Շիրակի մարզպետը մարզում գործող պոլիկլինիկաների տնօրենների հետ աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել
15-07-2026 16:07 Հայաստան Մեկնաբանություն
ՀՀ Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն եմ անցկացրել Շիրակի մարզում գործող պոլիկլինիկաների տնօրենների մասնակցությամբ։
Քննարկել ենք բուժհաստատությունների 2026 թվականի առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները, ֆինանսական ցուցանիշները, լիցենզավորման գործընթացը, կապիտալ ծրագրերը, առկա խնդիրներն ու զարգացման առաջնահերթությունները։
Առողջապահության ոլորտը մշտապես լինելու է իմ ուշադրության կենտրոնում, քանի որ գործ ունենք մարդկային կյանքերի հետ։ Հանձնարարել եմ վերանայել բուժհաստատությունների ֆինանսական հնարավորությունները և, հնարավորության դեպքում, բարձրացնել նաև այն աշխատակիցների աշխատավարձերը, որոնք նախորդ փուլում դուրս էին մնացել գործընթացից։
???? Համոզված եմ՝ միայն համատեղ և պատասխանատու աշխատանքի շնորհիվ կարող ենք բարձրացնել առողջապահական ծառայությունների որակը և ապահովել մարզի բնակչության համար առավել հասանելի ու արդյունավետ բուժօգնություն։
2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի ենթակայությամբ գործող բժշկական հաստատությունների ֆինանսավորումը կազմել է 1 մլրդ 452 մլն 830 հազար դրամ, որից 1 մլրդ 41 մլն 564 հազար դրամը՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակում մատուցված ծառայությունների դիմաց, իսկ 411 մլն 265 հազար դրամը՝ չապահովագրված անձանց մատուցված բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների դիմաց»։

Губернатор Ширака провел рабочую консультацию с директорами поликлиник, действующих в регионе.
«Сегодня я провел рабочую консультацию с участием директоров поликлиник, действующих в Ширакской области.
Мы обсудили результаты деятельности медицинских учреждений за первое полугодие 2026 года, финансовые показатели, процесс лицензирования, капитальные программы, существующие проблемы и приоритеты развития.
Сфера здравоохранения всегда будет в центре моего внимания, так как мы имеем дело с человеческими жизнями. Я поручил пересмотреть финансовые возможности медицинских учреждений и, по возможности, повысить зарплаты тех сотрудников, которые на предыдущем этапе были исключены из процесса.
???? Убежден, что только благодаря совместной и ответственной работе мы сможем повысить качество медицинских услуг и обеспечить более доступную и эффективную медицинскую помощь для населения области.
В январе-июне 2026 года финансирование медицинских учреждений, находящихся под управлением аппарата губернатора Ширакской области, составило 1 миллиард 452 миллиона 830 тысяч драмов, из которых 1 миллиард 41 миллион 564 тысячи драмов — за услуги, предоставленные в рамках всеобщего медицинского страхования, а 411 миллионов 265 тысяч драмов — за медицинскую помощь и услуги, предоставленные незастрахованным лицам».