ԱԱԾ աշխատակիցն է որոշում՝ ինչն արտահոսի, ինչը՝ չէ․ Փաշինյանը՝ Քոչարյանի տեսանյութի մասին
Sputnik. Հունիսի 14-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում թույլ չեն տվել մեկնել երկրից։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հատուկ վերահսկվող տարածքում արված կադրերի արտահոսքի գործով ծառայողական քննություն նշանակված չէ։ Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ծառայողական քննություն չեմ նշանակել։ ԱԱԾ աշխատակիցը կարող է որոշել ցանկացած բան՝ արտահոսի, թե չարտահոսի, ի՞նչ պրոբլեմ կա էդտեղ։ Այսինքն՝ իր տիրապետած ինֆորմացիան է, կուզի՝ կարտահոսի, կուզի՝ չի արտահոսի։ Էն իրավասու անձինք, ովքեր ունեն իրավասություն էդ որոշումները կայացնելու, կարան կայացնեն, այ երբ որ էդ որոշումը կայացնեն մարդիկ, ովքեր դրա իրավասությունն ու հասանելիությունը չունեն, օրենքի խախտում է»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց՝ եթե ԱԱԾ-ն օպերատիվ անհրաժեշտություն տեսնում է, ապա կարող է որոշում կայացնել։ Փաշինայնը որևէ տարօրինակ բան չի տեսնում, որ Քոչարյանի տեսանյութը ոչ թե ԱԱԾ պաշտոնական էջերում է հրապարակվել, այլ արտահոսել է ու միանգամից հայտնվել սոցցանցերում, իշխանական ԶԼՄ-ներում։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 14-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում թույլ չեն տվել մեկնել երկրից։ Կարճ ժամանակ անց իշխանական ԶԼՄ-ներում տարածվեցին կադրեր, որոնք նկարահանված էին «Զվարթնոց» օդանավակայանում գտնվող ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հսկիչ-անցագրային կետի խցիկում տեղադրված տեսախցիկով։
Հունիսի 15-ին ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը նամակով դիմեց ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանին՝ պարզելու, թե ինչպես են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ հատուկ վերահսկվող տարածքում նկարահանված կադրերը հայտնվել իշխանական ԶԼՄ-ներում, արդյոք նշանակվել է ծառայողական քննություն, թե ոչ։

Сотрудник СНБ решает, что будет опубликовано, а что нет, - Пашинян о видео Кочаряна
Sputnik. 14 июня вечером стало известно, что второму президенту Армении Роберту Кочаряну не разрешили выезд из страны в аэропорту «Звартноц».
По делу о утечке кадров, снятых в специально контролируемой зоне аэропорта «Звартноц» вторым президентом Армении Робертом Кочарянем, служебное расследование не назначено. Об этом сегодня на пресс-конференции после заседания правительства заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Я не назначал служебное расследование. Сотрудник СНБ может решить что угодно — утечка или не утечка, в чем проблема. То есть это его информация, хочет — утечет, хочет — не утечет. Те уполномоченные лица, которые имеют право принимать такие решения, могут их принимать, но когда это решение принимают люди, которые не имеют на это полномочий и доступа, это нарушение закона», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что если СНБ видит оперативную необходимость, то может принять решение. Пашинян не видит ничего странного в том, что видео Кочаряна было опубликовано не на официальных страницах СНБ, а утекло и сразу появилось в социальных сетях и в про-правительственных СМИ.
Напомним, что 14 июня вечером стало известно, что второму президенту Армении Роберту Кочаряну не разрешили выезд из страны в аэропорту «Звартноц». Вскоре после этого в про-правительственных СМИ появились кадры, снятые камерой, установленной в контрольном пункте пограничных войск СНБ Армении, расположенном в аэропорту «Звартноц».
15 июня депутат парламентской фракции «Армения» Гегам Манукян направил письмо директору СНБ Андранику Симоняну с просьбой выяснить, как кадры, снятые в специально контролируемой зоне второго президента Армении Роберта Кочаряна, попали в про-правительственные СМИ, назначено ли служебное расследование или нет.