ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը հայտարարել է, որ ծովային շրջափակումը կփլուզի Իրանի տնտեսությունը
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից իրանական նավահանգիստների ռազմածովային շրջափակումը կշարունակի թուլացնել Իրանի տնտեսությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա նշել է X հարթակում գրառման մեջ։«Շրջափակումը և «Տնտեսական վտարանդի» գործողությունը կջախջախեն Իրանի փլուզվող տնտեսությունը։ ԱՄՆ-ի ուղեկցությամբ վերջին 14 օրվա ընթացքում դուրս է բերել 130 միլիոն բարել նավթ։ Իրանի կողմից՝ 0», - նշել է նա։Իր հերթին, IRNA լրատվական գործակալության հետ հարցազրույցում Իրանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Ալի Նիկզադին նշել է, որ 15 հարևան ունեցող, բաց ջրերին հասանելիություն ունեցող, Պարսից ծոցում և Օմանի ծովում ռազմավարական դիրք ունեցող և Արևելյան ու Արևմտյան Ասիայի հետ ամուր կապեր ունեցող երկիրը չի կարող հեշտությամբ մեկուսացվել։
Նրա խոսքով՝ ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ անհրաժեշտ ապրանքների և էներգակիրների հոսքը շարունակվել է, և երկիրը խուսափել է կենսական ոլորտներում վակուումից կամ անկայունությունից՝ չնայած անվտանգության սպառնալիքներին և կրկնակի տնտեսական ճնշումներին։ ԱՄՆ-ն օգոստոսի 24-ին Իրանի դեմ մեկնարկել է «Տնտեսական վտարանդի» գործողությունը։ Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի՝ տնտեսական ճնշման արշավի ընթացքում Վաշինգտոնը կարգելափակի Իրանի ֆինանսավորման բոլոր աղբյուրները։ ԱՄՆ-ում նաև նախազգուշացրել են, որ կարող են երկրորդային պատժամիջոցներ սահմանել բոլոր երկրների նկատմամբ, որոնք կօգնեն Իրանին։

Министр финансов США Скотт Бенсент заявил, что морская блокада иранских портов со стороны США продолжит ослаблять экономику Ирана.
«Арменпресс» сообщает, что об этом он упомянул в записи на платформе X. «Блокада и операция «Экономический изгнанник» сокрушат разрушающуюся экономику Ирана. За последние 14 дней с сопровождением США было вывезено 130 миллионов баррелей нефти. Со стороны Ирана — 0», - отметил он. В свою очередь, в интервью агентству IRNA заместитель спикера парламента Ирана Али Нигзад отметил, что страна с 15 соседями, доступом к открытым водам, стратегическим положением в Персидском заливе и Оманском море, а также крепкими связями с Восточной и Западной Азией не может быть легко изолирована.
По его словам, благодаря предпринятым мерам поток необходимых товаров и энергетических ресурсов продолжился, и страна избежала вакуума или нестабильности в жизненно важных секторах, несмотря на угрозы безопасности и двойное экономическое давление. США 24 августа начали операцию «Экономический изгнанник» против Ирана. По словам министра финансов США Скотта Бенсента, в ходе кампании экономического давления Вашингтон намерен заблокировать все источники финансирования Ирана. В США также предупредили, что могут ввести вторичные санкции против всех стран, которые будут помогать Ирану.