ԱԱԾ աշխատակիցն է որոշում՝ ինչն արտահոսի, ինչը՝ չէ․ Փաշինյանը՝ Քոչարյանի տեսանյութի մասին
Sputnik. Հունիսի 14-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում թույլ չեն տվել մեկնել երկրից։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հատուկ վերահսկվող տարածքում արված կադրերի արտահոսքի գործով ծառայողական քննություն նշանակված չէ։ Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ծառայողական քննություն չեմ նշանակել։ ԱԱԾ աշխատակիցը կարող է որոշել ցանկացած բան՝ արտահոսի, թե չարտահոսի, ի՞նչ պրոբլեմ կա էդտեղ։ Այսինքն՝ իր տիրապետած ինֆորմացիան է, կուզի՝ կարտահոսի, կուզի՝ չի արտահոսի։ Էն իրավասու անձինք, ովքեր ունեն իրավասություն էդ որոշումները կայացնելու, կարան կայացնեն, այ երբ որ էդ որոշումը կայացնեն մարդիկ, ովքեր դրա իրավասությունն ու հասանելիությունը չունեն, օրենքի խախտում է»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց՝ եթե ԱԱԾ-ն օպերատիվ անհրաժեշտություն տեսնում է, ապա կարող է որոշում կայացնել։ Փաշինայնը որևէ տարօրինակ բան չի տեսնում, որ Քոչարյանի տեսանյութը ոչ թե ԱԱԾ պաշտոնական էջերում է հրապարակվել, այլ արտահոսել է ու միանգամից հայտնվել սոցցանցերում, իշխանական ԶԼՄ-ներում։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 14-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում թույլ չեն տվել մեկնել երկրից։ Կարճ ժամանակ անց իշխանական ԶԼՄ-ներում տարածվեցին կադրեր, որոնք նկարահանված էին «Զվարթնոց» օդանավակայանում գտնվող ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հսկիչ-անցագրային կետի խցիկում տեղադրված տեսախցիկով։
Հունիսի 15-ին ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը նամակով դիմեց ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանին՝ պարզելու, թե ինչպես են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ հատուկ վերահսկվող տարածքում նկարահանված կադրերը հայտնվել իշխանական ԶԼՄ-ներում, արդյոք նշանակվել է ծառայողական քննություն, թե ոչ։

The NSS employee decides what will be leaked and what will not: Pashinyan on the video of Kocharyan.
18-06-2026 13:55 Armenia Press of Diaspora
Sputnik. On the evening of June 14, it became known that the second President of Armenia, Robert Kocharyan, was not allowed to leave the country at the "Zvartnots" airport.
A service investigation has not been initiated regarding the leak of footage of the second President of Armenia, Robert Kocharyan, in the specially controlled area of the "Zvartnots" airport. This was stated by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during a briefing with reporters after the government meeting today.
"I have not initiated a service investigation. An NSS employee can decide anything—whether to leak or not leak; what problem is there in that? That is, it is their information, they can leak it if they want, or not leak it. The competent persons who have the authority to make those decisions can make them; but when that decision is made by people who do not have the authority and access, it is a violation of the law," said Pashinyan.
He emphasized that if the NSS sees an operational necessity, it can make a decision. Pashinyan does not see anything strange in the fact that the video of Kocharyan was not published on the official NSS pages but leaked and immediately appeared on social networks and pro-government media.
Let us recall that on the evening of June 14, it became known that the second President of Armenia, Robert Kocharyan, was not allowed to leave the country at the "Zvartnots" airport. Shortly thereafter, footage was circulated in pro-government media, which was filmed by a camera installed in the checkpoint cabin of the NSS border troops at the "Zvartnots" airport.
On June 15, Gegham Manukyan, a member of the "Armenia" faction of the National Assembly, sent a letter to NSS Director Andranik Simonian to clarify how the footage of the second President of Armenia, Robert Kocharyan, filmed in the specially controlled area, ended up in pro-government media, and whether a service investigation has been initiated or not.