ՀՐԱՆՏ ԲԱԳՐԱՏՅԱՆԻ ԿԱՆԽԱՏԵՍՄԱՄԲ, ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ<br /> ՃԳՆԱԺԱՄԻ ՀԵՏԵՎԱՆՔՈՎ ԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ<br /> ԱՆԿՄԱՆ ԲԱՐՁՐԱԿԵՏԸ ԿԼԻՆԻ ՁՄՌԱՆԸ<br />
ՀՐԱՆՏ ԲԱԳՐԱՏՅԱՆԻ ԿԱՆԽԱՏԵՍՄԱՄԲ, ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ
ՃԳՆԱԺԱՄԻ ՀԵՏԵՎԱՆՔՈՎ ԱՆԴՐԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
ԱՆԿՄԱՆ ԲԱՐՁՐԱԿԵՏԸ ԿԼԻՆԻ ՁՄՌԱՆԸ
• 14-10-2008 21:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Միջազգային ֆինանսական ճգնաժամը կանդրադառնա Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի տնտեսությունների վրա, եւ հնարավոր է, որ այդ պետությունների տնտեսական վիճակի ամենախոր վատթարացումը լինի ձմռանը: Այսպիսի կանխատեսում է արել ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը «Կովկասյան լրագրողների ցանցի» կազմակերպած օն-լայն մամլո ասուլիսում: Նա բացատրել է, որ Հայաստանի համար գոյություն ունեն բանկերի իրացվելիության, արտասահմանից տրանսֆերտների նվազման, բաժնետոմսերի թողարկման անհուսալիության, լեռնամետալուրգիական ճյուղի ճգնաժամի, բնակարանային շինարարության կտրուկ անկման ռիսկեր: Ադրբեջանի համար այդ համալիրին նա ավելացրել է նավթի գների նվազումը, իսկ Վրաստանի համար` էական կորուստները բեռնափոխադրումների նվազման պատճառով: Հ.Բագրատյանի գնահատմամբ, Հայաստանի տնտեսությունը այնքան էլ չտուժեց Վրաստանում վերջին ռազմական գործողությունների պատճառով, քանի որ «միացրեց խնայողության լրացուցիչ շարժիչներ եւ պահպանեց գոյությունը»: Այդ իրադարձությունները վատ անդրադարձան Հայաստանի էներգետիկ ապահովման վրա` Ռուսաստանի հետ հաղորդակցական կապի ժամանակավոր դադարեցման միջոցով: Սակայն, «մեծ հաշվով, եթե վերցնենք վերջին, ասենք, 20 տարին, Հայաստանին հաջողվում է վերապրել: Պատահական չէ, որ Հայաստանն ունի ՀՆԱ-ի միավորի արտադրության էներգատարողության ամենացածր ցուցանիշը, որով մենք կարող ենք համեմատվել արեւմտաեվրոպական երկրների հետ: Մի խոսքով, վատ է, բայց ոչ անելանելի»,- նշել է Հ.Բագրատյանը: Նախկին վարչապետը կարծիքով, Հայաստանը կարող է կարճաժամկետ ժամանակամիջոցով էլեկտրաէներգիա մատակարարել Վրաստանին եւ Թուրքիային, իսկ իր էներգետիկական անվտանգության խնդիրը Հայաստանը կլուծի հիդրոէլեկտրակայանների զարգացման եւ նոր ատոմակայանի կառուցման միջոցով: Մյուս կողմից, Հ.Բագրատյանը համեմատական առավելություն է համարում Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը, որը միակն է տարածաշրջանի 5 երկրներից, որ անմիջական իրական սահման ունի մնացած բոլոր չորսի հետ: «Այդ պատճառով քաղաքական հարցերի լուծմանը զուգընթաց մենք պարտավոր ենք կոմունիկացիոն ծառայություններ մատուցել մեր հարեւաններին»,- ասել է ՀՀ նախկին վարչապետը:

Г.БАГРАТЯН ПРОГНОЗИРУЕТ, ЧТО ПИК СПАДА ЭКОНОМИК ЗАКАВКАЗЬЯ<br /> ИЗ-ЗА МЕЖДУНАРОДНОГО ФИНКРИЗИСА ПРИДЕТСЯ НА ЗИМУ<br />
Г.БАГРАТЯН ПРОГНОЗИРУЕТ, ЧТО ПИК СПАДА ЭКОНОМИК ЗАКАВКАЗЬЯ
ИЗ-ЗА МЕЖДУНАРОДНОГО ФИНКРИЗИСА ПРИДЕТСЯ НА ЗИМУ
• 14-10-2008 21:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 14 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Mеждународный финансовый кризис отразится на экономиках Армении, Азербайджана и Грузии, и возможно, что самое глубокое ухудшение экономического положения этих государств ожидается зимой. Такой прогноз высказал бывший премьер-министр РА Грант Багратян на он-лайн пресс-конференции, организованной "Сетью Кавказских Журналистов". Он разъяснил, что для Армении существуют риски ликвидности банков, уменьшения трансфертов из за-рубежа, ненадежность выпуска акций, кризиса в горнометаллургическом секторе, резкого спада жилищного строительства. Для Азербайджана к этому комплексу он добавил снижение цен на нефть, а для Грузии- существенные потери из-за уменьшения грузопотоков. По оценке Г.Багратяна, экономика Армении не очень пострадала из-за последних военных действий в Грузии, так как "подключила дополнительные моторы экономии и выжила". Эти события плохо отразились на энергетическом обеспечении Армении посредством временного прекращения коммуникационной связи с Россией. Но, "по большому счету, если взять последние, скажем 20 лет, Армении удается выживать. Не случайно, что у Армении самый низкий показатель энергоемкости производства единицы ВВП. Более того, это - единственный показатель, по которому мы можем сравниваться с западноевропейскими странами. Словом, плохо, но не безысходно". Экс-премьер считает, что Армения может на краткосрочный период поставлять электроэнергию в Грузию и Турцию, а проблему своей энергетической безопасности Армения решит через развитие гидроэлектростанций и строительство новой атомной станции. С другой стороны, Г.Багратян считает сравнительным преимуществом географическое положение Армении, которая единственная из 5 стран региона имеет непосредственные реальные границы со всеми остальными четырьмя. "Поэтому по мере решения политических вопросов мы обязаны оказывать коммуникационные услуги нашим соседям", - отметил экс-премьер РА.