոտ
ապագայում կաղթահարվեն Հիմնարար սկզբունքների շուրջ
տարաձայնությունները
• 29-01-2009 19:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահները հույս են հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ամենամոտ ապագայում կկարողանան համաձայնության գալ Ղարաբաղյան կարգավորման հիմնարար սկզբունքների` դեռեւս չհամաձայնեցված կարեւորագույն դրույթների շուրջ: Ըստ ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված հայտարարության, համանախագահները հունվարի 28-ին Ցյուրիխում ծանոթացել են Մադրիդյան առաջարկների հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքներն ամբողջացնելու ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կարծիքներին: «Համանախագահները համաձայնեցին աշխատել արտգործնախարարների հետ` Հիմնարար սկզբունքների շրջանակներում կարեւորագույն հարցերի շուրջ կողմերի միջեւ մնացող տարաձայնությունների հետ կապված առաջարկներ մշակելու եւ երկու նախագահներին ներկայացնելու համար: Համանախագահները հուսով են, որ կողմերը կկարողանան ամենամոտ ապագայում հաղթահարել այդ տարաձայնությունները` ապահովելու համար խաղաղ համաձայնագիր, որը բոլոր կողմերի համար ավելի լավ է, քան ստատուս քվոն: Նրանց նպատակն է արդարացի եւ հավասարակշռված համաձայնագիրը, հիմնված Հելսինկյան վերջնական փաստաթղթում ամրագրված` տարածքային ամբողջականության, ինքնորոշման եւ ուժի չկիրառման սկզբունքների վրա»,- ասված է հայտարարությունում:

OSCE Minsk Group Co-chairs hope that disagreements over<br /> Basic Principles will be overcome in near future<br />
OSCE Minsk Group Co-chairs hope that disagreements over
Basic Principles will be overcome in near future
• 29-01-2009 19:00:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, JANUARY 29, NOYAN TAPAN. The OSCE Minsk Group Co-chairs hope that in the near future the Armenian and Azeri Presidents will be able to come to an agreement on the most important provisions of the basic principles of Nagorno Karabakh settlement not coordinated yet. According to the report of the OSCE official website, on January 28 in Zurich the Co-chairs got acquainted with the opinions of Armenian President Serzh Sargsyan and Azeri President Ilham Aliyev on the ways of completing the Nagorno Karabakh peaceful settlement basic principles on the basis of Madrid proposals. "The Co-chairs agreed to work with the Foreign Ministers for working out proposals regarding disagreements remaining between the sides over the most important issues within the framework of the Basic Principles and to present them to the two Presidents. The Co-chais hope that the sides will be able to overcome the disagreements in the near future to ensure a peaceful agreement, which is better for all sides than the status quo. Their goal is a fair and balanced agreement based on the principles of territorial integrity, self-determination, and non-use of force stipulated by the final Helsinki document," the statement read.