Ամփոփվել են ՆԳՆ ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզի ստորաբաժանումների կիսամյակային արդյունքները․ մեկնարկել են ՆԳ նախարարի մարզային այցերը
15-07-2026 14:29 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 13-ին ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ՝ ամփոփելու ՆԳՆ ոստիկանության 2026 թվականի առաջին կիսամյակի աշխատանքը։
Ներկա էին Ոստիկանության պետ-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը, ՆԳ նախարարության ու Ոստիկանության ղեկավար կազմերի ներկայացուցիչներ։
Քրեական ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության պետը ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքը՝ անդրադառնալով մարզում արձանագրված հանցավորության հիմնական միտումներին, առանձին հանցատեսակների աճին ու նվազմանը։ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Քրեական ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության կողմից գրանցվել է 130 հանցագործության դեպք։
Աճել են տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունները, նվազել՝ մարդու դեմ ուղղված և առանձնապես ծանր հանցագործությունները։ Սպանության, սպանության փորձի, դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերի բացահայտման արդյունավետությունը կազմել է 100 տոկոս։ Մեղադրյալ ներգրավված լինելու հիմքով բացահայտման ցուցանիշն աճել է։

The semi-annual results of the subdivisions of the Police of the Ministry of Internal Affairs in the Gegharkunik region have been summarized: the regional visits of the Minister of Internal Affairs have begun.
15-07-2026 14:29 Armenia Press release
On July 13, Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan visited Gegharkunik Province to summarize the work of the Ministry of Internal Affairs' police for the first half of 2026.
Present were Deputy Minister of Internal Affairs and Chief of Police Kamo Tsutsulyan, as well as representatives from the leadership of the Ministry of Internal Affairs and the Police.
The head of the Criminal Police of the Gegharkunik regional department presented the work done during the reporting period, addressing the main trends in crime recorded in the province, as well as the increase and decrease of specific types of crimes. In the first half of 2026, the Criminal Police of the Gegharkunik regional department registered 130 criminal cases.
Crimes directed against economic activities have increased, while crimes against individuals and particularly serious crimes have decreased. The effectiveness of solving cases of murder, attempted murder, and intentional infliction of serious harm to health has reached 100 percent. The rate of solving cases based on the involvement of suspects has increased.
Reports were also presented by the heads of the Community Police departments in Gegharkunik Province.