Հրապարակվել է Ադրբեջանից Հայաստան արտահանման 6 ամսվա ընդհանուր ծավալը
azatutyun.am Այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին Ադրբեջանից Հայաստան արտահանվել է 17 մլն 128,64 հազար ԱՄՆ դոլարի արտադրանք։
Ադրբեջանական APA-ն՝ վկայակոչելով Պետական մաքսային կոմիտեին, հայտնել է, որ այս ցուցանիշը կազմել է Ադրբեջանի ընդհանուր արտահանման ծավալի 0,10%-ը։
Ընդհանուր առմամբ, 2026-ի հունվար-հունիս ամիսներին Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 24 մլրդ 661,35 մլն ԱՄՆ դոլար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս անցյալ տարի հույս էր հայտնել, որ Ադրբեջանը ևս Հայաստանից ապրանքներ կներկրի: Նա կառավարության դեկտեմբերի 25-ի նիստին հաջորդած ճեպազրույցի ընթացքում նշել էր. «Ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկկողմ առևտրի երևույթներ կլինեն։ Հիմա Ադրբեջանից Հայաստան ներմուծում կա, հույս ունեմ՝ Հայաստանից էլ Ադրբեջան արտահանում կլինի»։
Չնայած վարչապետի այս առաջարկին՝ Հայաստանից Ադրբեջան դեռևս ոչինչ չի արտահանվել։ Այդ մասին են վկայում նաև Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի տվյալները:

The total volume of exports from Azerbaijan to Armenia for the past 6 months has been published.
azatutyun.am In the first half of this year, from January to June, products worth 17 million 128.64 thousand US dollars were exported from Azerbaijan to Armenia.
The Azerbaijani APA, citing the State Customs Committee, reported that this figure constituted 0.10% of Azerbaijan's total export volume.
Overall, in the first half of 2026, Azerbaijan's foreign trade turnover amounted to 24 billion 661.35 million US dollars.
Prime Minister Nikol Pashinyan expressed hope last year that Azerbaijan would also import goods from Armenia. During a press briefing following the government meeting on December 25, he stated, “I hope that in the near future there will be phenomena of bilateral trade between Armenia and Azerbaijan. There is currently import from Azerbaijan to Armenia, and I hope there will also be exports from Armenia to Azerbaijan.”
Despite the Prime Minister's suggestion, nothing has yet been exported from Armenia to Azerbaijan. This is also confirmed by the data from the Armenian Statistical Committee.