44-օրյա պատերազմում հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողի մորը տուգանել են․ ինչո՞ւ արտոնությունը չի գործել
27-08-2026 19:43 Հայաստան Մեկնաբանություն
Երևանի քաղաքապետի խոսնակ Արտյոմ Կարապետյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«44-օրյա պատերազմի մասնակից, պատերազմի հետևանքով առաջին կարգի հաշմանդամություն ստացած Էրիկ Գասպարյանի մայրիկին հասարակական տրանսպորտից օգտվելիս՝ տուգանելու դեպքը վերջին օրերին քննարկվում է սոցիալական ցանցերում։ Այս առիթով կարևոր ենք համարում ներկայացնել դեպքի փաստական և իրավական հանգամանքները։
Երևանի ավագանու սահմանած կարգով, հաշմանդամություն ունեցող անձանց հասարակական տրանսպորտից անվճար օգտվելու արտոնությունը սոցիալական աջակցության միջոց է և տրամադրվում է կոնկրետ շահառուին՝ նրա տվյալների հիման վրա։ Գործող կարգավորմամբ, այդ արտոնությունը չի տարածվում շահառուին ուղեկցողի կամ ընտանիքի անդամի վրա։ Այս դեպքում տուգանքը կիրառվել է այն պատճառով, որ արտոնյալ երթևեկության իրավունքն օգտագործել է ոչ թե շահառուն, այլ նրան ուղեկցողը, ինչը վարչական իրավախախտում է և այդ հիմքով է կազմվել տուգանքի արձանագրությունը:
Տուգանքը մարված է:
Որպեսզի հետագայում նման իրավիճակներ չառաջանան, քննարկվում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց օգնականների կամ ուղեկցողների համար հասարակական տրանսպորտից արտոնյալ կամ անվճար օգտվելու հնարավորություն նախատեսող նախագիծը՝ որոշ դեպքերում նաև՝ նրանց ուղեկցող ընտանիքի անդամների համարէ»:

A soldier's mother, who acquired a disability during the 44-day war, has been fined: why did the exemption not apply?
27-08-2026 19:43 Armenia A comment
Yerevan Mayor's spokesperson Artyom Karapetyan wrote on his Facebook page.
«The case of Eric Gasparyan's mother, who is a participant in the 44-day war and has received first-degree disability due to the war, being fined while using public transport has been discussed in social networks in recent days. On this occasion, we consider it important to present the factual and legal circumstances of the case.
According to the regulations set by the Yerevan City Council, the privilege of free use of public transport for persons with disabilities is a social support measure and is granted to a specific beneficiary based on their data. Under the current regulations, this privilege does not extend to the companion or family member of the beneficiary. In this case, the fine was imposed because the right to privileged travel was used not by the beneficiary but by the accompanying person, which constitutes an administrative violation, and the fine report was drawn up on that basis.
The fine has been canceled:
In order to prevent similar situations in the future, a project is being discussed that would provide the opportunity for assistants or companions of persons with disabilities to use public transport with privileges or for free, and in certain cases, also for their accompanying family members»: