Ուղեվարձը չվճարած քաղաքացին վիճաբանել, հայհոյել է, հարվածել, վնասել է նույնականացման սարքը
Հունիսի 17-ին՝ առավոտյան ժամը 7։25-ին, ՆԳՆ օպերատիվ կառավարման կենտրոն է զանգահարել Երևանի քաղաքապետարանի հասարակական կարգի պահպանության ապահովման մասնագետ մի կին։ Նա հայտնել է, որ Քանաքեռի 1-ին փողոցի կանգառում երթուղային ավտոբուսի ուղեվարձը չվճարելու հետ կապված վարչարարություն իրականացնելիս ուղևորներից մեկը վիճաբանել է իր հետ, հնչեցրել սպառնալիքներ և սեռական բնույթի հայհոյանքներ, նաև հարվածել նույնականացման սարքին, որն ընկել ու վնասվել է։
Ինչպես հայտնել է ՆԳՆ ոստիկանությունը, Համայնքային ոստիկանության Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնի ծառայողների ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում պարզվել է վիճաբանած անձի ինքնությունը։ Նա հայտնաբերվել և կազմված փաստաթղթերի հետ ներկայացվել է քննչական բաժին։

A citizen who did not pay the fare argued, insulted, hit, and damaged the identification device.
On June 17, at 7:25 AM, a woman specialist from the Yerevan Municipality's public order protection department called the operational management center of the Ministry of Internal Affairs. She reported that while conducting administrative procedures related to a passenger not paying the fare at the bus stop on Kanaker 1st Street, one of the passengers had argued with her, made threats, and used sexual insults, and also hit the identification device, which fell and was damaged.
As reported by the police of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the measures taken by the officers of the Community Police Department of Kanaker-Zeytun, the identity of the person involved in the argument was established. He was located and presented to the investigative department along with the prepared documents.
A criminal case has been initiated on the grounds of hooliganism. The circumstances are being clarified.