Կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանը
1lurer. Կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արտաշես Ալեքսանյանը։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը։
Արտաշես Ալեքսանյանի կենսագրությունը
Արտաշես Ալեքսանյանը ծնվել է 1961 թվականին Երևանում։
1978 թվականին ավարտել է Լենինականի ֆիզիկամաթեմատիկական թեքումով թիվ 33 միջնակարգ դպրոցը։
1982-1984 թվականներին սովորել է Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի ստուդիայում՝ Խորեն Աբրահամյանի ղեկավարությամբ։
1984-1988 թվականներին՝ Մոսկվայի համամիութենական պետական կինոինստիտուտում` Արմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարությամբ։
1986 թվականին նկարահանվել է Սվերդլովսկի կինոստուդիայում և «Ղազախֆիլմ»-ում։
1988-1990 թվականներին եղել է Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի դերասան։
1990 թվականին նկարահանվել է «Երեք թագավորների պատերազմը» և «Ինկած բերդի իշխանուհին» ֆիլմերում (վերջինիս համար արժանացել է «Տարվա լավագույն դերասան» մրցանակին)։
1992-1994 թվականներին եղել է Երևանի Մհեր Մկրտչյանի անվան արտիստական թատրոնի դերասան։
1994-1996 թվականներին նկարահանվել է «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի ֆիլմերում։
1994-1996 թվականներին աշխատել է հայկական մի քանի հեռուստաընկերություններում և Գաբրիել Սունդուկյանի անվան թատրոնում։
1998-2001 թվականներին եղել է Չեխիայի Մայր թատրոնի ռեժիսոր, որտեղ բեմադրել է 5 ներկայացում՝ Ուիլյամ Շեքսպիրի «Մակբեթ», Լոպե դե Վեգայի «Շունը դեզի վրա», Նիկոլայ Գոգոլի «Ռևիզոր», Թ. Բրանդոյի «Չառլիի մորաքույրը», Ռ.Կալինովսկու «Գազանը լուսնի վրա»։ 2002-2003 թվականներին կրկին համագործակցել է «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի հետ։
Բեմադրել է Հայաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունման 1700-ամյակին և Հայոց Մեծ եղեռնին նվիրված ներկայացումները։
Նկարահանվել է բազմաթիվ ֆիլմերում, այդ թվում՝ «Մի վախեցիր», «Poker.am», «Գարեգին Նժդեհ»,«Ռուսական տապան»,«Հատուկ նշանակության ջոկատ», «Մեդալի հակառակ կողմը»...

Умер заслуженный артист РА Арташес Александян.
1lurer. Умер заслуженный артист РА Арташес Александряна. Об этом сообщает Союз театральных деятелей Армении.
Биография Арташеса Александряна
Арташес Александряна родился в 1961 году в Ереване.
В 1978 году окончил среднюю школу № 33 с физико-математическим уклоном в Ленинкане.
С 1982 по 1984 год учился в студии Ереванского государственного академического театра имени Габриэля Сундукяна под руководством Хорена Абраамяна.
С 1984 по 1988 год — в Московском государственном институте киноискусства под руководством Армена Джигарханяна.
В 1986 году снимался в Свердловской киностудии и на «Казахфильме».
С 1988 по 1990 год был актером Ереванского государственного академического театра имени Габриэля Сундукяна.
В 1990 году снялся в фильмах «Война трех королей» и «Принцесса затерянной крепости» (за последний получил премию «Лучший актер года»).
С 1992 по 1994 год был актером театра имени Мхера Mkrtchyana в Ереване.
С 1994 по 1996 год снимался в фильмах киностудии «Ленфильм».
С 1994 по 1996 год работал на нескольких армянских телеканалах и в театре имени Габриэля Сундукяна.
С 1998 по 2001 год был режиссером Чешского Материнского театра, где поставил 5 спектаклей: «Макбет» Уильяма Шекспира, «Собака на сене» Лопе де Вега, «Ревизор» Николая Гоголя, «Тетя Чарли» Т. Брандо, «Газана на луне» Р. Калиновского. В 2002-2003 годах снова сотрудничал с киностудией «Ленфильм».
Поставил спектакли, посвященные 1700-летию принятия христианства в Армении и Геноциду армян.
Снимался во множестве фильмов, включая «Не бойся», «Poker.am», «Гарегин Нжде», «Русская могила», «Отряд специального назначения», «Обратная сторона медали»...