Իրանը կարող է վնաu հասցնել Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ տնտեսական շահերին՝ պատժամիջnցների ճնշման nւժեղացման դեպքում. Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար
28-08-2026 13:22 Հայաստան Միջազգային
tert.am. Իրանը կարող է վնաս հասցնել Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ տնտեսական շահերին՝ պատժամիջոցների ճնշման ուժեղացման դեպքում։ Նման նախազգուշացմամբ հանդես է եկել Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզային, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի վրա տնտեսական ճնշման ուժեղացման դեպքում մենք կպատասխանենք հակամիջոցներով, որոնք կշոշափեն ամերիկյան շահերը տարածաշրջանում»,- նշել է նա լիբանանյան Al Manar հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ չհստակեցնելով ընդ որում, թե հենց որ հակամիջոցների մասին է խոսքը։
Ռեզային հավելել է, որ, իր կարծիքով, ԱՄՆ-ի անցումը Թեհրանի վրա տնտեսական ճնշմանը վկայում է այն մասին, որ հակամարտության լուծման ռազմական մոտեցումը սահմանափակ արդյունք է տալիս։
Ավելի վաղ Axios պորտալը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ը տեսանելի ապագայում չի ծրագրում նոր հարվածներ հասցնել Իրանին և կկենտրոնանա Թեհրանի վրա ճնշման այլ միջոցների վրա, այդ թվում՝ պատժամիջոցների միջոցով։

Иран может нанести ущерб экономическим интересам США на Ближнем Востоке в случае усиления давления санкций. Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана
28-08-2026 13:18 Армения Международные новости
tert.am. Иран может нанести ущерб экономическим интересам США на Ближнем Востоке в случае усиления давления санкций. С таким предупреждением выступил секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Мохсен Резаи, сообщает ТАСС.
«В случае усиления экономического давления со стороны США на Иран мы ответим контрмерами, которые затронут американские интересы в регионе»,- отметил он в интервью ливанскому телеканалу Al Manar, не уточнив, о каких именно контрмерах идет речь.
Резаи добавил, что, по его мнению, переход США к экономическому давлению на Тегеран свидетельствует о том, что военный подход к разрешению конфликта дает ограниченные результаты.
Ранее портал Axios сообщил, что США в обозримом будущем не планируют наносить новые удары по Ирану и сосредоточатся на других мерах давления на Тегеран, включая санкции.