Հրապարակվել է Ադրբեջանից Հայաստան արտահանման 6 ամսվա ընդհանուր ծավալը
azatutyun.am Այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին Ադրբեջանից Հայաստան արտահանվել է 17 մլն 128,64 հազար ԱՄՆ դոլարի արտադրանք։
Ադրբեջանական APA-ն՝ վկայակոչելով Պետական մաքսային կոմիտեին, հայտնել է, որ այս ցուցանիշը կազմել է Ադրբեջանի ընդհանուր արտահանման ծավալի 0,10%-ը։
Ընդհանուր առմամբ, 2026-ի հունվար-հունիս ամիսներին Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 24 մլրդ 661,35 մլն ԱՄՆ դոլար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս անցյալ տարի հույս էր հայտնել, որ Ադրբեջանը ևս Հայաստանից ապրանքներ կներկրի: Նա կառավարության դեկտեմբերի 25-ի նիստին հաջորդած ճեպազրույցի ընթացքում նշել էր. «Ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկկողմ առևտրի երևույթներ կլինեն։ Հիմա Ադրբեջանից Հայաստան ներմուծում կա, հույս ունեմ՝ Հայաստանից էլ Ադրբեջան արտահանում կլինի»։
Չնայած վարչապետի այս առաջարկին՝ Հայաստանից Ադրբեջան դեռևս ոչինչ չի արտահանվել։ Այդ մասին են վկայում նաև Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալները:

Опубликован общий объем экспорта из Азербайджана в Армению за 6 месяцев
azatutyun.am  В январе-июне этого года из Азербайджана в Армению было экспортировано продукции на сумму 17 млн 128,64 тыс. долларов США.
Азербайджанское агентство APA, ссылаясь на Государственный таможенный комитет, сообщило, что этот показатель составил 0,10% от общего объема экспорта Азербайджана.
В целом, внешнеэкономический оборот Азербайджана в январе-июне 2026 года составил 24 млрд 661,35 млн долларов США.
Премьер-министр Никол Пашинян еще в прошлом году выразил надежду, что Азербайджан также будет импортировать товары из Армении. На пресс-конференции после заседания правительства 25 декабря он отметил: «Я надеюсь, что в ближайшее время будут проявления двусторонней торговли между Арменией и Азербайджаном. Сейчас есть импорт из Азербайджана в Армению, надеюсь, что будет и экспорт из Армении в Азербайджан».
Несмотря на это предложение премьер-министра, из Армении в Азербайджан пока ничего не экспортировано. Об этом свидетельствуют и данные Статистического комитета Армении: